Geçmeyen Sivilcelerin Nedeni Psikolojik Olabilir

featured

Geçmeyen Sivilcelerin Nedeni Psikolojik Olabilir

Cilt ve beyin arasında önemli bir ilişki vardır. Stres, sivilce gibi cilt hastalıklarını ortaya çıkarıyorken, cilt hastalıkları da psikolojik sorunlara sebebiyet verebiliyor. Sivilce sorunuyla mücadele eden kişilerin depresyon gibi psikolojik hastalıklarla da karşı karşıya kalabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, gerektiği takdirde uzman yardımına danışılması hakkında uyardı.

Cilt ve Zihin Arasındaki İlişki

Stres sivilce gibi cilt hastalıklarını arttırırken, sivilce gibi cilt hastalıkları da depresyona ve kaygı bozukluklarına yol açmaktadır. İngiltere veritabanı kullanılarak yapılan bir çalışmada araştırmacılar; 134,427 sivilcesi olan kadın ve erkekler ile 1 milyon 731 bin 608 kişiyi 15 yıl süre boyunca takibe aldılar.

أين يمكنني الحصول على الدواء؟ ما اسمه؟

İlginizi çekebilir: Sivilceleri Geçirecek Doğal Formül

Çalışmanın başında hastaların çoğu 19 yaşın altındaydı (7-50 yaş arası). Akne hastalarında 15 yıl boyunca majör depresyon sıklığı sırasıyla %18.5 ve %12 idi. Tedavinin ilk yılında, akne hastalarında depresyon oranı %63 ile en yüksekti. Sivilce olmayan insanlar; gençler, sigara içmeyenler ve yüksek ekonomik seviyedeki insanlar. Ek olarak, bu kişilerde obezite ve alkol kullanma oranları daha düşüktü.

Sivilce Sadece Cilt Sorunu Değil

Sivilce sorunu yaşayan kişilerde yalnızca bir cilt sorunu veya leke sorunu barındırmıyordu, bu durum önemli bir psikolojik hastalığı empoze ediyordu. Sivilce sorunuyla karşılaştığınızda motivasyonunuzu yüksek tutarak kendinize dikkat etmeli ve sivilcelerin kalıcı olmadığını bilmelisiniz. Gerektiğinde bir uzmandan yardım almaktan çekinilmemelidir.

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü