Doktorlar Kendi Kalp Sağlıklarını Böyle Koruyorlar

featured
Doktorlar Kendi Kalp Sağlıklarını Böyle Koruyorlar
service

Doktorlar Kendi Kalp Sağlıklarını Böyle Koruyorlar

Kalp hastalığı dünyada birinci ölüm sebebi olarak görülüyor. Bu yazımızda kardiyologların kalp problemlerini önlemek için kendi yaşamlarında izledikleri yollardan bahsedeceğiz.

Günlük Öğünlere Dikkat Edin

İyi beslenme, kalp sağlığı için çok önemlidir. Ne yazık ki yoğun iş temposu sırasında öğünler atlanıp, onun yerine abur cubur yeniyor. Bu nedenle bir yemek dağıtım şirketi ile anlaşın. Böylece besleyici değeri hesaplanmış yiyecekler öğün saatinde elinizin altında olur. Bir başka yol da yiyeceklerinizi önceden hazırlayıp, buzdolabında bekletip, her gün yanınızda  götürmektir. Böylece abur cuburlara ihtiyacınız kalmaz.

Şükür Günlüğü Tutun

En son yapılan araştırmalar, teşekkür ifade etmenin kalp sağlığı üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Örneğin yapılan bir çalışmada derin takdir duygularına odaklanmanın, kalp atış ritminde değişiklik olmasını önlediğini ispatlanmıştır.

Başka bir çalışmada 2 ay boyunca şükür günlüğü tutan hastaların kardiyovasküler hastalıklara yol açabilecek biyo belirteç seviyelerinde düşme olduğu bulundu. Teşekkür etmek, minnet duymak kişisel refahı ve genel sağlığı iyileştirir. Minnettarlık sadece ruh için değil, aynı zamanda beden sağlığı için de iyidir.

Her Gece 8 Saat Uyuyun

İyi bir gece uykusu çok önemlidir. Her gece 7-8 saat arasında uyuyun ve yoğun günler için dinlendiğinizi, hazırlıklı olduğunuzu düşünün. Kötü veya yetersiz uyku kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek tansiyon ile doğrudan bağlantılıdır.

Meditasyon Yapın

Her gün stresi hafifleten ve sizi güldüren etkinliklere katılın. Olumsuz düşünceler ve üzüntü, kalbe zarar verir. Stres kalp yetmezliğine ve kalp krizlerine yol açabilen katekolamin salınımına neden olabilir. Günde 20 dakika meditasyon yaparak kendinizi harika hissedebilirsiniz.

Asansör Yerine Merdiven Kullanmayı Tercih Edin

Asansör kullanımın artışından sonra, kalp krizinin yaygınlaşması tesadüf değildir. Gün boyunca az bir miktarda olsa bile egzersiz yapmak, kalp sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden her fırsatta merdivenleri asansöre tercih edin.

Her Gün Tartılın

Kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmak için verilen tüm tavsiyeler, diyet, kilo verme, egzersiz programları ve stres azaltma önerilerini kapsar. Ancak sıklıkla hastalar  bu önerileri içselleştirmezler. Çünkü bu uygulamaları günlük rutinlerine dahil etmezler. Uygun kiloda olduğunuzdan emin olmak için bir hedef kilo belirleyin ve bunu koruduğunuzdan emin olmak için her gün tartılın.

Acıkmadan Yemeyin

Aç olmadığınızda yemek yemeyin. Kulağa kolay gibi gelse de, pek çok insan can sıkıntısı ya da başka nedenlerden dolayı yemek yiyor. Arada bir karışıklık yapın. Düzenli üç öğün yerine, bazı günler kuvvetli bir tek öğün yiyin. Sağlıklı bir kiloda kalmak, kalbiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Her Zaman Gülmek İçin Bir Sebebiniz Olsun

Gündelik yaşamda mizahi bir görüş açısı geliştirmek, ruhsal dengenizi korumanıza yardımcı olur ve sık sık gülmenize yol açar. Kontrol edemediğiniz şeylere gülmek, sadece stresi azaltmaz aynı zamanda arterleri genişletir ve kan basıncını düşürür.

Yoga Yapın

Yüksek stres seviyelerinin kalbiniz için kötü olduğunu biliyorsunuz. Şiddetli stres sadece kalbinize doğrudan zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda yüksek endişe düzeyine, sigara içmeye, alkol kullanımına, kurabiye pizza gibi gereksiz yiyecekleri daha çok tüketmeye yol açabilir. Bunlar da kalp sağlığınızı olumsuz etkiler.

Yoga stresinizi azaltır. Her gün gevşemenize, dengenizi bulmanıza ve günlük üzüntülerden kısa süre için de olsa kaçmanızı sağlar.

Bol Su İçin

Günde 5 bardak veya daha fazla su içerseniz, kan yoğunluğu azaltır. Bu da kalp hastalığından ölüm riskini düşürür. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, su alımı arttırıldığı zaman, otomatik olarak tuz ve şeker alımının düşürüldüğü ve genel olarak daha az kalori alındığı bulunmuştur.

Egzersiz İçin Program Yapın

Kalp hastaları, sık sık egzersiz için zamanları olmadığından yakındıkları duyulur. Bu yüzden egzersiz seanslarınızı planlayın ( örneğin haftada 5 gün aerobik yapın). Bunu tıpkı bir iş toplantısı ya da bir başka etkinliği planladığınız gibi planlayın ve zaman ayırın.

Akdeniz Diyeti İle Beslenin

Gereksiz yere cips atıştırmak yerine bir avokadoyu yarıya kadar dilimleyin ve üzerine biraz zeytinyağı gezdirin. Lezzetli ve doyurucu bu hızlı atıştırmalık, bilimsel olarak kalp sağlığınız için uygun olduğu kanıtlanmış Akdeniz diyetinin bir parçasıdır.

İyi Bir Multivitamin Takviyesi Alın

Kalp sağlığınız için iyi olan bir başka uygulama kişisel ihtiyaçlarınıza göre düzenlenmiş  multivitamin takviyesi yapmaktır. Beslenme dergisinde yayınlanan bir araştırmada, 3 yıldan daha uzun süre multivitamin alan kadınlarda kalp hastalığı ve bu nedenle ölüm riskinin önemli ölçüde azaldığı belirtiliyor.

Dengeli beslenmeye çalışılsa da zaman zaman yetersiz alınan besinler nedeniyle bazı vitamin ve/veya mineraller eksik kalabilir. Bunun için doktorunuzla görüşün ve sizin kişisel ihtiyaçlarınıza uygun olarak önerilen bir multivitamin alın.

Her Yıl Grip Aşısı Olun

Grip aşısı hemen herkes için iyidir. Ancak özellikle kalp hastalığı ve kalp yetmezliği bulunan kişiler için daha önemlidir. Yakın zamanda grip aşısının yeni başlayan arteriyal fibrilasyona karşı koruma sağladığı bulunmuştur.

Dut Yiyin

Çalışmalar, dut tüketiminin kalp sağlığını iyileştirdiğini gösteriyor. Dutta  C ve E vitaminleri gibi doğal antioksidanlar bulunur. Ayrıca duta renk veren pigmentlerin içerdiği antosiyanin adlı maddenin kalp sağlığına destekleyici etkisi olduğu bulunmuştur. Yapılan çalışmalarda günde 400 gram dut yiyen erkeklerin kardiyak ölümlerinde önemli oranda düşüş görüldüğü belirtiliyor.

Dutun yüksek LDL kolesterol ve yüksek kan şekeri gibi kalp hastalığına yol açan faktörleri düzenlediği gösterilmiştir. Bu yüzden her gün taze veya dondurulmuş dut yemeye çalışın.

Sevdikleriniz Ve Arkadaşlarınız İçin Zaman Ayırın

Sosyal ilişkilerinizin niteliği ve niceliği genel sağlık ve düşük ölüm riski ile doğrudan bağlantılıdır. Kalp hastalığı, stresli yaşam olayları, sosyal zorlanmalar, iş hayatı problemleri ve yaşamın herhangi bir noktasında görülen psikolojik sıkıntılarla ilişkilendirilir. İyi arkadaşlar ve aile pek çok sorunun çözümünde olumlu etkiye sahiptir.

Düzenli Kalp Taraması Yaptırın

Koroner Kalsiyun CAT taraması denilen basit testi düzenli yaptırmak, erken kalp hastalığı geliştirip geliştirmediğiniz hakkında bilgi verir. Kalbinizi korumak için diyet ve egzersiz tek başına yeterli olsa da bazen daha baskın   tıbbi tedaviler uygulanması gerekebilir. Bu konuda geç kalınmamasında yarar vardır.

Yeterli Miktarda D Vitamini Alın

Yeterli Miktarda D Vitamini Alın

D vitamini eksikliği, oldukça yaygın olarak rastlanan bir durumdur. Düşük D vitamini seviyesi, kalp krizi ve felç için zemin hazırlayan bir faktördür. Doktorunuza D vitamini seviyenizi kontrol ettirin ve bu seviyeyi normale getirmeye çalışın. D vitamini düzeyinizi korumak için, güneş ışığı, süt ürünleri ve takviyelerin destekleyici etkilerinden yararlanabilirsiniz.

Kişisel Risk Faktörlerinizden Haberdar Olun

Sigara içmeyin, dengeli bir diyet yapın ve elinizde geldiği kadar egzersiz yapın, ancak yine de bunlar kalp hastalığı riskinizi kesinlikle önler diyemeyiz.

Her bireyin kişisel risk oranı kendine özeldir. Bu nedenle doktorunuzla görüşerek ne kadar risk altında olduğunuzu bilin. Bu faktörleri olumlu ve bilinçli bir şekilde yönetin.

Doğada Vakit Geçirin

Doğada vakit geçirmek stresi hafifletir ve güneş ışığından D vitamini almanızı sağlar.

Basit Karbonhidratları Tüketmeyin

Kalbinizi korumak için ve şeker hastalığı ve diğer bazı hastalıkları önlemek için makarna, pirinç, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve ekmek gibi bağımlılık yapan karbonhidratlardan uzak durun. Bunun yerine bol miktarda meyve ve  protein tüketin. Kalorisi yüksek işlenmiş karbonhidratlar yerine, kinoa ve sebzeleri tercih edin.

Takviye Olarak K-2 Vitamini Alın

Son çalışmalar K-2 vitamininin kalp sağlığı için önemli olduğunu gösteriyor. K-2 Vitamini kalsiyum mineralinin atardamarları tıkamasını önler ve kalsiyumu kemiklere yerleştirir.

Ayrıca K-2 Vitamininin, atardamarların tıkanmasına neden olan koroner kalsifikasyonu tersine çevirebileceğini gösteren çalışmalar da vardır.

Bolca Protein Tüketin

Sonuçta kalp bir kas olduğu için, günlük olarak yağsız proteinlere ihtiyaç duyar. Geçmiş kalp sağlığı tavsiyelerinin aksine sadece az yağlı yiyeceklere yönelmek yerine, et ve kalbi koruyacak besinleri dengeli miktarda tüketmek çok daha iyidir. Sağlıklı zeytinyağı, kuruyemiş, meyve, bol miktarda yeşil sebze ve balık ile beslenmeyi tercih edin. Antibiyotik ve hormon içeren et ve yiyeceklerden uzak durun.

Probiyotik Alın

Her ikisi de reçetesiz probiyotik formülasyonlarında bulunan Lactobacillus acidophilus ve Bifiderium lactis gibi bazı probiyotik türleri kötü kolesterolü önemli ölçüde azaltır. Ayrıca probiyotikler gastrointestinal rahatsızlık gibi diğer sağlık sorunlarının çözümüne de yardımcı olabilir.

Bitter Çikolata Tüketin

Bitter Çikolata Tüketin

Bitter çikolata sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda arter elastikiyetini arttıran ve kan basıncını düşüren bir polifenol kaynağıdır. En az % 75 kakao içeren bitter çikolatayı tercih edin.

Yumurta Tüketin

Bir gıdadaki kolesterol yüksek ise o gıda antioksidan grevi görür. Yumurta doyurucu protein ve esansiyel yağlarla dolu harika bir üründür.

Dişlerinize İyi Bakın

İyi bir ağız hijyeni, kısa vadede daha az sistemik iltihaplanmaya neden olur. Bu durumun kalp krizi veya felçleri azaltıp azaltmadığını belirlemek için daha çok çalışma yapılmasına ihtiyaç olsa da sağlıklı bir ağza sahip olmak, genel vücut sağlığı için çok önemlidir.

Düzenli Olarak Tansiyonunuzu Kontrol Edin

2015 yılında sistolik kan basıncının ( yüksek tansiyon) 12mmHg’yi aşmaması durumunda kardiyovasküler hastalıklar, kalp yetmezliği, felç ve kalp krizi nedeniyle ölümlerin % 25 oranında azaldığını gösteren bir çalışma yayınlandı.

Hormonlarınızı Kontrol Ettirin

Kadınlardaki yüksek hormon seviyeleri özellikle östrojen, kan damarlarının büzülme ve gerilmesinde etkili olabilir. Bu da damarları kan pıhtılarına karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Hormonal doğum kontrol tedavisi altında olan, hormon replasman tedavisi gören veya hamile olan kadınlar için kalp hastalıkları riski biraz daha yüksektir. Doktorunuzla alternatif doğum kontrol yöntemleri ve hormon tedavisi yöntemleri hakkında görüşün.

Östrojen seviyesini, kalp için sağlıklı düzeyde tutmanın bir başka yolu da optimal kiloyu korumaktır.

Yemeklerinize Koyduğunuz Yağları Özenle Seçin

Son yıllarda çeşitli yağların kalp sağlığı üzerine etkileri detaylı olarak araştırıldı. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado ve badem yağı kullanımı iyi seçenekler arasındadır.

Kan Şekerinizi Kontrol Ettirin

Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre diyabetli yetişkinlerde görülen birincil ölüm nedeni kalp hastalığı ve felçtir. Abur cuburdan, özellikle sodadan kaçının. Bunun yanı sıra yüksek kan şekeri ve insülin direncine neden olan diyabetin öncüsü diğer yiyeceklerden de uzak Durun.

Kalsiyum Takviyesi Yerine Süt Ürünleri Tüketin

Kalsiyum Takviyesi Yerine Süt Ürünleri Tüketin

Yakın zamanda yapılan araştırmalarda kalsiyumun takviye şeklinde alınmasının arterlerde plak birikmesi ve kalp hasarı riskini arttırabileceğini ortaya çıktı. Ancak kalsiyum bakımından zengin diyet kalp sağlığını koruyucu özellik gösteriyor.

Vejeteryan Beslenmeyi Tercih Edin

Vejeteryan beslenmenin kalp sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Ayrıca öğünlerden sonra daha az şişkin ve yorgun hissedersiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.