Çörek Otu Yağı Faydaları: Sizin İçin Ne Yapabilir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çörek otu yağı faydaları nelerdir? Bu egzotik ve ünlü baharat, yüzyıllardır Mezopotamya diyetinin bir parçası olmuştur. Erken Mezopotamya çömlekleri bize, çörek otunun medeniyet ve zaman var olmadan çok önce yemeklerinin önemli bir parçası olduğunu söyler. Çörek Otu, dünya çapında birçok farklı yemeğin ana bileşeni olarak sağlıklı ve faydalı bir baharat olduğunu kanıtlamıştır:

Çörek otu neden aşçılar arasında popüler ve sevilen bir baharattır? Bir takım sebepler var. Bunlar arasında şunlar vardır: Yiyeceklere bir miktar baharat ve lezzet derinliği katar, yiyecek ve içeceklerin aromasını ve lezzetini arttırır ve bir antioksidandır. Kimyonun kolesterol seviyelerini düşürmesi, kan basıncını düşürmesi, karaciğer fonksiyonunu artırması, kolon kanseri riskini azaltması ve artrit semptomlarını azaltması dahil olmak üzere başka sağlık yararları da vardır.

çörek otu saf haliyle yiyebilir misin? Ne yazık ki çörek otu, sarımsak, kekik, zencefil ve kekik gibi diğer baharatlı baharatlarla aynı raf ömrüne sahip değildir. Pişirdikçe gevrek dokusunu kaybeder ve pişerken de lezzetini kaybetmeye başlayabilir. Tohum halinde kullanmak en iyisidir.

Ailemin yiyebilecekleri kadar çörek otu aldığından nasıl emin olabilirim? Kimyon tohumu, kişniş tozu ve kimyon suyu ile kendi tohum karışımınızı yapmak çok kolay. Bu ürünü satın almak nispeten ucuzdur. Doğrudan güneş ışığında değil, serin ve karanlık bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Mağazadan bundan bir çanta alamaz mıyız? Bu iyi bir fikir değil. Kimyasal koruyucular, onlara alerjisi olanlar için sağlık riski oluşturabilir. Ayrıca, satın alabileceğiniz çörek otuun ons başına bir miktar sınırı vardır. Bu yüzden yemek pişirmek için özel karışımlar yapmalısınız. İhtiyacınız olan tüm baharatı sadece bir şişeden elde etmek çok zor.

çörek otuu aşırı kullanmak mümkün mü? Kesinlikle, ama tavsiye edilmez. Baharat karışımında olduğu gibi veya yiyeceklere biraz renk katmak için az miktarda ve sınırlı miktarda kullanın. Bazı güçlü ısınma ve tatlandırıcılar sunsa da, en iyi şekilde çok sınırlı miktarlarda kullanılır.

İnsanların kimyon tohumu kullanmalarının temel nedeni yemeklerine lezzet ve aroma katmaktır. Ancak antibiyotik, antibakteriyel, antifungal ve kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir. Kimyon yağının kanseri önleyebileceğini gösteren çalışmalar bile var. Bu kimsenin görmezden gelmemesi gereken bir şey.

Daha önce hiç kimyon denemediyseniz, kendinize bir iyilik yapın ve deneyin. Ucuz, bulması kolay ve kullanımı çok kolay. Kimyonla ilgili en güzel şey, evde sadece tohumdan bir karışım yapmanın zor olmamasıdır. Kimyon yağı dünyasını bugün keşfedin!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü