Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar

Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar
Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar

Cildinize çok iyi baktığınızı fakat istediğiniz sonuçları  bir türlü alamadığınız söylüyorsanız sizde bu hatalardan birini yapıyor olabilirsiniz. Cildimiz sandığımızdan çok hassastır özellikle yüzümüz. Gün içinde çeşitli faktörlerden dolayı yüzümüz sürekli olarak kirleniyor. Bu da yüzümüzü sürekli temiz tutmamız gereğini doğuruyor. Ancak, cilt bakımını biraz fazla kaçıranlar veya yanlış bir uygulama uygulayanlar daha da kötü bir sonuç alma durumuyla karşı karşıya kalıyorlar. Bu hataların farkına vardığınız da cildinizin sürekli bakım istediği değil, yeteri kadarı ve doğru bakımın nasıl yapıldığının farkına varacaksınız. İşte, cilt bakımında en sık yapılan hatalar..

1. Yüzünüzü Sürekli Yıkamak

Bu hatayı özellikle yağlı cilde sahip olanlar daha fazla yapıyor. Çünkü, ciltleri yağlı olduğu için sürekli yıkanırsa yağ seviyesinin düştüğünü düşünüyorlar fakat yanlış. Yağ seviyesi düşmüyor aksine cildinizi sürekli yıkayarak yağı aldığınızda cilt daha fazla yağ üretmeye başlar çünkü yağ eksiktir. Kuru ciltler de ise durum daha farklı yağ üretimi zaten az çalıştığından cilt kurumaya yüz tutuyor. Bu da erken yaşta kırışıklara karşılama yapmanızı sağlar. Yüzü sürekli yıkamak sandığınız gibi bir cilt bakımı parçası değilmiş değil mi?

2. Peeling

Peelingi ne zaman ve ne kadar yapacağınızı bilirseniz eğer çok iyi bir cilt bakım rutini parçasıdır. Ancak, sürekli olarak yapılan peelingler yüzü tahriş eder. Cildi inceltir ve herhangi bir sorunda yüzünüzde iz kalması, yara oluşması çok muhtemeldir. Hassas olmayan cildinizi hassas seviyesine düşürebilirsiniz. Bu çok önemli, aktif sivilceler varsa yüzünüzde o bölgeye peeling kesinlikle uygulamayın. Uygularsanız ne olur? Sivilceler tahriş olur ve bir de iltihaplıysa, iltihabı peeling hareketleriyle yaymaya başlarsanız. Sivilceli bölgeye peeling yapmanız sonucu ertesi günü çoğalan sivilcelerle uyanma olasılığınız %90’dır. Daha da kötüsü, sivilce parçalanırsa cildinizde kalıcı bir iz bırakabilirsiniz.

Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar
Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar

3. Sıcak Su Size İyi Fakat Cildinize Kötü Gelir

Bu ne demek diye soruyorsanız, rahatlamak istiyorsanız sıcak su birebir bir yöntemdir. Ancak, sıcak su ciltteki sebumu yok eder ve cildin yağ dengesini bozarak aynı sürekli yüz yıkamak başlık altında anlattığım gibi cildiniz kurumaya başlar. Aynı zamanda saçlarınız için de geçerlidir bu. Saçlarınızın parlaklığını söndüren bir şeyde budur, sıcak su. Güzellik için ılık suyla yıkanmaya alışmanız gerekmekte.

Bilmeyenler için Sebum: Sebum, yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı. Yağ bezleri normalde sebum adı verilen bir madde salgılarlar. Bu salgı bildiğimiz yağ özelliklerini taşır ve amacı cildi korumaktır. Yağ bezlerinin önemli kısmı vücutta kıl köklerinin içinde yer alırlar ve salgı bu kıl kökünün yüzeyine olur. (Vikipedi Açıklaması)

4. Yüzünüzü Havluyla Kurulamak

E başka neyle kurulayacağız yani?! diye düşünenler olabilir evet. Yüzümüzü yıkadıktan sonra havluyla kurulamayı bir çoğumuzun alışkanlık haline getirdik. Ancak bu yanlış. Evde herkesin kendine özel ayrı bir havlusu olsa dahi, o havlu da gün içinde her kirlenen maddeler gibi o da kirleniyor. Gözle görülmeyen mikrop ve bakterilerden bahsediyorum. Yüzünüzde sırf bir havlu yüzünden sivilce oluşmasını istemiyorsanız havlu yerine mutlaka kağıt havlular kullanın.

Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar
Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar

5. Nemlendirici

Nemlendirici yanlış değil, sürme zamanınız yanlış olabilir. Nasıl? Mesela yüzünüzü yıkadınız, cilt bakımınızı yaptınız, temizlediniz yüzünüzü sıra nemlendirici sürmeye geldi. Bu noktada ne yapanlar var? Biraz beklemeyi tercih edenler var. Yanlış olan bu, beklemeyi tercih etmeyin cildinizi temizledikten hemen sonra nemlendiriciyi sürün ki hızla nüfuz etsin nemlendirici yüzünüze. Tabi pek yanlış da sayılmaz fakat nemlendiricinin cildinize iyi nüfuz etmesi de önemlidir.

Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar
Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar

6. Az Durulamak

Cildinize bir maske uyguladıktan sonra veya farklı ürünler serum vesaire… Cildinizi iyi durulamadığınız da sürmüş olduğunuz ürün yüzünüzün bazı noktalarında kalmaya devam eder. Bu da, gözeneklerinizi tıkar ve yine sonuç siyah nokta ve sivilce olur. Özellikle unutulan yerler daha çok, çene altı, yanak kenarları, saçların alınla kesiştiği bölge gibi bölgeler sıklıkla iyi durulanmıyor.

7. Cilt Tipinizi Bilmemek

Cilt tipini yanlış bilen veya bilmeyen çok kişi var ve satın aldıkları cilt bakım ürünlerini rastgele şekilde aldıklarında örneğin cilt tipi yağlı fakat kuru ciltler için alıyor ne olur o yüz? Daha çok yağlanacak. Yada tam tersi durumlar gibi. Kullandığınız ürünün önceliği hangi cilt tipi için uygun olduğuna bakmanız olmalı. Cildinizi tanımanız sizi kısa yoldan bebeksi pürüzsüz bir cilt sahibi yapar.

Cilt tipinizi bilmiyor veya emin değilseniz, öğrenmek için bu makaleden fikir alabilirsiniz. Cilt Tipim Ne? Cilt Tipinizi Öğrenin

Sizinde cilt bakımında yapılan hatalar konusunda tecrübeleriniz veya fikriniz varsa bizimle yorumlar da paylaşın lütfen. Yorum yapabilmeniz için üye olmanız gerekmiyor.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü