Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

featured

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Coğrafyamızdaki sorunların yaygın olması nedeniyle iç burun ve dış burun estetikleri en sık yapılan ameliyatlardan biri haline geldi. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Seçkin Ulusoy, sadece kozmetik bir prosedür değil, aynı zamanda sağlık bakımında çok önemli bir nokta olan burunla ilgili sorulara cevap verdi.

1- Burun Ameliyatı için Doktorumu Nasıl Seçmeliyim?

Bu ameliyat, Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Plastik Cerrahi (PC) uzmanları tarafından yapılabilecek genel işlemlerden biridir. Öncelikle seçtiğiniz doktor yerine, bu konuyla ilgilenip ilgilenmediğinizi incelemelisiniz. Ayrıca, bugün sosyal medya hesaplarını arayabilir, geçmiş hastaları inceleyebilir veya ulaşabileceğiniz geçmiş hastalarla iletişime geçebilirsiniz. Benim tavsiyem, odaklanmanız ve bir süre izlemeniz için uygun olabilecek 3 burun terapisinde bir uzman bulmak. Ek olarak, eğer yapabilirseniz, doktorun çalıştığı hastanedeki doktor veya diğer sağlık profesyonellerinin güçlü referanslarıdır ve genellikle objektif olan sağlık personelleri, profesyonelleridir.

2- Ameliyat Maliyeti Ne Kadar Olacaktır?

Her burun cerrahının ameliyat maliyeti farklı oluyor. Fiyat belirlemede rol oynayan faktörler, burun ameliyatı operasyonu için yapılan yatırımlara ve mükemmel sonuçlara göre değişir. Hastane ameliyat edilecek, hekimin ameliyatında kullandığı cerrahi aletler, ameliyat ekibinin ekipman maliyetleri, ameliyat sonrası harcanacak masraflar değişkendir. Bunların dışında, ilgili hekimin kendisi ve ekibinin mükemmel sonuçlar elde etmek için yaptığı yatırımlar, ameliyat fiyatında rol oynayan diğer faktörlerdir.

Sadece en ucuz fiyatı tercih etmekle kalmaz, aynı zamanda her şeyin en pahalı olanını en iyi olamayacağını da düşünmelisiniz. Bu noktada, dikkatlice karar vermelisin. Unutmayın, karar vermedeki bir hata size uzun bir süre için yaptığınız masrafın iki katına mal olabilecek revizyon burun ameliyat yükünü getirecektir. Revizyonlar söz konusu olduğunda, en başarılı burun cerrahının bile revizyonları olabileceğini belirtmek isterim, ancak bu oranın ve doktorun hasta için öneminin bu noktada önemli olduğu belirtildi. Bu noktada, kendi bütçenizi belirlemek ve tercihinizi bir burun uzmanı olarak kullanmak doğru bir yaklaşım olacaktır.

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler
Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

3- Muayene için Görüşmeye Kendimi Nasıl Hazırlamalıyım? 

İlk görüşme yaklaşık 30 dakika sürecek. Doktorunuz, bu süreyi tamamen size ayırarak, ameliyatınız için kendi algoritmalarınızı size söyleyecektir. Benim tavsiyem, kendinize bir soru listesi hazırlamak ve kafanıza iliştirilmiş sorular sormak. Ancak bu, birçok doktorla bir ön toplantı olduğu için, ayrıntılı bir çok soru girmenize gerek yok, karar verirseniz, diğer ayrıntılı sorularınızı son görüşmenin yanında bırakmanızı öneririm. Bu görüşme öncelikle doğru hekim ve operasyon için doğru hasta seçimi için yapılmalıdır. Önemli olan, bu işlemi iletişim kurmak istediğiniz kişiye yapmaktır.

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler
Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

4- Ameliyat sonrası iyileşme süresi nedir?

Bu ameliyattan sonra genellikle 1 gece hastanede kalırsınız, aynı zamanda bazı doktorların tercihine göre aynı gün eve gitmek de mümkündür. Ameliyattan sonraki gün hafif ödem ve morluklar olabilir, ancak bunlar hızla azalacak ve neredeyse bir iki haftada hiç kalmayacaklar. İkinci günde günlük normal aktivitenize dönebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise de yüz mimiklerinizi çok az kullanmak hatta hiç kullanmamak ve eğilip kalkmamak olacaktır.

Bir diğer içerik linki: Burun Estetiğinde Merak Edilenler

Mesleğinize göre değişmekle birlikte, asgari 7 günlük yıllık izin almak için daha faydalı olacaktır. Burun dışında pek çok doktor ve yedinci günde ateli çıkartır, ancak bir yama uygulamak için beş gün beklemeli. Başka bir deyişle, işten 12 gün boyunca uzak kalma süresini artırabilirseniz, mükemmel bir şekilde iyileştiğinde ve ödemlerinizi attığınızda işe geri dönersiniz. Yeni burnunuz 2 haftada çok güzel görünmeye başlayacak ve 6 haftada oturacak. Ancak, ödemenin mikro seviyede azaltılması ve uygun şekilde oturması 2 yıla kadar sürecektir.

5- Yeni Burun Şeklimde Nasıl Bir Beklentiye Girmeliyim?

Güzellik, kişiye göre değişen öznel bir kavramdır. Bu noktada, cerrahın tecrübesi, el becerisi, ekipman ve teknolojileri, cerrah tarafından belirlenecektir. Ancak kemik, cilt, deri altı ve kıkırdak altyapınız da sonuçlarda önemli bir rol oynayacaktır. Eski bir estetik sınıflandırmada, 1-6 arası sayılarla estetik değerlendirmeler yapıldı ve en başarılı ameliyatla bile kişinin 2 veya 3 seviyenin estetik görünümünü daha iyi hale getirebileceği belirtildi.

Link: Burun Hakkında 7 İlginç Gerçek

Gelişen teknoloji ve tekniklere rağmen, yukarıdaki açıklama bugün hala geçerlidir. Çünkü son söz her zaman burnunuzun altyapısını söyleyecektir. Her şeyden önce beklentiniz, hoş bir nefes alma ve geçmişe göre 2-3 seviyenin daha estetik bir görünüme kavuşması için mükemmel bir şey olduğu unutulmamalıdır.

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler
Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

6- Ameliyat Sonrasında Psikolojimi Etkileyen Durumlar Olacak Mı?

Bazı insanlar bu ameliyatı ‘Psiko Cerrahi’ olarak adlandırır. Her şeyden önce, bu ameliyatı doğru ve gerçekçi nedenlerle istediğinizden emin olmanız gerekir. Burnunuz yüzünüzün ortasında olduğundan ve ifadenizi doğrudan etkilediğinden, ameliyattan sonra çok normal olan burnunuzla uzun süre takıntılı olacaksınız. Hastalarımız sıklıkla ameliyat sonrası farklı ışıklarda cep telefonlarıyla burun fotoğraflarını çekmekte ve kaygılarını ifade etmektedir. Ancak cep telefonlarının görüntülerinin, balık gözü efektiyle merkeze çok yakın olduğunu ve gerçek görüntüye paralel olmadığını unutmayın. Bu sayede özellikle burnunuzla asılı kalıyorsanız fotoğraflarınız psikolojinizi etkileyecektir.

Yeni burnunuza alışma sürecinde, güzel ışıklı güzel bir ayna masaj sırasında size yardımcı olacaktır. Kendinizi hazırlamanız gereken başka bir konuda, etrafınızdaki insanlar uzun süre burnunuzdan bir noktaya değinip yorum yapabilir. Bu yorumlar genellikle olumludur, ancak bazen sizi olumsuz yönde etkileyebilir. Kendinizi hazırlamanız ve pozitif enerji ile dolu olmanız gerekir. Unutmayın, bu cerrahi bir sabır ameliyatı ve güzel sonuçlar üretmek için biraz zaman alacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü