Ayakkabı Nasıl Boyanır?

Ayakkabı Nasıl Boyanır?
Ayakkabı Nasıl Boyanır?

Ayakkabılarınızı Boyalarla İyileştirin

Günümüzde maddi durumun iyice kötüye gitmesinden dolayı artık insanlar yeni bir şey almak yerine eskiyi iyileştirmeye çalışmakta. Eskimiş ve ya boyası kalmış ayakkabılarınızı atmak yerine isterseniz kendiniz boyayıp isterseniz de ayakkabı boyacısına boyatıp tekrardan kullanıma kazandırabilirsiniz. Özellikle kış aylarında yağmur, kar ve çamurun etkisiyle ayakkabılar daha çok zarar görmekte.

Ayakkabı Nasıl Boyanır?

Süet gibi kumaşı farklı ayakkabıların boyanmasında özel teknikler kullanılmaktadır. En kolay ayakkabı boyama yöntemi çoğu markette satılan ayakkabı boyaları ile boyamaktır. Bunun için öncelikle ayakkabıyı tozdan ve pislikten arındırmak gerekir. İyice silip kuruduktan sonra boyayı süngere alıp boyanır ve kurumaya bırakılır. Bu çok uzun süreli kullanılabilecek bir yöntem değildir. Suda veya çamurda boyasının akması muhtemeldir. Fakat kısa süreli için pratik bir çözümdür.

Bir diğer yöntem yine ayakkabı boyası ve cilayla yapılır. Son aşama olarak cila uygulandığında hem boyanın kalıcılığını arttırır hem de daha parlak görünmesini sağlar. Bu yöntemi uygulamak içinde öncelikle ayakkabının iyice temizlenmiş olması gerekir. Daha sonra ayakkabı boyası ayakkabıya sürülmeye başlanır, bunun için fırça ve ya sünger kullanılabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta boya kurumadan heryere eşit dağıtılması gerektiğidir. Aksi takdirde ayakkabı üzerinde pürüzler meydana gelir ve buda kötü bir görüntüye sebep olur. Daha sonra ayakkabı boyama işi bittikten sonra kurumaya bırakılır. İyice kuruyan ayakkabıya bu sefer cila sürülmeye başlanır. Cilanın her yere eşit bir şekilde ulaştırılmasına dikkat edilir ve ayakkabı kurumaya bırakılır. Kullanıma hazır hale gelir.

Ayakkabı Nasıl Boyanır?
Ayakkabı Nasıl Boyanır?

Bir diğer ayakkabı boyama ise dekorasyon amaçlı boyamadır. Tek renk ayakkabılar yada beyaz ayakkabılar renklendirilip daha farklı tarzlar oluşturulabilir. Bu ayakkabılarda en kolayı kumaş ayakkabıları renklendirmedir. Bunun için gerekli olan malzemeler kumaş boyası ve ayakkabı üzerine yapılacak şekillerin olduğu araç gereçler. Ayakkabı boyamada şekil yapılabilecek şablonlar bulunmaktadır.

Öncelikle kumaş ayakkabı iyice temizlenir. Bu noktada çamaşır makinesinde yıkanması temizlenmesinde daha kolay olacaktır. Daha sonra şablon ayakkabı üzerine koyulur ve şablonun içi boyanmaya başlanır. Boyama işlemi bittikten sonra ayakkabı kurumaya bırakılır ve kullanıma hazır hale gelir.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü