Ameliyatsız Yüz Germe Fransız Askısı Tekniği

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ameliyatsız Yüz Germe Fransız Askısı Tekniği

Geçtiğimiz günlerde Seda Sayan, Fransız askısı ismi verilen bir yüz gerdirme işlemi yaptırmış, o anları da takipçileri ile paylaşmıştı. Seda Sayan’ın görüntülerinin ardından Fransız askısı çok ilgi duyuldu, bir anda gündeme oturdu. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. İlsun Aka, Fransız askısı hakkında bilgiler verdi.

Fransız Askısı Nedir?

Fransız askısı ameliyat gerektirmeyen yüz germe tekniklerinden biridir. Fransa’da geliştirildiğinden ve bu ülkede uygulanmaya başladığından, fransız askısı isimde sıklıkla popüler olmasına rağmen, dinamik süspansiyon olarak da adlandırılır.

Bu yüz askı işleminde, dış kısmı silikon iç kısım polyester olan malzemelerden yapılmış esnek (dinamik) ipler kullanılabilir ve biyo-uyumlu PDO iplerinin askıya alınması için geliştirilen iki ucu iğne veya kanül sistemi olan kalın iplikli iplerde kullanılır. Bu ipler aynı zaman da kalp damar cerrahisinde de sıklıkla kullanılır.

Fransız Askısı Yüz Gerdimeyi Kimler Yaptırabilir?

Yüzlerinin sarkmasından rahatsız olan ancak ameliyat olmak istemeyen tüm erkek ve kadınlar, bu teknikle yüz germe işlemi yapabilirler. Fransız germe yöntemlerinde yaşlanma belirtilerini geciktirmek için son zamanlarda popüler olan prosedürlerden biridir.

Bu süspansiyon yöntemi sadece yüzün sarkmasını gidermek için yararlı değildir. Yüz felci olan hastaları tedavi etmek için de kullanılır. Bunlar ayrıca “Kilit Askısı” veya “Dinamik Askı” Yöntemi olarak da bilinen esnek ipler; Yüz, yüzün mimik hareketlerine uyum sağlayarak gevşer. İfade bozukluğu yaratmadan ameliyat gerektirmeyen yüz germe yöntemlerinde kullanılır.

Yüz felci sebebiyle yüz asimetrisi olan hastalar için de uygulanan dinamik askı yönteminin kalıcılığı diğer ipler ile kıyasladığında %20 oranında esneyebilen bir yapıda olduğu için yaklaşık 5 kat daha uzun ömürlüdür. Bunun nedeni elastikiyet sağlayan içeriğindeki polietilen maddesi ve silikondur. Dinamik askılama yönteminde kullanılan gençlik ipi diğer organik iplerden çok daha fazla tırtık içerir, çok daha güçlü çekme kuvveti vardır. Mimiklerde bozulma yaratmaz ve kopma riski yoktur. Askılama da kullanılan ürünler tamamen vücut ile uyumlu materyaller olduğu için cilt altında kalmasında sakıncası yoktur.

Fransız Askısı Tekniği Estetik Ameliyata Alternatif Mi?

Cildin yaşlanması ve kırışıklıkların oluşması temel olarak hacim kaybına bağlıdır. Daha sonra cilt kalitesi bozulur, sarkar ve kırışıklıklar oluşur.

Yüzlerce ameliyatla cerrahi prosedürler uzun yıllar boyunca yapılsa da, iyileşme süreci uzun sürelidir ve yüz germe ameliyatı maliyetlidir. Öte yandan, diğer cerrahi olmayan yöntemler kalıcı olmadığından veya hastanın sorunu ameliyat için tekrar bir çözüm olmadığı için alınabilir.

Bu problemlerde yaşayan herkes için geliştirilen yüz germe tekniği, estetik olmak isteyenler için alternatif bir teknik olarak sunulabilir. Bu yöntem hem uzun süreli korumasından hem de ameliyat gerektirmemesinden dolayı iyi bir avantaj sağlar.

Yüz Gerdirme Fransız Askısı Tekniği Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi uygulandıktan sonra işlem yaklaşık 45 – 60 dakika içerisinde yapılır. İplerin yerleştirilmesi ve askıya alınacak alanlar önceden belirlenmiştir. Uygulama bu belirlenmiş yerin ipleri altına da yerleştirilir. İplerin uçları kafaya karşılık gelen kafaya yerleştirildiği için, dikişe gerek kalmadan işlem sonlandırılır.

İşlem sonrası enfeksiyonları önlemek için gerekli reçeteler düzenlenmiştir. Asan kişi 24 saat içinde günlük hayatına geri dönebilir. İşlem sonrası hafif morarma, şişme ve ağrı olabilir. Bu durum buz kompresleri ve basit ağrı kesiciler kullanılarak çözülmüştür. İlk 7 ila 10 gün de ağzı açmamalıdır, aşırı taklit yapmayın. İşlemi takip eden 3 hafta boyunca, yüz yatırılmamalı veya yüz ovulmamalıdır. Tam etki; işlemden 2 ila 3 ay sonra.

Fransız Askısı Gençleştiriyor Mu?

Fransız askısı yönteminde öncelikli amacı sarkmaların kaybolması ve var olan kırışıklıkların azalması için bir tedavi yöntemi olmaktadır. Kırışıkların azaldığında ve sarkma kaybolduğunda en az 10 yaş gençleştirecek bir yöntemdir fakat yaşlanmayı durdurmak gibi bir durum yoktur. Çünkü yaşlanma, eskime her maddenin kuralıdır, henüz onun için piyasaya çıkmış hiç bir icat yok. Dolayısıyla yaşlanmayı tamamen durdurma gibi bir özellik taşımaz. Yapılan askılama ile yüz gerdirilir ve sarkan bölgeler toparlanır.

Fransız askısı germe tekniğinden sonra gençleşme anında fark edilebilir. Bununla birlikte, iplerin cilde deriyle entegrasyonu 1 hafta boyunca %90, yüzle bütünleşmiş olur tam etkisinin görülmesi ortalama 2-3 ay sürer.

Fransız Askısı Hangi Bölgeleri Yapılabilir?

Yüzün sarktığı bölgelere uygulanır. Bu bölgeler;

 • Yüzün oval bölümleri
 • Yanaklar
 • Çene altı
 • Kaslar
 • Boyun
 • Elmacık kemikleri

Fransız Askısı Tekniğinin Sağladığı Avantajlar ve Yan Etkiler

 • Esnek ipler olmasından dolayı mimikler kaybolmaz, gayet doğal görünüm verir.
 • Kadın ya da erkek fark etmeden 35 yaşını geçmiş ancak 70 yaşını aşmamış olan herkes fransız askısı yaptırabilir.
 • Bu teknik, ameliyat gerektirmediğinden kesisiz işlem olduğu için ciltte iz veya yara bırakmaz.
 • Kişinin, lokal anestezi yapıldığı için hastanede kalmasına gerek yoktur.
 • Fransız askısı gerdirmesi yapılan bölgelerde gevşeme hissedildiği anda tekrar işlem yapılabilir.
 • Gerdirme tekniği lokal anestezi ile yapıldığı için ağrı veya acı duyulmaz.
 • İşlem sonrasındaki iyileşme hastaya bağlı olarak 2 gün ila 2 hafta sürebilir.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. İlsun Aka

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü