Göz Kapağı Estetiği Nedir?

featured
service

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği yaptırarak yorgun ve çökmüş olan gözleri daha dinamik, genç ve canlı bakışlara dönüştürmek mümkün. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Yeniad göz kapağı estetiği ile ilgili bilgiler verdi.

Göz kapaklarının estetik ameliyatı (Blefaroplasti), fazla birikmiş ve çökmüş olan deri, yağ dokusunun ve üst ve alt göz kapağındaki bazı kırışıklıkların yaşın ilerlemesinden dolayı çıkarılmasında en yaygın tedavilerden biridir. Dünyadaki en yaygın cerrahi işlemlerden biridir. Ameliyattan sonra yüzdeki yorgun ve eski görünüm kaybolur, daha genç ve daha dinamik bir yüz görünüme kavuşur.

Göz kapağı Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Bu ameliyat genellikle 30 yaşın üzerindeki kişilerde önerilmektedir, ancak bazı durumlarda aile ve genetik özellikler nedeniyle erken yaşlarda da yapılmaktadır. Yaşın gelişmesiyle birlikte, en erken bulgular yüz bölgesinde ve özellikle üst ve alt kapaklarda görülür. Üst kapaklarda aşırı deri dokusu oluşumu ile göz kapaklarında bir düşüş görülür ve makyaj mesafesi kaybı nedeniyle makyaj yapmak bile problem olur. İleri vakalarda, çok fazla cilt tıkanabilir. Alt kapaklar da torba oluşması, yorgun ve hastalıklı bir görünüme neden olur.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapaklarının estetik ameliyatı lokal anestezi altında yapılır ve operasyon bittikten sonra hastanın hastanede tutulması gerekmez. Üst ve alt göz kapakları aynı anda veya ayrı olarak uygulanabilir. Operasyon sırasında, üst göz kapaklarındaki fazla derinin ölçümü çok iyi yapılmalıdır. Ölçüm yanlış yapılırsa, göz kapakları kapanmayabilir, daha fazla iz veya asimetri olabilir. İyi bir cerrahi işleminden sonra, üst ve alt göz kapağı ameliyatlarından sonra iz kalmaz.

Operasyon sonrası şişlikler ve morluklar oluşur, çözüm olarak soğuk buzla minimize edilir. Bir hafta dinlenme veya sessiz bir yaşam sürdürerek mola vermek, iyileşmeyi kolaylaştırır. Bu süre zarfında, günlük faaliyetlerde bulunmanın zararı yoktur. Ameliyattan 5-7 gün sonra dikişler alınır. Operasyondan 10 gün sonra makyaj yapılabilir, kontakt lens kullanılabilir. İlk 1 ay boyunca güneş ışığından korunmak önemlidir.

Göz kapağının estetik ameliyatı başarısı, yüksek ve tatmin edici bir operasyondur.Ameliyat sonrasında oluşabilecek geçici yan etkiler, göz kapaklarında şişlik, morluk, gözlerde yaşarma ve ışığa karşı hassasiyet, nadiren alt kapak operasyonları sonrasında gevşeklik veya asimetri olarak sıralanabilir. Başarısız cerrahiler sonrasında ise kanama, alt kapakta sarkma, hatta görme kayıpları gelişebilir.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Yeniad

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü