8 Saat Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

8 Saat Diyeti Nedir, 8 saat diyeti Nasıl Yapılır, nasıl zayıflarım, diyet, sağlık, güzellik
8 Saat Diyeti Nedir, 8 saat diyeti Nasıl Yapılır, nasıl zayıflarım, diyet, sağlık, güzellik
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

8 Saat Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

8 Saat diyeti nedir? 8 saat diyeti, aralıklı oruç denilebilen saatleri kısıtlayarak ve o saatler içinde beslenme diyetidir. Peki 8 saat diyeti nasıl yapılır? 8 Saat diyeti ne kadar kilo verdirir?

Çağımızın en önemli kişisel sorunlarından olan zayıflama hedefi kişileri bu konularda araştırma yapmaya yönlendiriyor. Gelişen teknolojiyle birlikte her şeyin bir anda olmasına o kadar alıştık ki işler vücudumuzda da aynı ilerlesin istiyoruz. 8 saatlik diyet, katı kuralları olan bir yöntem olarak görülüyor. Ancak biraz detayına girersek kuralcılığı dışındaki faydalarını göreceğiz.

8 saatlik diyet nedir?

8 saatlik diyet dediğimiz aslında intermittent fasting adındaki bütün dünyada popülerliğini koruyan aralıklı oruçtur. Aralıklı oruç gün içinde kendi belirlediğimiz saatler dışında beslenmemek olarak açıklanabilir. Vücudumuzda yağın parçalanmasında görev alan leptin adında bir hormon vardır. Bu hormon yemek yedikten 3 saat sonraki açlık süresinde salgılanmaya başlar. Metabolizmaya sürekli enerji yani besin verildiğinde leptin salgılanması baskılanmış olur. Aralıklı oruç yöntemi aynı zamanda insülin direnci etkisinin azaltılmasıyla sağlıklı bir zayıflama süreci sağlıyor. Açlık saatleriyle vücuda kendini yapılandırması, dinlenmesi ve toksinleri atması için zaman vermiş oluruz.

Aralıklı oruç nasıl yapılır? 

Uygulayanların kahvaltıyı yapmama veya geç saatlerde yapma sebebi tokluk saati dediğimiz süreyi geç başlatmak. Tokluk saatlerinde su, maden suyu gibi kalorisiz sıvılar tüketilmesi serbesttir. Oruç saatlerinde ise mümkün olduğu kadar glisemik indeksi düşük, yani kan şekerimizi hızlı yükseltmeyen besinler tüketilmesi tavsiye edilir. İlk birkaç günün ardından daha uzun süre tok kaldığınızı ve daha enerjik olduğunuzu fark edebilirsiniz.

8 Saat Diyeti
8 Saat Diyeti

Hangi saatler tercih edilmeli?

Kişisinin kendi biyolojik saatine göre  ayarlanması gerekmektedir. Biyolojik saatinizi şu şekilde belirleyebilirsiniz;
-Saat kaçta uyanıyorsunuz ve hemen kahvaltı yapıyor musunuz?
-Gün içerisinde en çok acıktığınız öğün hangisi oluyor?
-Gün içerisinde hangi saatlerde enerjinizin düştüğünü hissediyorsunuz?
Sorulara verdiğiniz cevaplara göre hangi saatlerde yemek ihtiyacı ve eğilimi gösteriyor iseniz o saat dilimlerinde tokluk saati yaparak, gündelik yaşamınızda belirgin değişiklikler olmadan, 8 saatlik diyet programı uygulayabilirsiniz.

8 saatlik diyet ne kadar zayıflatır?

İlk bir hafta tartıda 2 kg eksi görmeniz mümkündür. Bu eksi vücuttan attığınız toksinlerin ve suyun eksisi olacaktır. Bununla birlikte tokluk saatlerinde dengeli ve düzenli beslenirseniz haftada 1 kilo vererek sağlıklı bir zayıflama kaydedebilirsiniz.

​​​​​​​Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü