10 Adımda Kore Cilt Bakım Rutini

featured

10 Adımda Kore Cilt Bakım Rutini

Korelilerin ciltlerinin doğuştan mükemmel olduğunu düşünüyorsanız bu tamamen bir yanılmadır. Ama ciltlerine doğumdan itibaren çok güzel bakıyorlar dersek yanılmayız sanırım. Çünkü cilt bakımını bir hayat rutini haline dönüştürmeyi başarmışlardır. Bu yüzdende ciltleri gerçekten harika görünüyor. Peki nedir bu porselen gibi görünümün sırrı acaba? Tabi ki 10 adımlık bir cilt bakım rutini!

Öncelikle her cildin ihtiyacı farklıdır ve cilt bakım rutinini oluştururken de cildinizi tanıyarak size uygun olabilecek ürünlerle rutininizi oluşturmalısınız. Cilt tipim nedir, cilt sorunlarım nelerdir, cildimi etkileyen çevresel faktörler nelerdir ve cildim hangi içeriklere karşı hassas öncelikle bunları tespit etmelisiniz. Daha sonra rutinimizi oluşturabiliriz. 10 adımlık bir rutin gözünüzü korkutabilir ama bu cildinize yapacağınız iyi bir yatırımdır. Cildinizde lekeler, akneler, kırışıklıklar ve diğer sorunlar oluşmasını istemiyorsanız mutlaka bu rutini hayat felsefeniz haline getirmelisiniz.

1.Yağ Bazlı Temizleme

İyi bir cilt bakım rutini mutlaka cildi temizleme ile başlar ve Koreliler ciltlerini iki kere temizliyor. İlk olarak yağ bazlı bir temizleme ürünü kullanarak ciltlerini yağ ve kirden arındırıyorlar. Yağlı bir cilde sahipseniz bunun gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz ama bu adım özellikle sebum fazlasını ve  sadece yağda çözünen birçok maddeyi temizlediği için her ciltte kullanılmalıdır.

2.Su Bazlı Temizleme

Burada kullanacağımız su bazlı temizleyici birinci aşamada çıkmayan kiri ve ondan arta kalan yağı temizlerken, cildin daha nemli ve bakıma hazır olmasını sağlar.

3.Peeling

Tıkanmış gözenekleri açmak, cildi ölü derilerden arındırmak, cildi yenilemek için bu adımda peeling kullanmalıyız. Yoksa yaptığımız uygulamalar cilde işlemez. Haftada birkaç kez peeling yapmak cildi yumuşak ve pürüzsüz yapar. Peeling için kullandığınız ürünlerin içeriklerinde sert tanecikler olmamalıdır. Bunlar uzun vadede cildinize zarar verebilir. Hassas ciltliyseniz tanecikli peeling kremlerden uzak durmalısınız.

4.Tonik

Koreliler bu aşamaya “skin” adını verir ve tonik cildi hazırlama görevi görür. Cildin pH seviyesini dengeler ve ayrıca gözeneklere bakım yapar. Böylece cildiniz bir sonraki aşamalardan maksimum verim alır. Yani cildiniz artık nemlenmeye tamamen açıktır.

5.Esans

Bu tamamen Koreye has bir ürün tipidir. Ne tonik kadar suludur nede serum kadar yoğundur. İkisinin ortasında bir kıvamı vardır. Hızlıca emilir ve kendisinden sonra gelecek serum için cildi mükemmel hazırlar. Cildin onarılması ve yenilenmesi için destek sağlar.

6.Serum/Ampul

Serumlar cilt tipine ve sorununa göre farklı etkilere sahiptir. İnce çizgiler, dehidrasyon, akneler, cilt tonu… Hangi soruna çözüm bulmak istiyorsan ona yönelik bir serum bulmalısın. Yani tamamen cildini tanıyarak ona göre bu kısmı oluşturmalısın.

7.Yüz Maskesi

Kore kağıt maskeleri cilt bakım rutinlerinin kalbidir. Her cilt sorununa özel ayrı bir maske bulunmaktadır. Koreliler günlük olarak bu maskeleri uygularlar. Ve ciltlerinin nemli, parlak, ışıl ışıl olmasını buna bağlarlar. Cildin için yaptığın 15-20 dakikalık bir meditasyon olarak düşünebilirsin. Bu maskelerinde cildi temizleme özelliği bulunmaktadır.

8.Göz Kremi

Epidermis tabakası göz çevremizde çok incedir. Bu yüzden en  hassas bölgemiz göz çevremizdir. Bu nedenle çok fazla nem kaybeder. Bu yüzdende özel kremlere ihtiyaç duyarız. Göz çukurunun tamamına, yüzük parmağınla nazikçe uygulamalısın.

9.Nemlendirici

Nemlendiriciler cilt için bariyer görevi görür ve önceki kullandığın ürünlerin cildinden uçup gitmesini önler. Onları hapseder ve etkilerini arttırır. Sabah ve gece olmak üzere günde iki kere nemlendiriciyi tüm yüzüne ve boyun bölgene sürmelisin. Burada da cildine uygun nemlendirici seçmek çok önemli bir konudur. Kuru ciltliyseniz daha yağlı nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Özellikle kış aylarında cildimiz çok fazla kurur ve daha fazla nemlendiriciye ihtiyaç duyar.

10.Güneş Kremi

Son olarakta mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Güneş kremleri cildinizi UV ışınlarından korur ve yaşlanma karşıtıdır. Koreliler için güneş kremi olmazsa olmazdır. Ve ciltlerinin çok genç ve diri görünmesinin sırrı güneşten korunmakta saklıdır. Ayrıca eğer yaz aylarındaysanız güneş kreminizi 2 saatte bir yenilemelisiniz. Çünkü etkisi kaybolacaktır.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.