Hatalar Olmadan Bir Profesyonel Gibi Makyaj Yapın

Hatalar Olmadan Bir Profesyonel Gibi Makyaj Yapın
Hatalar Olmadan Bir Profesyonel Gibi Makyaj Yapın
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatalar Olmadan Bir Profesyonel Gibi Makyaj Yapın

Profesyonel gibi makyaj yapmak sanıldığı kadar zor değil, eğer hataların ne olduğunu öğrenir ve bu hataları nasıl düzelteceğinizi de öğrenirseniz gerisi kolaydır. Makyaj yapmak çok da iyi bir el becerisi yeteneği istemiyor. El becerisinden ziyade, gözlem istiyor. Makyajınız bir maske değildir. Bu bir sanat uygulaması ve daha da önemlisi kendinizi ifade şeklinizdir. Yaratıcı özgürlüğünüz olduğunda, farklı şeyleri denemek ve en çok neyi sevdiğinizi görmek için gerekli güç sizin ellerinizde. Makyajınız kesinlikle kişiliğinizin bir uzantısıdır. Elbette her birimizin kendine özgü tarzı ve tercihleri var ama makyajı sabitlemenin sırrı hemen hemen hep aynıdır.

Çok küçük adımlar bazen görünüşünüzün nasıl değiştiği konusunda büyük fark yaratabilir. Makyajınızı geliştirmenize yardımcı olacak pek çok araştırma yaptık. Profesyonel makyaj uygulayıcılarından çeşitli ipuçları aldık.

Mükemmel Makyaj Uygulaması İpuçları

Mükemmel makyajın anahtarı ön hazırlık aşamasındadır. Hazırlığın hayati önemi hakkında ne söylense azdır. Bu adım işinizi kolaylaştırır. Hazırlık, herhangi bir makyaj yapmadan önce yüzünüzü temizlemeyi, tonik sürmeyi ve nemlendirmeyi kapsar.

Aşağıda vereceğimiz makyaj adımları yanılmaz. Üstelik hazırlanmak için sadece 5 dakikanız bile varsa kısa sürede profesyonel bir makyaj uygulaması yapabilirsiniz.

Mükemmel Makyaj Uygulaması İçin Gerekenler

Mükemmel Makyaj Uygulaması İçin Gerekenler

Profesyonel bir makyaj için ihtiyacınız olanlar şunlardır:

  • Makyaj Altı Baz,
  • Fondöten,
  • Kapatıcı,
  • Allık ya da Bronzer
  • Göz Farı,
  • Eyeliner,
  • Rimel,
  • Ruj ya da Parlatıcıdır.

Tercihinize göre, bu aşamada yer alan ürünlerden kullanmak istemediklerinizi atlayabilirsiniz. Sizin için eksiksiz bir uygulama yöntemini adım adım hazırladık. Makyaja başlamadan önce cilt tipinizden haberdar olmanızda fayda vardır. Böylece cildiniz için uygun olan doğru ürünleri seçersiniz. Söz gelimi kuru bir cildiniz varsa yağ bazlı formülleri tercih edebilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa, su bazlı ürünler sizin için daha uygundur.

Adım Adım Mükemmel Makyaj Uygulaması

Adım Adım Mükemmel Makyaj Uygulaması

1. Kusursuz Bir Zemin Hazırlamak

Adım 1. Yüzünüzü Hazırlayın

Herhangi bir makyaj uygulamasından önce, ilk adım yüzünüze bir makyaj altı baz uygulamaktır. Bunu yapmak makyajınızın daha iyi oturmasını sağlayacak, cilt dokunuzu düzeltecek, gözenekleri azaltacak ve makyajınızın kalıcılığını arttıracaktır. Eğer yoğun bir gün geçirip etrafta koşuşturup,  terleyecekseniz makyaj altı baz kesinlikle zorunluluktur.

Adım 2. Fondöten Sürün

Cilt tonunuza uygun bir fondöten seçin. Daha sonra makyaj altı baz sürmüş olduğunuz cildinize fondöten fırçası ya da nemli bir makyaj süngeri ile  seçmiş olduğunuz fondöteni uygulayın. Ürünü yüzünüz, çene çizginiz ve boynunuza iyice harmanladığınızdan emin olun. Yüzünüzde lekeler varsa düz bir zemin için bir kat daha fondöten sürebilirsiniz. Altın kuralı hatırlayın; daha az daha iyidir. Bu kural fondöten için de geçerlidir.

Adım 3. Kapatıcıyı Uygulayın

Üzerinde biraz daha çalışılmasını istediğiniz bölgelere, ten renginizden biraz daha açık bir tonda kapatıcı uygulayın. Kapatıcı bir fırça kullanarak formülü gözlerinizin altına ters üçgen şeklinde uygulayın ve çok iyi bir şekilde harmanlayın. Koyu lekeleri ve diğer kusurları kapatıcı ile boğun. Kenarları çok iyi bir şekilde yedirin. Böylece kapatıcınız ve fondöten kusursuz biçimde karışsın.

Öneri olarak sıvı bir kapatıcıyı gözaltı bölgesi gibi geniş bir alana uygulayın. Daha küçük uygulama alanları için kompakt ya da çubuk kapatıcı seçin.

Adım 4. Fondöteninizi Sabitleyin

Eğer normal bir cildiniz varsa T bölgenize bir miktar toz pudra sürmeniz yeterli olabilir. Bununla birlikte yüzünüzün geri kalanını da kompakt ya da sert bir toz pudra ile kaplamanız son derece iyi bir fikirdir. Pudrayı yüzünüze ve boynunuza eşit şekilde uygulamak için bir fırça kullanmanızı öneriyoruz.

Kompakt bir pudra daima çantanızda bulunsun. Gün boyunca yapacağınız birkaç rötuş, yüzünüzün her zaman parlak görünmesini sağlar.

2. Güzelliğinizi Ön Plana Çıkartın

Güzelliğinizi Ön Plana Çıkartın

Makyajınızın zeminini hazırladıktan sonra güzel özelliklerinizi ortaya çıkarmanın zamanı geldi.

Gözlerinizi Vurgulayın

Bunun için öncelikle iyi bir eyeliner ve rimele yatırım yapın. Eyelinerınızı kullanarak, gözünüzün üst hattını ve alt kirpiklerinizin dış köşelerini hizalayın. Sert çizgileri önlemek için bu işlemi bir fırça yardımıyla yapın.

Daha sonra bir kirpik kıvırıcı ile kirpiklerinizi kıvırın. Gözlerinizi açık, uyanık ve parlak göstermek için bir kat rimel sürün. Kusursuz bir görünüm elde etmek için göz kapaklarınıza nötr bir göz farı uygulayabilirsiniz.

Kaşlarınızı Belirginleştirin

Kaşlarınızı düzgünleştirmek, yüzünüze anında bir hava kazandırır. Eğer kendiliğinden koyu renkli, belirgin ve düzgün kaşlarınız varsa, bu adımı atlayabilirsiniz. Ancak seyrek kaşlarınız varsa, onları dolgun göstermek için bir kaş kalemi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bunun için önce kaş renginize çok yakın renkte bir kaş kalemi seçin. Boşluklarda küçük kaşlar varmış gibi göstermek için kısa darbeler vurun.  Doğal bir görünüm elde etmek ve kaş kalemi rengini kaşlarınıza eşit bir şekilde dağıtmak için bir makyaj fırçası kullanın.

Kaşlarınızı doldurduktan sonra bu görünümü sabitlemek için kaş jeli kullanabilirsiniz. Kaşlarınızı daha da öne çıkartmak için, kaşlarınızın altına biraz highlighter da ekleyebilirsiniz.

Piyasada özel olarak kaş kitleri, kaş kalemleri gibi kaşlar için satışa sunulan pek çok ürün bulunuyor. Bunları incelemenizi öneriyoruz.

Yüzünüze Işıltı Verin

Allık cildinize mükemmel bir ışıltı katar, aynı zamanda da cildinizin taze ve sağlıklı görünmesini sağlar. Allığı yanaklarınızdaki elmacık kemiklerinizin üzerine uygulamak için hacimli bir fırça kullanın. Krem allık ile toz allığı asla birbirine karıştırmayın. İkisinden birini tercih edin ve kullanın.

Elmacık kemiklerinize ve burnunuzun girintisine, kaş kemiklerinizin altına çekici bir ışıltı kazandırmak için hafif bir highlighter dokunuşu da ekleyebilirsiniz.

Dudaklarınızı Tanımlayın

Dudaklarınıza bir şey sürmeden önce, onları biraz dudak kremi ile nemlendirin. Ruj seçerken, cilt tonunuzu tamamlayan renkler seçin. Eğer nüde renkler kullanmak istiyorsanız ten renginize uygun bir nüde tonu seçin.

Artık hazırsınız. İtiraf edin ki kolay oldu. Sadece birkaç adımlık bir uygulama ile istediğiniz zaman kamera karşısına geçebilecek bir görüntü elde ettiniz.

Makyaj Hatalarını Önleme Ve Onarma

Makyaj Hatalarını Önleme Ve Onarma
Makyaj Hatalarını Önleme Ve Onarma

Her zaman işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. O zaman da birkaç ipucunu uygulayarak bunların üstesinden gelebilirsiniz.

Fondöten

İlk önce daha açık renkte ya da daha koyu renkte görünmeye çalışmayacağınız konusunda anlaşalım. İlk ve en sık görülen hatalardan birisi fondötenin yanlış bir tonunu kullanmaktır. Bunu önlemek için cilt tonunuza tam uyan fondöten rengini kullanın.

Fondöten renginizi seçmenin doğru yolu, bir miktar fondöteni parmaklarınızın ucuna almak ve çenenizde ya da boynunuzda renk kontrolü yapmaktır. Fondöten buralarda düzgünce harmanlandığında artık görünmüyorsa, bu sizin renginizdir. Ürünü her zaman yüzünüze, boynunuza ve açıkta kalan göğüs kısmınıza bütün renkler eşleşecek şekilde iyice yedirin.

Yüzünüze aşırı miktarda fondöten sürdünüzse bir ıslak mendil alın ve fazlalığı almak için yüzünüze hafifçe vurun. Aşırı kapatıcı sürdüğünüzü düşündüğünüzde de aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Dudak Kalemi

Yapılabilecek en cüretkâr hatalardan biri dudaklarınızı belirginleştirmek için, dudak kenarlarınıza kalemle daha geniş bir çizgi çekmeyin. Dudaklarınızın doğal çizgisi üzerinden gidin. Dudak kalemi olarak doğal dudak renginizden daha parlak bir renk tonu içeren, nötr bir renk seçin.

Fazlaca dudak bazı, kullandığınız düşünüyorsanız pamuklu ped üzerine biraz makyaj temizleyici uygulayın ve fazlalığı dikkatlice çıkarın.

Aşırı Boyanmış Kaşlar

Kaşlarınızı tanımlarken nazik olun, böylece sonunda rahatsız edici bir çizgi oluşturmazsınız. Yüzünüzde doğal görünen bir renk kullanın ve kaşlarınızın arasını doldurmak için hafif vuruşlar uygulayın.

Allık

Allık sürerken aşırıya kaçtıysanız, rengi düzeltmek için kompakt pudrayı kullanın.

Ruj

Rujunuz hafifletmek istiyorsanız bir kağıt mendil alın, ikiye katlayın, alt ve üst dudaklarınızın arasına yerleştirerek, dudaklarınızla baskı yapın.

Göz Makyajı

Göz farı uygularken, kaşları yukarı doğru uzatmamaya dikkat etmek gerekir. Göz kalemi uygularken en iyi görünüm için kaleminizi, göz kapaklarınızın kirpik diplerine mümkün olduğu kadar yakın tutun.

Bütün bunları uyguladığınızda işlerin çok kolaylaştığını fark edersiniz.

Bayan Güzellik / Makyaj

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü