Zerdeçal ve Kurkuminin Kanıtlanmış 10 Sağlık Faydası

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zerdeçal olarak bilinen baharat, var olan en etkili besin takviyesi olabilir.

Birçok yüksek kaliteli araştırma, zerdeçalın vücudunuz ve beyniniz için büyük faydaları olduğunu gösteriyor. Bu faydaların çoğu, ana etken maddesi olan kurkumin’den gelir.

Bilimin zerdeçal ve kurkumin hakkında neler söylediğini ve bunların yararlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Zerdeçal ve kurkumin nedir?

Köriye sarı rengini veren baharat zerdeçaldır.

Hindistan’da binlerce yıldır hem baharat hem de şifalı bitki olarak kullanılmıştır. Son zamanlarda bilim, zerdeçalın tıbbi özelliklere sahip bileşikler içerdiğine dair geleneksel iddiaları desteklemeye başladı.

Bu bileşiklere kurkuminoidler denir. En önemlisi kurkumindir .

Zerdeçalın ana etken maddesi kurkumindir. Güçlü anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve çok güçlü bir antioksidandır.

İşte zerdeçal ve kurkuminin kanıta dayalı en iyi 10 sağlık faydası.

Zerdeçal, tıbbi özelliklere sahip biyoaktif bileşikler içerir

Ancak zerdeçalın kurkumin içeriği o kadar yüksek değildir. Ağırlıkça yaklaşık %3 . Bu bitki üzerindeki çalışmaların çoğu, çoğunlukla kurkumin içeren zerdeçal özleri kullanır ve dozajlar genellikle günde 1 gramı aşar.

Sadece zerdeçalı baharat olarak yemeklerinizde kullanarak bu seviyelere ulaşmak çok zor olacaktır.

Bu yüzden bazı insanlar takviyeleri kullanmayı tercih ediyor.

Bununla birlikte, kurkumin kan dolaşımınıza zayıf bir şekilde emilir. Kurkuminin tüm etkilerini deneyimlemek için biyoyararlanımının (vücudunuzun bir maddeyi emme hızı) iyileştirilmesi gerekir.

İçinde piperin bulunan karabiber ile tüketilmesine yardımcı olur . Piperin, kurkumin emilimini %2.000 artıran doğal bir maddedir.

Aslında, en iyi kurkumin takviyeleri piperin içerir ve bu onları önemli ölçüde daha etkili kılar.

Kurkumin ayrıca yağda çözünür, yani yağda veya yağda parçalanır ve çözülür. Bu nedenle, yağ oranı yüksek bir yemekle birlikte kurkumin takviyesi almak iyi bir fikir olabilir.

ÖZET

Zerdeçal, güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip bir madde olan kurkumin içerir. Çoğu çalışma, büyük miktarlarda kurkumin içerecek şekilde standartlaştırılmış zerdeçal özleri kullanır.

2. Curcumin, doğal bir anti-inflamatuar bileşiktir

Enflamasyon inanılmaz derecede önemlidir. Yabancı istilacılarla savaşmaya yardımcı olur ve vücudunuzdaki hasarı onarmada rol oynar.

Akut, kısa süreli iltihaplanma faydalı olsa da, kronikleşirse ve vücudunuzun kendi dokularına saldırırsa endişe verici olabilir.

Bilim adamları artık kronik düşük seviyeli inflamasyonun bazı sağlık durumlarında ve hastalıklarda rol oynayabileceğine inanıyor. Bunlar şunları içerir:

  • kalp hastalığı
  • Yengeç Burcu
  • metabolik sendrom
  • Alzheimer hastalığı
  • çeşitli dejeneratif koşullar

Bu nedenle, kronik inflamasyonla savaşmaya yardımcı olabilecek her şey, bu koşulların önlenmesinde ve tedavi edilmesine yardımcı olmada potansiyel olarak önemlidir.

Enflamasyon konusu çok katmanlı olmasına ve muhtemelen basit bir cevabı olmamasına rağmen, kurkumin ile ilgili temel çıkarım, bunun enflamasyonla savaşabilen biyoaktif bir madde olmasıdır . Bununla birlikte, tıbbi sonuçlar elde etmek için çok yüksek dozlar gereklidir.

ÖZET

Kronik inflamasyon, bazı yaygın sağlık koşullarına katkıda bulunur. Kurkumin, iltihaplanmada önemli rol oynadığı bilinen birçok molekülü baskılayabilir, ancak biyoyararlanımının arttırılması gerekir.

3. Zerdeçal vücudun antioksidan kapasitesini artırabilir

Oksidatif hasarın yaşlanmanın ve birçok hastalığın arkasındaki mekanizmalardan biri olduğuna inanılmaktadır.

Serbest radikalleri, eşleşmemiş elektronları olan oldukça reaktif molekülleri içerir. Serbest radikaller, yağ asitleri, proteinler veya DNA gibi önemli organik maddelerle reaksiyona girme eğilimindedir .

Antioksidanların bu kadar faydalı olmasının ana nedeni, vücudunuzu serbest radikallerden korumalarıdır.

Kurkumin, kimyasal yapısı nedeniyle serbest radikalleri nötralize edebilen güçlü bir antioksidandır..

Ek olarak, hayvan ve hücresel çalışmalar, kurkuminin serbest radikallerin etkisini bloke edebileceğini ve diğer antioksidanların etkisini uyarabileceğini düşündürmektedir. Bu faydaları doğrulamak için insanlarda daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET

Kurkuminin antioksidan etkileri olsa da, bu faydaları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

4. Kurkumin kalp hastalığı riskinizi azaltabilir

Kalp hastalığı dünyada bir numaralı ölüm nedenidir. Araştırmacılar, onlarca yıldır bunu incelediler ve neden olduğu hakkında çok şey öğrendiler. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kalp hastalığı inanılmaz derecede karmaşıktır ve buna çeşitli şeyler katkıda bulunur.

Curcumin, kalp hastalığı sürecindeki birçok adımı tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

Belki de curcumin’in kalp hastalığı söz konusu olduğunda ana faydası, kan damarlarınızın astarı olan endotelin işlevini iyileştirmesidir.

Endotel disfonksiyonu, kalp hastalığının önemli bir itici gücüdür. Bu, endotelinizin kan basıncını, kan pıhtılaşmasını ve diğer çeşitli faktörleri düzenleyemediği zamandır.

Birkaç çalışma, kurkuminin kalp sağlığında iyileşmelere yol açabileceğini düşündürmektedir. Ek olarak, bir çalışma, menopoz sonrası kadınlarda egzersiz kadar etkili olduğunu buldu.

Ek olarak, kurkumin, kalp hastalığında rol oynayabilen iltihaplanma ve oksidasyonu (yukarıda tartışıldığı gibi) azaltmaya yardımcı olabilir.

Koroner arter baypas ameliyatı geçiren 121 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar onlara ameliyattan birkaç gün önce ve sonra günde bir plasebo veya 4 gram kurkumin verdi.

Kurkumin grubunun hastanede kalp krizi geçirme riski %65 azaldı.

ÖZET

Curcumin, kalp hastalığında rol oynadığı bilinen çeşitli faktörler üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Ayrıca, bir anti-inflamatuar ajan ve antioksidandır.

6. Zerdeçal kanseri önlemeye yardımcı olabilir

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize bir hastalıktır. Kurkumin takviyelerinden etkilenmiş gibi görünen birçok farklı kanser türü vardır.

Curcumin, kanser tedavisinde faydalı bir bitki olarak çalışılmış ve kanser büyümesini ve gelişimini etkilediği bulunmuştur.

Çalışmalar şunları yapabileceğini göstermiştir:

kanserli hücrelerin ölümüne katkıda bulunur
anjiyogenezi azaltmak (tümörlerde yeni kan damarlarının büyümesi)
metastazı azaltmak (kanserin yayılması)
Yüksek doz kurkuminin – tercihen piperin gibi bir absorpsiyon arttırıcı ile – insanlarda kanserin tedavisine yardımcı olup olmadığı henüz tam olarak araştırılmamıştır.

Bununla birlikte, kanserin , özellikle de kolorektal kanser gibi sindirim sistemi kanserlerinin ortaya çıkmasını önleyebileceğine dair kanıtlar vardır.

Kolonda bazen kansere dönüşen lezyonları olan 44 erkekte yapılan 30 günlük bir çalışmada, günde 4 gram kurkumin lezyon sayısını %40 oranında azalttı.

ÖZET

Kurkumin, moleküler düzeyde kanseri önlemeye ve hatta belki de tedavi etmeye yardımcı olabilecek çeşitli değişikliklere yol açar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü