Yanak Yağı Aldırma Bişektomi Nedir?

featured

Yanak Yağı Aldırma Bişektomi Nedir?

Deneyimli bir plastik cerrahın elinde bişektomi operasyonu teknik olarak kolay bir işlem olarak gözükse de esas mühim durum hastanın uygun olmasıdır. Yanak yağı veya tıbbi ismi ile “Bishat Yağ Yastıkçığı” orta yüz alanında ve elmacık kemiklerinin hemen alt tarafında olan ve özellikle ağız çevresi mimiklerinin hafifçe işlemesine yardım eden ve çevresindeki sinirleri koruyan özelleşmiş bir yağ tabakasıdır. Genetik şekilde eğilimli hastalarda bu yağ yastıkçığı fazla miktarda büyüyebilir ve yanak hacmine katkıda bulunup yüzün şişman gözükmesine sebep olabilir. Bu durumda yeterli miktarda yağ atılması yüzün ovalleşmesine ve elmacık kemiklerinin daha vurgulayıcı olmasını sağlayabilir.

Bişektomi yapmayı düşünenlerin en önemli sorun, bu yağ yastığının ilerleme yaşı ile daha küçük olacağını bilmesidir. Bişektomi sırasında yeterli miktarda yağ giderildi ve şimdiki durumdan memnun olanlarda bile, ilerleyen yıllarda “havası” olarak ifade edilen hastalıklı ve çökmüş bir yüz görünümü olasılığı vardır.

Aektektomi planlanmadan önce, yüzdeki diğer yüz anatomik yapılarının katkıları veya eksiklikleri değerlendirilmelidir. Yüz dolgun göründüğünde yapılacak bir bişektomi operasyonu, özellikle elmacık kemiklerinin gelişimi veya alt çene çiğneme kasının (masseter hipertrofi) büyümesinin bir sonucu olarak, yüz oranlarını daha da olumsuz etkileyecektir. Bu durumdan kaçınmanın en iyi yolu, bu koşulların giderilmesinden sonra bir bişektomi ameliyatının gerekli olup olmadığını belirlemektir.

Elmacık kemiğini aydınlatmanın en kolay ve en basit yolu, dolgunun kullanılmasıdır; masajcının kas hipertrofisi de, botoks enjeksiyonu ile kolayca azaltılabilir ve yüzün ovalleşmesine yardımcı olur. Bu koşullar bişektomi ameliyatından önce mevcutsa, çözüm önemlidir.

Bu uygulamalar bişektomi sonra (özellikle mutsuz bireylerde) tedavi planına da eklenebilir, ancak aşırı miktarda yanak yağından sonra ortaya çıkan deformasyonların giderilmesi çok zordur. Eğer yanakların aşırı çökmesine neden olan durumlarda şekil bozukluğu ılımlı ise, tortuya doldurma enjeksiyonu yeterli olabilirken, ciddi durumlarda adipoz doku enjeksiyonu gerekebilir. Yanak derisinin, ağız mukozasına yapışma derecesinde deformasyonlarında, yüz germe teknikleri yüzün yanlarından çıkarılmalı, deforme olan alana ulaşılmalı ve doku takviyeleri yapılmalıdır.

Sonuç olarak, bişektomi gerçekleştirmeden önce uygun bir aday olup olmadığınızı ve olası deformasyonlar ve bunların tedavisi için ne tür tedavi yöntemlerine sahip olabileceğinizi bilmek önemlidir.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Gündoğan

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.