Göz Altı Morluklarını Oluşturan 20 Madde

featured
service

Göz Altı Morluklar Problemi Hakkında

Gelin sizinle göz altı morlukları problemi hakkında birazkonuşalım. Göz altı morlukları, şişlikleri neden oluşur? Göz altı morluklarını oluşturan 20 madde ve sebeplerini sizler için araştırdık ve bir yazıya derledik. 

 

Göz Altı Morlukları, Şişlikleri Neden Olur?

Göz altı morlukları ve şişlikleri sıkça karşılaştığımız bir cilt problemidir. Bu dertten muzdarip olan sadece kadınlar değil bir o kadar da erkekler de şikayetçidir göz altı morlukları, çöküklüğü ve ya şişliklerinden. Işık dikey veya yatay bir şekilde geldiğinde göz altlarımıza bir gölge iner fakat göz altı morlukların indirdiği gölge bambaşkadır. Bu ayırt edilebilir şekildedir. Göz altı morlukları problemleri bir çok sebepten dolayı oluşabilir. Çevresel, yaşam tarzınızdan kaynaklı ve ya genetik faktörlerden meydana gelmiş olabilir.

Göz altı morlukları, şişlikleri ve ya çöküklükler gibi cilt kusurlarını tedavi etmek için öncelikle problemin neyden kaynaklı olduğunu bilmelisiniz. Bir akrabalarınızı göz gezdirin onlarında göz altları sizinkiler gibi mi? Genetik olabilir mi? Değilse yaşam şeklinizi, alışkanlıklarınızı tümüyle değerlendirmelisiniz. 

Göz altı Morlukları, Şişlikleri veya Çöküklüğü Meydana Getiren Maddeler:

 

 1. Alerjik rahatsızlıklara sahip kişilerde göz altı morlukları sıklıkla karşılaşacağınız bir durum. Sinüzit gibi yüz hastalıklarınız varsa, göz ve burun akıntılarıyla birlikte damarlarda biriken kan, damarların belirginliğini arttırarak göz altı bölgesinde mor bir görünümün meydana gelmesine neden olabiliyor.

 2. Tuz kullanımınızı değerlendirin, eğer tuzu seviyorsanız biraz kısmanız gerekecek çünkü tuz ödemin oluşmasında ana sebeplerden birisidir. Bu da göz altı şişliklerini, morluklarına sebebiyet veriyor. 

 3. Sigara veya alkol kullanıyorsanız göz altı morluklarınızın olması çok normal. Bu ikilinin cildinizi zararı olduğu gibi ilerde bir çok sağlık problemleriyle karşılacağınızı da hatırlatmakta fayda var. Biliyorsunuz ki bu ikili sinsi bir düşmandır, yavaş yavaş yaklaşır.

 4. Yaşlanmaya bağlı olarak göz altı problemleriyle karşılaşmış olabilirsiniz. Sebebi, kırışıklıklar ve sarkmaların göz altında ciddi bir gölge oluşturmasıyla beraber koyu renk elde ederek göz altı çöküklüğüyle karıştırabilir ve ya direk olarak o bölgelerde sarkma meydana gelmiş olabilir.

 5. Yorgunluk ve uykusuzluk en önemli maddelerden bir tanesidir. Uykunuzu alana kadar da geçmek bilmediğini unutmayın. Hala geçmiyorsa uyku düzeninizin düzensiz olduğunu işaretliyor ve uyku düzeninizi acilen düzenli hale getirmeniz mesajını veren bir göz altlarına sahip oluyorsunuz. 

 6. Vitamin eksikliği illa ki aklınıza gelmiştir. Öncelikle vitamin değerlerinize baktırmak daha doğru olacaktır. Aynı zamanda demir eksikliği, protein eksikliği, B, C, K ve E vitaminlerin eksikliği ve özellikle B12 vitamini eksikliği başlıca olarak bir çok şeyi etkiliyor göz altı morlukları gibi saçlarda geç uzama ve dayanıklılığında azalma, cildin soluklaşması, tırnakların dayanıksızlaşması gibi bir çok güzellik alanında etkilediği maddeler vardır. .Vücuttaki vitamin emiliminin azalması ya da böbrek üstü bezlerinin yeterli çalışmaması durumunda göz altı morluğu problemi yaşanabilir. Vitamin değerlerinizi analiz ettikten sonra bu vitaminlere ağırlık göstermelisiniz ve diğer sağlık problemlerinizin olup olmadığına da muayene olmalısınız.

 7. Kötü beslenme her şeyin başlıca sebeplerinden bir tanesidir. Sebze meyve gruplarını dengeli şekilde yeteri kadar beslenememek, ya da çok şekerli, tuzlu beslenmek gibi hatalar göstermek, kalitesiz beslenmek göz altı morlukların da başlıca sebeplerindendir. 

 8. Hormonların da göz altlarını etkiler. Özellikle ergenlik dönemi, hamilelik dönemi ve regl dönemi gibi geçişlerde göz altınızın daha mor veya şiş olduğunu farkediyorsanız sebebi hormonlar olabilir.

 9. Kansızlık, göz altı morluklarını oluşturabilir. Kan değerlerinize baktırıp uzman bir hekime danışmanızı öneririz. 

 10. Su tüketiminizi değerlendirin. Günde kaç bardak su içiyorsunuz? İnternette bir çok günlük ideal su tüketiminizi hesaplayan araçlar mevcut, bu araçlardan yardım alarak günlük ideal su tüketiminizi öğrenebilirsiniz. Su sadece göz altı morlukları için değil sayılamayacak kadar çok şeye faydalı olduğunu biliyorsunuz fakat su faydalı diyerekten içebildiğiniz kadar suyu karnınıza depolamayın, su zehirlenmesi diye bir olay da var. 

 11. Çok sıcak suyla yıkanmak da göz altı morluklarını oluşturan maddelerden biridir.

 12. Göz altlarınızı sürekli ovalamak, kaşımak göz altı morluklarına sebebiyet verebiliyor.

 13. Göz altı morluklarınızın bir sebebi de ödem olabilir. Yazımızı okumaya devam edin, ödem için de çözüm yazacağız.

 14. Fazla güneş altında kalmak göz altlarında aşırı melanin pigmenti biriktirmesiyle göz altlarınızda koyuluk meydana getirebilir.

 15. Bazı ilaçların yan etkileri, özellikle şeker ilaçları ve damar genişlemesine yol açan ilaçlar; göz altınızda koyuluklar, morluklar, şişlikler ve çöküntü oluşturabilir.

 16. Ani kilo kaybı, ve yüz bölgesinden zayıflamak da göz altlarında derinin incelmesi sonucunda alttaki damarların daha belirgin hale gelerek göz altı morluklarını ortaya çıkartıyor. 

 17. Çok fazla bilgisayar başında oturmak, kitap okumak, yakından tv seyretmek gibi eylemlerin göz yorgunluğuna sebebiyet verir. Yorgunluk ise göz altı problemlerini getirir. Çözüm olarak ara ara gözlerinizi kapatarak dinlendirmeyi deneyin.

 18. Bazı hastalıklar göz altı problerini belirti olarak beraberinde getirebilir; göz enfeksiyonu, egzema, nezle, troid problemleri, ileri seviyedeki kalp ve böbrek hastalıkları vb. rahatsızlıklar göz altı morluğunu derinleştiriyor. Muayene olmak şüphelerinize çözüm olacaktır.

 19. Depresyon.

 20. Ten renginin çok açık olması, ince bir deriyle beraberinde getirdiği göz altı morlukları problemidir.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 Yorum

 1. 4 sene önce

  Her pazar bu boş vaktimde burada takılmak iyi oluyo biraz da ürün tanıtımları olursa güzel olurdu aslında.