Sağlıklı Cilt için Gerekli Alışkanlıklar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıklı Cilt İçin Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık

Hepimizin hayali pürüzsüz, lekesiz, aydınlık ve kısacası sağlıklı cilttir. Peki bunun için yeteri kadar çabalıyor musunuz? İstiyorsak almak için vermemiz gereken bir çaba olmalı. Ve bu o kadar gözünüzde büyütülecek bir şey değil, sadece alışkanlık etmelisiniz. Mesele bu, ve daha sonrasında sağlıkla güzelleşen bir cilt! İşte cilt bakımınız için sizi sağlıklı bir cilde kavuşturacak o 9 alışkanlık.

1- Bol Su Tüketin

Kafein, çay ve benzeri içecekleri çok sık içtiğimizden sıvı ihtiyacımızı bastırıyor ve bizi sudan uzaklaştırıyor. Eğer az su içiyorsanız öncelikle sorunun sebebine inin, suyu mu beğenmiyorsunuz? Güzelleştirin. Susamıyor musunuz? Kendinizi susatacak çaylar veya besinler deneyin ve suya susayın! Su, ciltte ısı ve nem dengesi sağlar. Kuru cilt yeterince güçlü bir bariyere sahip değildir. Bakteri enfekte etmeyi kolaylaştırır. Enfeksiyon riski artar. Kuru cilt kaşıntı da yapabilir. Yaşam kalitesi azalır. Bol su tüketmek cildin kalitesini arttırmak için önemlidir.

2-Şeker ve Hazır Gıdalardan Kaçınılmalıdır

Sağlıklı gıda gruplarının dengeli tüketimi, doğal ve işlenmemiş ürünler tercih edildiği kadar rafine şeker beslenmesinden çıkarılmalıdır. Şeker, hücre hasarında, cilt yaşlanmasında ve sarkmada önemli bir rol oynar. Hazır yiyecek ve içeceklerin beslenmeden çıkarılması, üç ay gibi kısa bir sürede cilt kalitesinde belirgin bir artışa neden olur.

3-Güneş Koruyucu Kullanılmalıdır

Güneşten veya solaryumdan gelen UV ışınları, cilt kırışıklıkları, nem kaybı, sertlik ve cilt kanseri gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Floresan kaynaklı görünür ışık da benzer sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, en önemli yaşlanma karşıtı gündüz cilt bakım ürününün mevsim, cilt tipi ve yarı küreye uygun güneş koruma faktörüyle kullanılmasıdır.

4-Sigara İçmeyin

Sigara içmek cilt yüzeyinde oksijeni azaltır. Ayrıca, sigara içerken mimiklerin kullanımı kırışıklıkların derinleşmesine neden olur. Bu nedenle sigara içmemek cilt için önemli bir yatırımdır.

5-Spor Yapılmalı

Spor yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve cilt yüzeyinde oksijeni artırır. Sporda dopamin, serotonin ve endorfin hormanları salgılar sonucunda mutluluk sağlar. Sağlıklı vücut ve ruh hali cilde yansır, cilt parlar ve arkasından sağlıklı cilde sahip olmaya bir kaç adım daha yaklaşmışızdır.

6- Makyajla Uyumayın

Çevre kirliliği lekelenme riskini arttırır. Bu nedenle, cilt eve döndüğünde en kısa sürede makyajdan temizlenmelidir. Gözenek sağlığı için makyaj yapmamanız önemlidir. Temizlik malzemesi seçimi kişisel olmalıdır. Doğru seçim için deneyimli bir dermatoloğa başvurmak çok yararlıdır.

7-Nemlendirici Kullanılmalıdır

Nem öyle bir nimettir ki, her cildin neme ihtiyacı vardır; Bununla birlikte, nem içeriği kişiden kişiye değişir. Cilt sıklıkla; yağlı, karma , normal veya kuru olarak sınıflandırılmasına rağmen, dermatoloji hekiminin desteği ile nemlendirici seçimi kişi ve mevsime göre yapılarak, en sağlıklı sonuçları verir.

8-Düzenli Ben Muayenesi Olmalı

Düzenli ben muayenesi cilt kanserinin önlenmesinde, sayının, renk ve dağılımın değerlendirilmesinde, güneşte meydana gelen hasarın değerlendirilmesinde önemlidir. Risk sınıflandırmasına göre düzenli aralıklarla ben ve cilt muayenesi erken tanı ile hayat kurtarır.

9-Düzenli Cilt bakımı Cilt Sağlığı için Önemlidir

Cilt bakımı için dermatolog, hydrafacial tarzı uygulamaların gözetiminde cilt bakımı çok önemlidir. Cilt sağlıklı görünse bile, cildin yaşlanması ve cilt kanseri önleyici bakım danışmanlığı ve koruyucu hekimlik yaklaşımı ile sağlıklı ve deneyimli ellerden uygulamaların yapılması büyük bir önem taşır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü