Saç Bakımı ve Sağlıklı Beslenme

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saç Bakımı ve Beslenme Bağlantısı

Saçlarınız güçlü, dolgun ve uzun olabilirler. Dışarıdan saçlarınıza yaptığınız bakımların etkisini göremiyorsanız belki de sorun beslenmenizle alakalı olabilir. Kalitesiz ve daha çok kilo alma odaklı ( yağlı ve sağlıksız yiyecekler) sağlıksız tükettiğiniz besinler sadece vücudunuza zararı olmuyor, kilonuza, direncinize, sağlığınıza ve hatta saç sağlığını dahi ilgilendiriyor.

Saç uzatma yöntemleri hakkında bilgi için bu makalemize göz atabilirsiniz.

Saçlarınızı Sağlıklı Besleyin

Sağlıksız ve düzensiz beslenme saç sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bunun nedeni, saçın diğer organlar gibi vücudun beslenmesi gerektiğidir. Beslenme yetersiz olduğunda, gıdalardan gelen mineraller ve vitaminler esas olarak hayati organlara dağıtılır. Önce saçlar elenir. Bu nedenle saçlarıyla ilgili sorun yaşayan insanlar öncelikle beslenme eksikliğine dikkat etmelidirler. Bu konuda bir kan testi yapılmış ve genel durum hakkında bilgi elde edilmiştir. Alışılmadık zayıflama diyetleri, folik asit, protein, B12, çinko gibi eksiklikleri, anoreksiya ve bulumia  gibi beslenme bozuklukları saç köklerin hasar görmesine sebep olur. Şok diyeti, özellikle yaz mevsimine girerken, saçlarda önemli bir yıpranma sorunu yaratır. Saç hasarında farklı saç problemleri ortaya çıkabilir. Kepek problemi başlangıçta. Saçlar cansız, kuru görünebilir. Daha da önemlisi, saç dökülmesi oluşabilir.

Sağlıklı Saçlar için Beslenme Alışkanlığı Değiştirilmeli!

Saç hücreleri büyümek için kandan oksijen ve protein gerekir. Genel diyetin ilk aşamasında saç problemlerinin giderilmesi için uygulanan farklı yöntemler olmasına rağmen, yeni bir beslenme alışkanlığı durumunda kötü beslenme alışkanlıkları sağlanmaktadır. Bu beslenme alışkanlığında, vücut için gerekli olan tüm besin maddelerinin yeterli miktarda alınması ihtiyacına dikkat edilmelidir. Yeni listede çinko, protein, demir ve biyotin açısından zengin baklagiller bulunmalıdır. Ayrıca protein bakımından zengin kırmızı et tüketimi artırılmalı ve omega 3 ve B12 tüketimi dikkate alınmalıdır. Beslenme programı sebze ve meyveler ile desteklenmelidir. Gerekirse, vücut ihtiyaçları için takviyeler kullanılabilir.

Sağlıklı bir diyet programına geçtikten sonra vücut, saç için gereken kaynakları harcamadan kaçınmaz. Ancak saç problemi olan kişiler, tanılarını kendi başlarına koyarak vitamin takviyeleri almaktan kaçınmalıdırlar. Vitamin takviyeleri daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, bu bireysel bir karar değildir. Sahadaki yetkili bir saç bakımı uzmanından destek, süreci kısaltır ve yaşanabilecek sağlık sorunlarını önler. Bir saç bakımı uzmanı, saç için ek tedaviler uygulayarak saçları daha sağlıklı hale getirebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü