Metabolizma Hızlandırma için Besinler

featured

Metabolizma Hızlandırma için Besinler

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte büyük bir sorun haline gelen kilolar, gündeme gelmektedir. Gündelik hayattaki hareketsiz yaşam, metabolizma hızımızda düşmelere neden olmaktadır. Bunun için birçok egzersiz hareketleri sunulsa da beslenmemize de dikkat etmek durumundayız. Yapılacak olan birkaç beslenme değişikliği bu konuda bize yardımcı olacaktır.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Yapılan araştırmalara göre acı yağ yakımı ve metabolizma hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle acı biber tüketimi metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına ve yağ yakımına büyük etki sağlayacaktır. Kan akışında meydana gelecek olan hızlanma terleme ile dışarıya atılacağından bu da yağ yakımı gerçekleştirecektir.

Bir diğer besin ise sebze niteliği taşıyan brokolidir. Çok fazla sevilmediği aşikar olmasına rağmen metabolizmayı hızlandırmaktadır. Detoks yiyecekleri arasında yerini almaktadır. Antioksidan niteliğindedir.

Meyve kategorisinde ise ilk sırayı ekşi yeşil elma almaktadır. Suyu ile detoks içeceği yapılabilmektedir. Ayrıca bütün bir şekilde tüketildiğinde metabolizma üzerinde etkili olmaktadır.

Özellikle süt ürünlerinde bulunan kalsiyum da metabolizma hızında etkilidir. Yapılan araştırmalar kalsiyum, almayanlara göre daha hızlı yağ yakımı ve metabolizma hızı iki kat fazladır.

Sindirim sitemini rahatlatacak olan bitki çayları ve bazı baharatlarda dikkat çekmektedir. Mesela yeşil çay ve sade kahve başı çekmektedir. Onun dışında en çok karşılaşılan zencefil ve zerdeçal hem sindirim sistemi hem de metabolizma üzerinde etkilidir.

Bütün bu takviyelerin ardından günlük yaşam tarzınıza ekleyeceğiniz birkaç basit hareketle destekleme yapabilirsiniz. Ofis ortamında çalışanların saat başı yapacakları kısa yürüme faydalı olacaktır. Masa başında yapılacak birkaç basit hareket hayat kurtarıcı olacaktır. Servis ya da toplu taşıma kullananların bir durak önce inerek o mesafeyi yürümeleri metabolizma hızında etkili olacaktır.

Kilo verme, metabolizma hızının artması ile doğru orantılı olarak değişmektedir. Eğer bağışıklık sisteminizle alakalı bir hastalığınız yoksa bu önerileri dikkate alabilirsiniz. Fakat böyle bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka uzman yardımı almanızda fayda vardır. Hızlı kilo verme diye bir şey olmadığının altını çizmek gerekmektedir. Öncelikle böyle bir şeye karar verildiğinde, konusunda uzman diyetisyenler sizlere yardımcı olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü