Kullanılmış yağ nereye dökülür? Kullanılmış yemeklik yağlar lavaboya dökülür mü

Kullanılmış yağ nereye dökülür?  Kullanılmış yemeklik yağlar lavaboya dökülür mü

En hızlı ve lezzetli olması açısından sıklıkla kullanılan yemekli yağlar doğru bir şekilde değerlendirilmesi için asla lavaboya dökülmemesi gerekiyor. Lavaboya dökülen kızarmış yağlar zamanla doğaya zarar vermektedir. Peki Kullanılmış yağ nereye dökülür, Yağlar toprağa dökülür mü? İşte atık yağları değerlendirmeni yollarını sizler için araştırdık.

Büyük küçük herkesin evde sürekli olarak tükettiği yemeklerin başında kızarmış patates geliyor. Her ne kadar uzmanlar kızartılan yemeklerin sağlık açısından zararları sıralasa da hemen her gün binlerce kişi tarafından yapılmaktadır. Kızartılan yiyecekler sonrasında artık yağ kullanılamaz hale gelir. Bu durumda yağı lavaboya dökmek doğru değildir. Çünkü atık olan yağlar içme suyu kaynaklarımıza, denizlerimize ve akarsularımıza zarar veriyor. Aynı zamanda lavabolara atılan yağ kanalizasyonları da tıkamaktadır. Doğayı kirleterek yaşam dengemizin bozulmasına ve balıkların ölmesine sebep olan yağları lavaboya atmak yerine atık yağ olarak geri dönüştürülmesi için atık toplayıcılarına verebilirsiniz. İşte kalan yağları değerlendirmenin yolarından bazıları…

KULLANILMIŞ YAĞ NEREYE DÖKÜLÜR?

  • Eğer yağ miktarı az ise peçete ile silip çöpe atabilirsiniz.
  • Eğer yağın miktarı fazla ise sakın dökmeyin. Bu yağları tekene veya şişede biriktirip belediye veya atık toplama noktalarından birine teslim edebilirsiniz.

Telefon ile atık toplama noktalarından birini ararsanız gelip evinizden atık yağınızı alırlar. Atık yağı dökmek doğaya çok tehlikelidir ve yasaktır. Atık yağlarınızı evinizden aldırmak isterseniz ( Habitat Geri Dönüşüm ) firmasını arayabilirsiniz.

kullanılmış yap nereye dökülür

KULLANILMIŞ YEMEKLİK YAĞI GERİ DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN;

Son günlerde doğayı korumak adına Belediyelerin ve bazı özel firmaların bazı bölgelerde koymuş oldukları atık toplama kutuları var.

Evde kullanılmayacak yağları kapalı bir şişe ya da kapta koyarak en yakın atık toplama kutusuna bırakabilirsiniz. Böylelikle atık olan yağı geri dönüşüme kazandırarak çevreyi kirletmemiş olursunuz.

atık yağ nereye dökülür

KULLANILMIŞ YEMEKLİK YAĞ TEKRAR KULLANILIR MI? 

Patatesleri kızarttığınız yağı tekrar kullanmak için yağ soğutmanız gerekir.

Yağ soğuduktan sonra kapalı bir cam kavanoza koyarak muhafaza etmeniz gerekiyor.

Sakladığınız yağın hava almaması gerekiyor.

Ayrıca yağı kullanmadan önce mutlaka kokusunu kontrol edin. Eğer yağ kokuyorsa tekrar kullanmak yerine yeni yağ koyabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü