Saç Ekimi Sonrası Bakım Rehberi

featured
service

Saç ekimi yolculuğunun en önemli basamağını yani ameliyatını geride bıraktığınıza göre süreç hala tamamlanmış değil. Ameliyattan maksimum faydayı elde etmek için, kafa derinizin ameliyat edilen bölgesine kapsamlı bir şekilde özen göstermelisiniz.

Çoğu zaman hastaların ameliyat sonrası süreci ve bakımı ihmal ettikleri ve bunun da yeni saç büyümesi ile optimal olmayan sonuçlara yol açtığı gözlemlenir. Bu nedenle, ameliyatın kendisi kadar ameliyat sonrası bakımı da tedavi etmek önemlidir.

Bu blogda, anlaşılması kolay ve özenle takip edilmesi için günlere bölünecek olan tüm ameliyat sonrası bakımı ele alacağız. Saç ekimi ile ilgili başka bilgiye ihtiyacınız varsa okuyun Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey.

Saç Ekimi Ameliyatı Sonrası Evde Bakım Rehberi

Hatırlanması gereken ilk şey, diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi, cerrahi işlemin gerçekleştiği kısım hassas bir durumdadır ve ilk ihtiyacı olan şey dinlenmedir. Bu nedenle işlemden sonra hasta evine gitmeli ve istirahat etmelidir. Her türlü fiziksel aktiviteden kaçınmalısınız.

Ayrıca ameliyat baş ve alın bölgesinde geçici şişliklere neden olabilir. Şişliği en aza indirmek veya önlemek için hastanın en az 2-3 gece başı 45 derecelik açıyla eğik uyuması önerilir.

Aşağıda, yeni saçların daha hızlı iyileşmesi ve optimal büyümesi için dini olarak izlenmesi gereken günlük bakım belirtilmiştir.

1. Gün – 3. Gün

Ameliyat edilen bölgenin nemlendirilmesi ilk 3 gün için anahtardır. Bu nedenle ameliyat edilen bölgeye günde 60 dakikada bir doktorun verdiği solüsyon ile sprey sıkılması önemlidir. Çözeltinin taşması durumunda musluk suyu kullanabilir ve püskürtebilirsiniz. Nemlendirmenin yanı sıra, püskürtme, ameliyat edilen veya donör alanda kabuk oluşumunun olmamasını sağlar.

4. Gün – 14. Gün

4. Günden itibaren reçeteli şampuan uygulama rejimi başlar. Bunun günde bir kez yapılması gerekiyor. Yaklaşık 10 ml’lik şampuan solüsyonu alınıp ılık su ile karıştırılarak sabunlu bir solüsyon oluşturacak şekilde karıştırılmalıdır. Bu solüsyon kafa derisine sürülmeli ve ardından bölge temizlenene ve sabunlu solüsyondan arındırılana kadar durulanmalıdır. Kurutmak için bir havlu kullanabilirsiniz, ancak bu sadece kafa derisine hafifçe vurarak yapılmalıdır. Sert fırçalama kesinlikle yasaktır.

Suyun gücü ameliyat edilen bölgeyi olumsuz etkileyebileceğinden hastanın duş almaması da önerilir. Bu dönemde hidrasyon için püskürtme işlemine devam edilmelidir ve sprey şişesi buzdolabında saklanabilir. Donör bölgede dikişi olan hasta 7 ile 7 arasında kliniğe gelmelidir.inci 10’a kadarinci Onları çıkarmak için ameliyat günü. FUE uygulanan hastaların operasyon sonrası kendilerine verilen tarihlerde doktora gitmeleri gerekmektedir.

14. Gün ve Sonrası

14 gün sonra hasta, saçlarının daha hızlı uzamasına yardımcı olacak saç uzatma losyonları ve serumları kullanabilir. Ameliyat edilen bölgede gece yatmadan önce kullanılmalıdır. İyi sonuçlar için bu süreç en az 6 ay devam etmelidir.

30 gün sonra ameliyat edilen bölge önemli ölçüde iyileşmiş olmalıdır ve bu nedenle şampuan kullanmak gibi alışılmış işleme devam edebilirsiniz. Bu aşamada saçlar duş ile yıkanabilir ve bu da ameliyat edilen bölgedeki kabuklanmaların giderilmesine yardımcı olur. Saç jölesi, saç spreyi ve hatta saç boyası uygulamak gibi diğer düzenli prosedürler uygulanabilir.

Saç Ekiminden Sonra Neler Beklenir?

Saç ekimi sonrası kolay almak akılda tutulması gereken çok önemli bir şeydir. Ameliyat sonrası tatile gidiyorsanız, 2 hafta sonra yapmanız önerilir ve o zaman bile ameliyat edilen bölgenin cilt tabakasını tahrip edebileceğinden hasta güneş yanığı almamalıdır.

Hastanın yaşam tarzı jimnastik ve ağır kaldırmayı içeriyorsa, önce hafif bir egzersiz yaparak ve hafif ağırlık kaldırarak başlamalıdır. Yavaş yavaş yoğunluk ve ağırlık, önceki yaşam tarzına uyana kadar arttırılmalıdır. Saç ekimi işlemi güvenli olmasına rağmen, bilmeniz gereken bazı yan etkiler vardır.

Merak ediyorsanız ve tüm yan etkileri bilmek istiyorsanız daha fazlasını okuyun: Saç Ekiminin Bilmeniz Gereken 10 Yan Etkisi

Sonuçları Ne Zaman Bekleyebilirim?

Ameliyattan 2 hafta sonra, hemen kafa derinizde tamamen büyümüş bir saç bekleyebilirsiniz. Ama durum böyle değil. Saçların yeniden çıkması zaman alır ve hastanın sabırlı olması gerekir. Başlangıçta, başlangıçta düşebilecek çok kısa ve ince saç büyümesi olacaktır. Ancak bu tamamen doğal bir süreç olduğu için endişelenecek bir şey değil.

Saçlar tekrar yavaş yavaş uzar ve düzgün bir sonuç almak için en az 6 ay gerekir. Tam teşekküllü bir büyüme, standart olan 9-12 ay kadar sürebilir.

Bu yüzden saç ekimi sonrası protokolleri dikkatli ve titiz bir şekilde takip ederseniz, her zaman hayalini kurduğunuz saçlara ve saç stiline kavuşmanız ve böylece kendinize olan güveninizin artması an meselesidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.