Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Vücuttaki Değişiklikler

featured
Hamilelik belirtileri
service

Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Vücuttaki Değişiklikler

Hamileliğin teşhisinde birçok belirti vardır. Bunlardan genel olanları sıralarsak, ilk olarak adetin gelmemesi, fazla bulantılar, kusmalar, idrar rahatsızlıkları, fazla yorgunluk, göğüs ve midede meydana gelen değişiklikler genel olarak sık sık görülür.

Hamilelik döneminden önce adet görenin kadının adetinin kesilmesi hamileliğin önemli bulgularındandır.

Bulantı kusmaya gelirsek, hamileliğin 3 ila 11. Haftalarında daha çok gözlenir. Hamilelik sürecin yarısından fazla kısmında mutlaka bulantı benzeri kusmalar görülür. Özellikle gece olmasa da sabah kalkıldığında çok şiddetlidir. Fakat korkulacak bir şey yoktur gün içerisinde şiddeti azalmaktadır. Hamilelik sırasında metabolizma değişir. Endokrin bezleri yüzünden kusma rolleri olduğu kabul edilmektedir. Hamilelikte bazı salgılar artabilir, tükürük salgısında artış ve ağız kenarında sulanmalar azda olsa hissediliyor. Ayrıca kişide dengesizce yorgunluk olabilir. Erken hamilelikte çok sık rastlanabilir. Şiddeti kişinin düzeyine göre değişir. Yorgunlukla yapılan her türlü iş orantısızdır. Yaklaşık 15 hafta geçtikten sonra yavaşça etkisi kaybolur.

Geldik en önemli sorunlardan memelerdeki değişikliklere. İlk adet gecikmesinden kısa bir süre sonra memelerde dolgunluk, duyarlılık ve bazı kan akışından dolayı karıncalanma olabilir. Gebelikle birlikte meme değişimleri normaldir. Ayrıca bu değişiklik kişinin hormon salgı seviyesine bağlıdır. Adet öncesinde de görülebilir. Ayrıca memelerde yağ, bez ve bağ dokularında artış olur.

Hipertrofi meydana gelebilir. Hipertrofi memelerin şekil ve kıvamında değişikliktir. Gebelik rahim içine yerleştiği andan itibaren HCG hormonları salgılanmaya başlar. Normalde kanda ve idrarda çok az bulunan bu hormonun arttığı testlerle gösterilmektedir. Buda gebeliğinin kesin olduğunun kanıtıdır.

Hamilelik belirtilerinin tamamını ya da çoğunu yaşamıyorsanız telaşlanmayın. Kişiden kişiye göre değişir. Kadınlar gebeliklerinin ilk dönemlerini çok farklı hissederek yaşarlar. Ama değişikliğin en az olduğu dönemdir. Buda her belirtinin farklı kişilerde farklı sonuçlar doğuracağını gösteriyor.

Gebelik döneminde bazı fiziksel değişiklikler ön plandadır. Genital bölgelere giden kan miktarında artış olması en belirgin değişikliklerdir. Ayrıca rahim, vajina gibi dokular morumsu renk almaktadır. Ayrıca sık sık idrar ihtiyacı duyabilirsiniz. Bazı göğüs ağrıları çok şiddetli olabilir. Dikkat etmek gerekmektedir. Unutmayın, hayat sizin hayatınız. Uzmana gözükmeden herhangi bir işlem yapmak sizin aleyhinize olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü