featured
service

Güzelleşme Arzusu Bir Hastalık Mı?

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi; güzelleşme arzusu, fazla bakımlı olmak ve fazla güzelliğinde bir takım zararları olabilir. Ayna karşısında ne kadar vakit harcıyorsunuz? Güzellik, sizin için her şeyden üstün mü geliyor ya da sadece kendinize olan saygı için yeteri kadarını mı istiyorsunuz?

Görünüşüne büyük önem veren insanların bazı altta yatan psikolojik sorunları vardır. Tabii ki, her şeyden önce, bakımlı olmak iyi, ama hayatınızı etkiliyorsa, bu bir hastalık olabilir.

Kişilik Bozukluğu Açığa Çıkıyor

Güzel ya da yakışıklı olma çabası kişilik bozukluklarına neden olabilir. Bu kişi, ilgi çekme çabası davranışları, aşırı makyajı, abartılı giyim tarzını ve seksapalitesini vurgulamaya çalışıyorsa, muhtemelen bir histiryonik kişilik bozukluğuna sahiptir. Bu insanlar ilgi odağı olmak ve saatlerinin çoğunu fiziksel görüntüler ile uğraşmak istiyorlar.

Diğer yandan, abartılı her giyim stili, histiryonik kişilik bozukluğu anlamına gelmez. Kişilik bozuklukları olan kişiler her zaman daha fazlasını isterler, bedenlerinde bir kusur bulurlar ve düzeltene kadar sürekli bir şeyler yaparlar. Dışarıdan normal görünen bir görüntü kişilik bozukluğu olan kişiler için sorun yaratabilir.

Estetik Bağımlısı Olabilir

histiryonik psikolojik rahatsızlığı olan kişiler, bedenlerindeki kusurları makyaj veya kıyafetlerle örtemediklerini düşündüklerinde estetik operasyonla düzeltmeye çalışırlar. Hatta, ilk ameliyattan sonra tatmin olmazlar, ikinci ve hatta üçüncüsünü bile talep edebilirler. Bu durumda tıpta estetik bağımlılık dismorfik bozukluk olarak adlandırılır. Beden algısı bozukluğu, genellikle ergenlik döneminde bir takım özgüven problemi yaşayan insanlarda oluyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.