Güneş Kremi Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim?

featured

Güneş Kremi Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim?

Yazın gelmesi ile güneş yüzünü göstermeye başladı. Gündelik yaşamın tüm alanlarında, özellikle denizde ve plajda kullanılması tavsiye edilen güneş kremleri, bazı riskler içerir. Güneş koruyucu satın alırken birkaç ayrıntı göz önünde bulundurulmalıdır.

Güneş kremleri güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürülmeli. Sağlıklı şekilde güneşten korunabilmek için en az 30 koruma faktörlü, UVA ve UVV filtreleri içeren, kişinin cilt yapısına uygun eczane ürünleri kullanılmalı.

Güneş koruyucusu kremlerin, kişinin alerjik cilt yapısına sahip olması, bebek veya çocuk olması ve hamile olması durumlarda içeriğinde mineral ve fiziksel filtreler içermesini öneririm. Güneş koruyucularını güneş doğmadan en az yarım saat önce kullanılmalı ve 2-3 saatte bir yenilemeliyiz. Yine denizde, havuz da yüzdükten ve aşırı terlemeden sonra güneş kremlerini tekrar etmeliyiz, çünkü su ile temasta etkinlikleri azalır.

Eczanede Ürünlerine Öncelik Verin

Güneş koruyucu aldığınızda, kokusuz, parfümsüz, düşük kimyasal oranlı tıbbi koruyucuları tercih etmelisiniz. Eczane ürünleri market ürünlerinden daha fazla sağlıklıdır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar güneşten yoğun bir şekilde korunmanın kimyasal ajanları vücuda almakla birlikte tıbbi açıdan tehlikeli olup olmadığı araştırıyor. Güneşin kanserojen, cilt yaşlanması ve leke oluşumunun etkilerine ek olarak, güneş koruyucularda bulunan maddelerin tıbbi olarak vücuda zarar verdiği kanıtlanmamıştır. Cildin yapısına uygun, doktor tavsiyelerine uygun olarak, düşük kimyasal içerikli güneş koruyucularını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Güneş Alerjisine Dikkat Edin

Kışın, 15 faktörlü güneş koruyucular yeterli olurken, yaz aylarında en az 30 faktörü öneriyoruz. Sadece deniz veya plaj havasında değil, her gün dışarı çıkmadan güneş koruyucu kullanmanızı tavsiye ederim. Güneş kremi her iki veya üç saatte bir tekrarlanmalıdır. Yaz sezonu ile birlikte güneş alerjileri de oluşabilir. Güneşe karşı alerjisi olan kişilerin ekstra korumaya daha ihtiyacı olabilir. Bu durumda da, sadece güneş koruyucu kremler yeterli değildir. Gözlükler, şapkalar, hafif kıyafetler ve gölgeli alanlar tercih edilmelidir. Eğer kişinin tıbbi desteğe ihtiyacı varsa dermatoloğa danışmalı ve tıbbi destek almalıdır.

Güneşten D Vitamini Alın

Öğlen saatlerinde, bazı kol ve bacak bölgelerinin 15-20 dakika güneş ışığı alması yeterli. Son çalışmalarda, aşırı güneş ışığına maruz kaldığında sentezlenen bu D vitamini ortadan kalktığını ortaya koydular. Bu nedenle, D vitamini takviyesi açısından güneşte çok uzun süre kalmak, hem aldığınız d vitamini siler, hem de cildinize zarar verir. Bu yüzden güneş kremi sürmeden 15 dakika kadar güneşte kalmanız D vitamini sentezi için daha etkili olacaktır.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü