Fondöten Sürerken Nelere Dikkat Edilmeli?

featured

Fondöten Sürerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fondöten, yaptığımız makyajın en temelinde gelerek en sık kullanılan makyaj ürünlerinden biridir. Ciltteki bazı kusurları kapatmak, cilt lekelerini, sivilceleri ve renk tonu eşitsizliklerini kapatarak cildi pürüzsüzlüğe kavuşturmak için kullanılır. Peki iyi bir fondöten makyajı için, fondöten sürerken nelere dikkat edilmeli?

Cildin kusurlarını kapatmak için kullandığımız fondötenin eşit miktarda ve düzgün bir şekilde uygulanması çok önemlidir. Yanlış uygulanan fondöten, cildin daha yaşlı görünmesine neden olabilir. Temel tekniklerini biliyorsanız, cildinize makyaj yaparken daha mükemmel bir görünüm verebilirsiniz.

Başlamadan Önce

Makyajınıza başlamadan önce cildinizi hazırlamanız gerekir. Vaktiniz varsa, öncelikle peeling ardından yatıştırıcı bir maske kullanarak hücre yenilemesini hızlandırabilirsiniz. Temiz bir cilt, makyaj zemini için mükemmeldir. Biliyorsunuz ki, zemin ne kadar iyi olursa, makyajın o kadar iyi görünür.

Fondöten sürmeye başlamadan önce nemlendirmeyi de yapmanız gerekir. Nemlendiriciyi makyajdan hemen önce uygularsanız, fondöteniniz cilde eşit bir şekilde yayılır ve fondöten pürüzsüzleşir. İşlem doğru yapıldığında, kullandığınız makyaj ürününün daha uzun sürdüğünü göreceksiniz.

Sürmek için Doğru Tercih

Bir başka temel numara, fondöten cildinize uyguladığınız makyaj fırçası veya süngerdir. Makyaj sırasında yüzünüze bakacak şekilde makyaj süngeri veya fırça almalısınız. Kullanacak olduğunuz sünger veya fırçayı, kullanmadan önce mutlaka temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde cildinize sivilce ve siyah noktalara neden olur.

Kullandığınız aynı fırça veya süngerini tekrar fondöten ile birlikte farklı makyaj ürünlerini de cildinize uygulamak için kullanırsanız, fondöten cildinizde dalgalı bir görünüme neden olur.

Ne Azı Ne de Fazlası

Fondöten sürerken ne kadar sürdüğünüz önemlidir. Sürüş temeli ipuçlarından biri, fondöten cilde ince bir tabaka halinde uygulanması gerektiğidir.

Yüzünüzdeki gözenekler büyükse ve ince fondöten tabakasının sizin için yeterli olmadığını düşünüyorsanız, fondöten silikon içerikli ve kalın fondöten kullanmak yerine dolgu içerikli malzemeler kullanarak durumu çözmeye çalışın. Unutmayın ki kalın yapıda olan fondöten yüzünüzde pürüzsüz görünümün aksine fondöteni rahatsız edici şekilde açığa çıkarır hatta sizi yaşlı gösterir.

Hangi Yöne Doğru Sürmeliyim?

Yüzünüzdeki tüylerin yönünü dikkate alarak fondöten tekniklerini uygulamanız önerilir. Tüylerin aşağı doğru bakan yönünden sürme uygulaması yapmazsanız, havaya çıkacak olan tüyler yüzünüzde dalgalı ve yaşlı bir görünüme neden olur.

İki kaş ortası için yukarı yönde, alın, ve yanaklarda aşağı yönde, çene bölgesinde ise yanlara doğru fondöteni uygulayın. Böylece tüylerin baktığı yöne doğru fondöten uyguladığınızda daha pürüzsüz bir görünüm elde edersiniz.

Eğer bir makyaj bazı olarak düşünürseniz, makyajınızı yapmadan önce, yani, fondöten haricinde allık ruj gibi makyajı yapmadan önce fondöteninizi baz olarak kullanacağınızı düşünüyorsanız, bazı fondötenlerin cilde oturması için biraz beklemeniz gerekiyor. Bu nedenle, fondöten makyajınızdan en az on dakika önce kullanılması, daha iyi sonuçlar almanızı mümkün kılar.

Yer Yer Fark Eder

Fondöten sürerken dikkat edilmesi gerekenlerin arasında göz çevresi ve göz kapakları altında kullanılan fondöten kullanmazsanız daha iyi olur. Aksi takdirde, bu alanlar zaten çok hassastır bu nedenle göz çevresinin bölgesinde erken kırışıklıklara neden olacaktır. Bu bölgeler için kullandığınız fondötenin daha ince ve daha iyi kalitede olması gerektiğini aklınızda tutmalısınız.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü