Evde Diş Beyazlatma

featured
Beyaz Dişler

İnci Gibi Beyaz Dişlere Sahip Olmak

Dişlerin sağlığı ve görünümü hepimiz için önemlidir, herhalde önemsemeyen yoktur. Maalesef ki çoğu kişinin dişleri sigara, yiyecekler, kahve gibi birçok sebeple zamanla sararır, üzerinde lekeler oluşur ve parlaklığını yitirir. Dişlerimize ihtiyacı olan özeni sunsak dahi, dişlerimizdeki yıpranmanın önüne geçemeyiz. Zaten dişlerimizin asıl rengi tam bir beyaz olmadığını düşünürsek, onları evde kolaylıkla uygulayacağımız bazı yöntemlerle üzerindeki lekelerden arındırabilir, sararmasını engelleyebilir, canlı, parlak ve sağlıklı görünümüne kavuşturabiliriz. Evde uygulayacağınız yöntemlerde kullanacağınız malzemelerin asitik özelliklerine de dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Suna Dumankaya’nın Diş Beyazlatma Tarifi

Öncelikle malzelerimizi toplayalım

 1. Bir çorba kaşığı karbonat
 2. bir çorba kaşığı öğütülmüş adaçayı
 3. yarım limon kabuğu rendesi
 4. diş fırçası

Topladığınız  tüm bu malzemeleri karıştırın. Bu tarif bitki uzmanı Suna Dumankaya’dan duyulmuştur ve kendisine göre haftada iki kez bu karışımla dişlerinizi fırçalayın.

Prof.Dr. Ahmet Maranki’nin Diş Beyazlatma Tarifi

Toplayacak olduğumuz malzemeler:

 1. 1 tatlı kaşığı karbonat
 2. çeyrek çay kaşığı himalaya tuzu
 3. çeyrek çay kaşığı elme sirkesi
 4. diş fırçası

Tüm malzemeleri bir kaba ekleyerek karıştırın. Karışım eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Hazır hale geldiğinde dış fırçanızı bu karışıma bulayıp dişlerinizi fırçalamaya başlayın. Prof.Dr. Ahmet Maranki’nin bu tarifine göre, dişleriniz 7 günde 3 ton açılacak.

Hidrojen Peroksit ile Diş Beyazlatma

İhtiyacımız olan üç tane malzeme var:

 1. Hidrojen peroksit 3’lük
 2. 3 Tatlı kaşığı karbonat
 3. Bir tutam tuz

Hidrojen peroksitle beyazlatma, Amerikan Diş Hekimleri Birliği araştırmalarına yönelik yüzde 3’lük hidrojen peroksitle dişlerinizin beyazlaması daha basit hale gelecek. Eczaneden alabileceğiniz hidrojen peroksitle diş beyazlatma yöntemi şu şekilde: 2 tatlı kaşığı yüzde 3’lük hidrojen peroksiti 3 tatlı kaşığı karbonatla bir kaba ekleyerek karıştırın. İçine bir tutam tuz ekleyin. Macun kıvamına geldikten sonra bu karışımı kullanarak dişlerinizi fırçalayın. 2 dakika kadar dişlerinizde beklettikten sonra ağzınızı suyla çalkalayın tükürün.

Çilekle Dişlerinizi Beyazlatın

Çileğin güzellik ve kozmetik alanında sürekli dile getirildiğini duymuşsunuzdur. Çilekten bu noktada da faydalanacağız. Çilek, yüzeydeki zorlanmaları yok eden ve plak oluşumunu önleyen malik asit (beyaz, kristal yapılı, katı asit) içermekte olup, zararlı olacak bakterileri yok etmektedir. Sizi hiç uğraştırmayacak da. Ezerek püre haline getirdiğiniz çileği diş fırçasıyla dişlerinize sürün ve bi 5 dakika kadar beklettikten sonra ağzınızı çalkalayarak yıkayın. İçerdiği asitten dolayı haftada 2 defadan çok uygulamayın.

Muz Da İşe Yarıyor

Sadece muz kabuğu da kullanarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra potasyum, magnezyum ve manganez fazla fazla içeren muz kabuğuyla dişlerinizi 2 dakika ovun. Sonrasında macunsuz bir fırça ile temizleyin yıkayın.

Sofra Tuzu

Sofra tuzu kullanın. Yemeklere tat vermek için kullandığınız softa tuzuyla dişlerinizi fırçalarsanız hem renginin açıldığını hem de anti bakteriyel özelliği sayesinde dişlerin temizlendiğine tanık olacaksınız. Diş fırçasını ıslatıp tuza batırın ve fırçalayın.

Limon ve Karbonat

Duymayan kaldı mı acaba? diye sorsam herhalde cevabı hayırdır. En çok bilinen bu ikili karışımı da deneyebilirsiniz. Bir çay kaşığı karbonatın içine limon damlatın ve karıştırarak köpürmesini sağlayın. Daha sonra diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalayın. Asit içerdiği için haftada en fazla 1 ya da 2 kereden fazla uygulamayın.

Limon Yoksa Karbonat

Sadece karbonatı da kullanabilirsiniz. Diş fırçasını ıslatın ve karbonata bulayıp dişlerinizi fırçalayın. Karbonatın renk açıcı özelliği dişlerinize beyazlık getirecektir. Bu uygulamayı haftada 2 veya 3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Mükemmel Üçlü

Karbonat, Tuz ve Sirke: Elimizdeki bu üç malzemeyi eşit miktarlarda birer çay kaşığı alarak karıştırın. Ardından diş fırçası yardımıyla dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizde önce sarı lekelerin yok olduğunu sonra da beyazladığını sizde farkedeceksiniz.

Tekrar Üçlü Bir Tarif

Karbonat, Tarçın ve Adaçayı üçlüsünü denemelisiniz. Adaçayını havan da tarçınla beraber dövün. 1 Çay kaşığı karbonat ekleyerek karıştırın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, diş fırçanızı ıslatın ve bu karışıma bulayın sonra dişlerinize sürün ve fırçalayın.

Bir Öneri

Yapacak olduğunuz her doğal yöntemle kimyasal kullanmadan, bu tarifleri desteklemeden pek bir etki göstermez ve ya kalıcı olmaz bu yüzden sağlıklı dişlere sahip olmak için düzenli şekilde sabah ve akşam yatmadan önce ve uyandığınızda günde iki kere olmak üzere dişlerinizi fırçalayın. Beyazlatıcı özelliğe sahip diş macunlarını kullanırsanız işiniz daha da kolaylaşacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.