Ebeveyn Rehberi: Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanacağına İlişkin Tavsiyeler

featured
bebeklere tuvalet eğitimi

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz bugünlerde yürüyor, konuşuyor ve diğer her türlü büyük çocuk işi yapıyor. Bu listeye ne zaman tuvalet eğitimi ekleyebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Mesele şu ki, cevap her çocuk için aynı değil. Kardeşler bile aynı yaşta tuvalet eğitimine hazır olmayabilir. Ama her çocuk bir noktada başlamak zorundadır.

İşte bebek bezlerini çıkarmadan önce bilmeniz gerekenler ve yol boyunca aklı başında kalmanızı sağlayacak bazı ipuçları.

Hazır olma belirtileri

Pek çok uzman, yeni yürümeye başlayan çocukların 18 ay ile 2,5 yaş arasında tuvalet eğitimine başlamaya hazır olduğunu söylüyor . Küçük çocuğunuz bu aralıktan er ya da geç hazır olabilir, ancak çocuğunuzun 2 yaşından önce başlaması mutlaka tavsiye edilmez.

Niye ya? Çok erken başlamak, sürecin genel olarak daha uzun sürmesine veya sık rastlanan kazalar gibi sorunlara yol açabilir.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlaması için belirli bir yaşa gelmesini beklemek yerine, hazır olup olmadığına bakmak isteyeceksiniz.

Örneğin, siz veya kardeşleri lazımlığı kullanırken çocuğunuz ilgi gösterebilir. Çocuğunuz, beziyle tuvalete giderken raylarında durabilir, saklanabilir veya belirli yüzler yapabilir.

Tot’unuzun hazır olabileceği diğer işaretler şunları içerir:

 • tuvalete gitmeleri gerektiğini söyleyebilir
 • her gün düzenli bağırsak hareketlerine sahip olmak
 • gece boyunca bağırsak hareketleri yok
 • bebek bezlerinin ne zaman kirli olduğunu söyle
 • çocuk bezlerini bir seferde birkaç saat kuru tutun
 • pantolonunu kendi başına giyip çıkarabilir
 • basit komutları anlamak
 • bağımsız olma arzusunu göster

Kızlar, hazırlık becerilerini erkeklerden daha erken geliştirme eğilimindedir, ancak bu her durumda doğru değildir. Çocuğunuz bu belirtilerden bir veya ikisini gösteriyorsa sizi cesaretlendirebilirken, birden fazla hazır bulunuşluk belirtisi gösterene kadar beklerseniz daha başarılı olabilirsiniz.

Başlamak için gerekenler

Teorik olarak, tuvalet eğitimine başlamak için ihtiyacınız olan tek şey çocuğunuz, tuvalet ve iç çamaşırıdır. Yeni yürümeye başlayan çocuklar küçük insanlardır, bu nedenle standart bir tuvalet kullanmak özellikle ilk başta zor veya korkutucu olabilir.

Süreci biraz daha az dağınık hale getirmeye yardımcı olabilecek eğitim iç çamaşırları ve yıkanabilir mendiller gibi her türlü başka ürün de var.

Aşağıdaki olmazsa olmaz malzemeleri toplamayı düşünün :

 • tuvalet sandalye veya yuvalama klozet
 • adım dışkı
 • normal iç çamaşırı
 • eğitim iç çamaşırı
 • musluk genişletici
 • yıkanabilir mendil
 • el sabunu
 • ilerleme tablosu, çıkartmalar veya diğer motivasyon araçları
 • farklı tuvalet eğitim yöntemleri hakkında kitaplar veya diğer araçlar

Erkek çocuklar, tuvalet hedefleri (amaca yardımcı olmak için) ve pisuar (ayakta işemeye yardımcı olmak için) veya sıçrama korumalı bir tuvalet (kendinden açıklanabilir) dahil olmak üzere bazı ek malzemelerden yararlanabilir.

Ve eğer çok hareket halindeyseniz, arabanızın her yerine sızdırmayacak bir seyahat lazımlığı veya umumi tuvaletlerde kullanmak için katlanır bir koltuk kılıfı düşünebilirsiniz.

Düşünmediğiniz bir diğer şey ise çocuğunuzun giydiği kıyafetlerdir. Zamanı geldiğinde kolayca yukarı veya aşağı çekilebilen, bol kesimli altlar giymelerini isteyeceksiniz.

Çocuğunuzu nasıl hazırlarsınız

Tot’unuz hazır olma işaretleri gösteriyor ve ihtiyacınız olan tüm araçlara sahipsiniz, yani şimdi tüm mesele süreci başlatmak.

Çocuklar düşündüğünüzden daha fazlasını anlayabilir. Basitçe sizin, eşinizin veya kardeşlerinizin tuvalete gitmeniz gerektiğinde lazımlığı kullandığınızı açıklayın. Şimdi bu yeni ve heyecan verici beceriyi öğrenme sırası çocuğunuzda.

Dil burada önemli olabilir. Ne hakkında konuştuğunuzu net bir şekilde ifade eden kelimeler kullanın – çiş, kaka vb. – ve bu terimleri olumsuz çağrışımlarla (iğrenç, kokmuş, pis gibi) yüklemeyin.

Bunun ötesinde, sürecinizin nasıl görüneceğini (“Tuvalet sandalyesi kullanmaya ve iç çamaşırı giymeye başlayacağız”) ve yardımcı olabileceğini düşündüğünüz diğer şeyleri açıklayabilirsiniz.

Ayrıca, evde tuvalet eğitimine başladığınızı bildirmek için çocuğunuzun gündüz bakım sağlayıcısıyla sohbet etmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde, ikiniz de aynı fikirde olabilir ve küçük çocuğunuz için işleri tutarlı tutmak için gün boyunca aynı becerileri teşvik edebilirsiniz.

Başlangıç ​​adımları ve başlangıç ​​için ipuçları 

Tuvalet eğitimine başlamanın mutlaka doğru veya yanlış bir yolu olmasa da, birkaç ipucu ve püf noktası, çabalarınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, çocuğunuzla ilgili endişelerinizi tartışmak veya olmasını beklediğiniz herhangi bir sorunla ilgili özel rehberlik almak için çocuk doktorunuzu aramak isteyebilirsiniz.

Özet

Çocuğunuzun 2 1/2 ila 3 yaş arasında tuvalet eğitimi için herhangi bir hazır olma belirtisi göstermediğini düşünüyorsanız, çocuk doktorunuzla iletişime geçin.

Aksi takdirde, küçük çocuğunuz kabız gibi görünüyorsa , idrar yaparken ağrı çekiyorsa veya başka bir endişeniz varsa, çocuğunuzun doktoruyla konuşmak isteyebilirsiniz.

Tuvalet eğitimi ilk denemeden sonra tıklanmıyorsa veya bazı tipik aksilikler yaşıyorsanız, 2 veya 3 ay sonra durup yeniden başlamayı düşünün.

Sen olacak iyiliği için çocuk bezi veda, sadece biraz daha uzun sürebilir söylüyorlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü