Depresyon Cilt Hastalıklarını Çağrıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEPRESYON CİLT HASTALIKLARINI ÇAĞRIYOR

Profesör Dr. Özlem Su Kükük, iklim koşullarının cilt sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

Kış aylarında hava kapalı ve soğuk, depresyona ve depresyona neden olarak cilt hastalıklarını tetikler. Depresyon ve stres gibi psikolojik faktörler, birçok cilt hastalığında tetikleyici ve şiddetleyici bir etkiye sahip olabilir. Bu grupta sedef hastalığı, vitiligo (ala), özellikle çocuklarda saç dökülmesi, bölgesel saç kaybı ve kadınlarda genel saç dökülmesi ön plandadır. Ürtiker (kurdeşen), liken, atopik egzama, çeşitli cilt hastalıkları da stres nedeniyle sıklıkla tetiklenebilir.

Stres ve depresyon kişinin bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki yapar ve bağışıklık sistemi tarafından belirtilen birçok cilt hastalığının başlangıcına neden olur. Sonuç olarak, sedef hastalığı, egzama, kurdeşen ve saç dökülmesi gibi cilde görülebilen bu hastalıklar, hastanın stresini artırabilir ve olayı tam bir kısır döngüye çevirebilir.

Depresyonlu Cilt Hastalıklarının Tedavisinde Dermotoloji ve Psikiyatri İşbirliği Çok Önemli

Kış aylarında cildimiz için gerekli önemi vermeliyiz ve dermatoloğun gözetimi altında önerilen ilaçları ve nemlendiricileri düzenli olarak kullanmalıyız. Ciddi cilt hastalıklarında kullanılan ilacın miktarı ve süresinin düzenli ve yeterli miktarda uygun nemlendirici ile azalacağı akılda tutulmalıdır. Stres ve depresyonun tetiklediği deri hastalıklarının tedavisinde psikiyatristler vizyon ve işbirliği çok önemlidir. Hastaların tedavisi hem dermatolog hem de psikiyatrist tarafından yönetilmelidir. Bu şekilde, hastaların iyileşmesi ve tedaviye uyumu artacaktır.

Egzama çocuklarda ve yaşlılarda daha sık görülür

Kışın havalar soğuduğunda cildinde bazı değişiklikler vardır. Soğuk rüzgar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.