Uykunun Güzellik Üzerindeki Etkisi

Uykunun Güzellik Üzerindeki Etkisi
Uykunun Güzellik Üzerindeki Etkisi

Uykunun Güzellik Üzerindeki Etkisi

Uyku ve güzellik. Bazı kişiler için biraz mantık dışı bir durum gibi görünebilir. Hatta, “Ne yani ben şimdi uyuyunca güzel mi olacağım?” sorusunu duymanız da muhtemeldir. Ancak gerçek şu ki uykunun güzellik üzerindeki etkileri mevcuttur. Daha doğrusu düzenli bir uykunun güzellik üzerinde pozitif bir etkisi mevcut. Özellikle dikkat edilmiş ise görülür ki, uykusuz kalınan zamanlarda gözle görülür bir solgunluk oluşur. Özellikle göz altı torbaları bu yüzden ortaya çıkmaktadır. Ancak düzenli bir uyku uyumak cildi yenileyeceği için güne hem daha mutlu hem de ayrı bir güzel uyanmış olacaksınız.

Uykunun güzelliğe yararlarını şöyle bir kıyaslama ile daha net olarak ortaya koymuş oluruz.

Düzensiz Uyku Durumu

Düzensiz Uyku Durumu
Düzensiz Uyku Durumu

Düzensiz uyku halinde ciddi manada ortaya kötü durumlar çıkabilmektedir. Cilt yenilenmesi sağlanamaz ve gelişim olmaz. Diğer etkiler ise şöyledir;

  • Cildin kendini yenileme oranı azalacaktır. Büyüme hormonu salgılanması yeterli olmaz. Bu hormon adında olduğu gibi sadece büyümeye yardımcı olmaz, aynı zamanda hücre yenilenmesini de sağlar.
  • Cildin kolajen yapısında bozulmalar meydana gelir. Kolajen yapı cildin esnekliğini ve canlılığını sağlar. Ayrıca bu kolajen yapı cildi bir nevi savunur. Ancak bozulmalar meydana geldiğinde işlevini yerine getiremez ve cilt dokusunda bozulmalar oluşur.
  • Uykusuzluğun diğer etkileri ise; ciddi sağlık sorunları ile obezite, mental ve fiziki yeteneklerin kısıtlanmasıdır.

Düzenli Uyku Durumu

Düzenli Uyku Durumu
Düzenli Uyku Durumu

Düzenli uyku halinde ise işler tam tersi ve iyi bir hal almaya başlıyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Düzenli uyku sayesinde hormonlar belli bir dengeye kavuşuyor ve bu sayede cilt yenilenmesi daha kısa bir sürede tamamlanıyor. Uyku sırasında salgılanan büyüme hormonu sayesinde de cilt ölü hücrelerden arınıyor ve pürüzsüz bir hal alıyor.
  • Cilt her zaman kolajen yapısını muhafaza eder. Böylece cilt sürekli esnek bir hal alır ve canlı görünür. Cilt dokusunun ayrıca korunması da sağlanmış olur.
  • Düzenli uyku sayesinde cilt sürekli bir restore işleminden geçer. Ayrıca stres atılmış olur. Bu sayede strese bağlı oluşan göz altı torbalarının da önüne geçilmiş olunur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.