Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?
Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah noktaları temizlemenin bir çok alternatifi vardır. Zor temizlenen gibi görünen siyah noktalar, aslında kolayca çıkartılır. Siyah noktalar, tek bir seferde kurtulabileceğiniz bir problem değildir. Düzenli olarak temizlemelisiniz. Siyah noktalardan tamamen arınabilirsiniz ancak tekrar siyah noktaların çıkacağını unutmayın.

Siyah Nokta Nedir?

Siyah noktalar, açılmış gözeneklerin içine havadaki tozun, kirin ve tenimizin yağı veya çevresel faktörlerden oluşan pisliklerin açık gözeneklerin içine dolması sonucu siyah nokta oluşur. Gözenekler ne kadar geniş ve açıksa o kadar büyük ve sık siyah noktalar oluşur. Aynı zamanda temiz tutulmayan cilt de siyah nokta fazlaca bulunur. Siyah noktalardan kurtulmanın tek çözümü, cildinizi düzenli temiz tutmak ve siyah noktaları arındırmaktır.

Siyah noktaların gidebilmesi için ilk olarak gözeneklerin açılması gerekmektedir. Gözenekleri açmanın en kolay yolu ise buhar banyosu yapmaktır. Buhar banyosunu yapabilmek için geniş bir kaba sıcak su koyunuz ve yüzünüzü bir süre buhara tutarak bekletin. Buharın yüzünüze direk temas etmesi için başınızın üzerine bir havlu veya örtü örtebilirsiniz. Yüzünüzü baharla yumuşattıktan sonra siyah noktalarınızı daha kolay temizleyebilirsiniz.

Siyah noktaların yüzünüz de oluşmaması için cildinizi her zaman temiz tutmanız gerekmektedir. Cilt her zaman temiz tutulduğu taktir de gözenekler hava alacaktır. Cildimizde ki gözenekler hava aldığı taktir de siyah nokta oluşumu engellenmiş olur. Siyah noktalar özellikle kadınlar da daha fazla görülmektedir. Kadınlar da sık görülmesinin sebebi ise gün boyu makyajla durdukları için makyaj cildin hava almasını engellemektedir. Bu yüzden yüz bölgesin de yoğun olarak siyah noktalar oluşur.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah Noktaları Temizlemenin Yolları

  • Ballı limon suyu siyah noktalar için oldukça etkilidir. Yarım limon suyuna birkaç damla bal katarak yüzünüzü temizleyebilirsiniz.
  • Karbonat ve elma sirkesi karışımı siyah noktalardan kurtulmanıza etki edecektir.
  • Bir miktar toz kile biraz su katarak maske haline gelen kilo yüzünüze uygulayınız. Biraz bekledikten sonra ılık su ile yıkayınız.
  • Türk kahvesi ile yapılan peeling de siyah noktalar için oldukça etkilidir. Bir miktar türk kahvesine bir tatlı kaşığı bak katıp iyice karıştırınız. Daha sonra temizlediğiniz cildinize uygulayınız 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkamak siyah noktalardan kutulmanızı sağlayacaktır.
  • Daha fazla siyah noktalara çözüm arıyorsanız siyah noktaları gideren maske tarifleri paylaştığımız makaleye girebilirsiniz.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü