Pürüzsüz Cildin Sırrı Beslenmeden Geçer

Pürüzsüz bir cilt için
Pürüzsüz bir cilt için

Pürüzsüz Cildin Sırrı Beslenmeden Geçer

Pürüzsüz bir cilt için bir çok cilt bakımı uyguladınız ancak hala cildiniz de sorun olduğunu düşünüyorsanız, sorunun kaynağı beslenmede olabilir. Nasıl beslendiğiniz, hücre yenilemesinde önemi büyük. Sağlıklı beslendiğiniz takdir de erken yaşlanmaya karşı koyarsınız. Hem cildiniz hem de vücudunuz sağlıklı beslenme ve spor ile tazeliğini korur. Uzm. Dr. Emine Özge Ayabakan pürüzsüz cildin sırlarını sizler için anlattı..

Kronik yorgun, yetersiz beslenme, fiziksel ve duygusal olarak stres gibi faktörlerin etkisiyle cildimiz tepki verir. Birçok meyve ve sebzenin canlı ve güzel renkleri, bu yiyeceklerin antioksidanlarla dolu olduğunun bir işaretidir. Cildiniz için harika işler yapan koyu yeşil yapraklı sebzeler, siyah üzüm ve çilek gibi birçok koyu renkli meyveler polifenol adı verilen antioksidanlarla doldurulur. Besin maddelerindeki antioksidanlar yaşlandıkça cilt hücrelerinin zarar görmesini önleyebilir.

Pürüzsüz Cildin Sırrı Beslenmeden Geçer
Pürüzsüz Cildin Sırrı Beslenmeden Geçer

Seratonin Cilt Güzelliğini Korur

Kan şekeri seviyesini düşürerek, cildimizin strese karşı direncini artıran seratonin hormonunu arttırıyoruz. Mutluluk hormonu olan seratonin, cildimizin tazeliğini koruyor. Diyetinizdeki süt ürünleri miktarını, şeker miktarını sınırlar ve protein miktarını artırarak, serotonin hormonunu salgılar ve hücresel onarımı artırır böylece yaşlanma yavaşlar. Pürüzsüz bir cilde kavuşmak için, özellikle beyaz pirinçten, mısırdan, keklerden, kreplerden, patateslerden ve endüstriyel yiyeceklerden uzak durmanız önerilir. Yeşil sebzeler, taze meyveler günlük şeker ihtiyaçları için yeterlidir.

Pürüzsüz cilt için
Pürüzsüz cilt için

Sağlıklı beslenme değişiklikleri cildimizin içten dışa doğru kullanılmasına yardımcı olur. Örneğin, yağlı cilt, kıl folikülü iltihabı, akne ve cilt kızarıklığına sebep olur. Bunun tedavisi için ise A vitamini ve beta karoteninden zengin bir diyet programı hazırlayarak kavun, ıspanak, brokoli gibi koyu yeşil sebze tüketimi, endüstriyel aşırı süt tüketimini azaltarak kontrol edilebilir.

Pürüzsüz cilt için
Pürüzsüz Cildin Sırrı Beslenmeden Geçer

Kozmetik dediğimiz vitamin ve mineraller, genç bir cilt ile sağlıklı bir yaşam sürdürmenin gerekli bir parçası olmuştur. Sağlıklı ve canlı bir cilt için, her bireyin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen bir diyet programı belirlenebilir. Eksik ve takviye gerekli olduğu durumlarda, bir cilt doktoru kan ve fiziksel muayene sonuçlarına dayanarak kişiselleştirilmiş bir diyete gidebilir ve cildin yaşlanmasını yaşlanma karşıtı kozmetik ürünlerini kullanarak geciktirebilir. Yumuşak, parlak, genç görünen bir cilt için vitamin A,E,C, koenzim Qten, alfa lipoik asit, DMAE, E vitamini, Alfa hidroksi ve beta hidroksi asit içeren doğal kozmesötikleri takviye olarak alabiliriz.

Uzm. Dr. Emine Özge Ayabakan

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü