Paraben Nedir? Parabenin Zararları Neler?

featured

Paraben Nedir? Parabenin Zararları Neler?

Cildimizi sürdüğümüz ürünlerin içeriğinde ne olduğunu bildiğimizde içimiz daha rahat oluyor. Bu bilinçlenmeyle de ürünlerin ambalajlarında “paraben içermez” yazısını arar olduk. Öyle bir hal oldu ki parabenin zararlarını öğrendikçe paraben içermeyen güzellik ürünlerin hepsini incelemeye koyulduk. Ürünlerin içeriğinde hiç istemediğimiz paraben nedir? Parabenin zararları neler? Kullanacağımız her ürünün paraben içermemesine dikkat etmelimiyiz? Gibi gibi soruların cevaplarını öğrenmek için okumaya devam edin…

Paraben Nedir?

Parabenler, kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir grup kimyasal koruyucudur. Parabenler neredeyse tüm kozmetik ürünlerinde bulunur. Piyasada satılan nemlendiricilerden, şampuanlardan ve serumlardan kremlere, losyonlara ve diş macunlarına kadar. Parabenler üründe bakteri ve küf oluşumunu engeller. Paraben içeren ürünler aylarca hatta yıllarca muhafaza edilebilir.

En Sık Kullanılan Parabenler

 • Butylparaben
 • Isobutylparab
 • Propylparaben
 • Methylparaben
 • etilparaben

Bu isimleri çoğu kozmetik ve cilt bakım ürünlerindeki içerikler listesinde görebilirsiniz. Tek bir ürün bir veya daha fazla türde parabenler içerebilir. Parabenler, ürünü çok çeşitli bakteri ve mikroplardan korumak için sıklıkla diğer koruyucu maddelerle birlikte kullanılır.

1950’lerden bu yana, parabenler kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Parabenler popülerdir çünkü bunlar daha hafif, duyarlı ve koruyuculardan daha etkilidir.

Kozmetik Malzemeler (CIR), FDA ile ortak olarak, parabenler kozmetikte kullanım için güvenli olduğu sonucuna varmıştır. Mükemmel antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, parabenler kozmetiklerde, gıda maddelerinde, deterjanlarda ve hatta ilaçlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Parabenler Zararlı Mıdır?

Parabenler ürünleri bakteriden ve küften korumak ve uzun süre kullanıma sunmak için kozmetikten sağlığa sağlıktan gıdaya bir çok ürünlerin içeriğinde bulunan parabenin zararları nelerdir?

Parabenin Zararları

 • Parabenler hem zehirlidir hem de toksiktir.
 • Parabenler cildi hassaslaştırabilir, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Egzama, tahriş ve alerjik reaksiyonlar gibi cilt hastalıklarına neden olurlar.
 • Parabenler xenoestrojen olarak kabul edilir. Başka bir deyişle, bu kimyasallar vücudunuzdaki östrojen hormonunu taklit edebilir. Parabenler vücudunuzdaki östrojen reseptörlerini bağlar. Bu östrojenik aktivite, meme kanserinin gelişmesine yol açabilir.
 • Meme kanseri hastalarının meme dokularında da parabenler bulundu. Bir hipotez, üst lateral meme bölgesinde meme kanseri insidansını koltuk altı deodorantı (parabenler dahil) kullanımı ile ilişkilendirir.
 • Araştırmacılar ayrıca anne sütünde, serumda, idrarda ve seminal sıvıda parabenler buldular.
 • Parabenler UV ışınlarına bağlı hasar seviyesini artırabilir ve cilt kanserine neden olabilir.

Bu nedenlerden dolayı birçok kozmetik ve cilt bakım firmaları “paraben içermeyen” ürünler üretmeye başladılar. Bununla beraber, bu ürünler paraben içermez olduklarını iddia etseler de farklı bir koruyucu kullanmak durumunda kalıyorlar. Genellikle, alkol, greyfurt çekirdeği ekstresi veya sorbat koruyucu olarak kullanılır.

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü