Makyaj Malzemelerinin İçermemesi Gereken 5 Kimyasal

featured

1) Ftalat:

Bu kimyasal özellikle plastik malzemelere esneklik kazandırmak için kullanılır. Çoğunlukla ambalaj malzemelerinde görülmesine rağmen, uçucu yağ içeren oje ve makyaj malzemelerinin belirlenmesi de mümkündür. Ülkemizde ftalat kullanımı yasaktır. Bu nedenle, ürün içinde fitalat olmamasına dikkat etmelisiniz.

2) Alüminyum:

Sıklıkla yeni duyduğumuz alüminyum, vücutta birikerek ağır metal zehirlenmesine ve Alzheimer hastalığı gibi hastalıklara neden olur. İçeriği kontrol ederken alüminyum olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

3) Parfüm:

Parfümün doğrudan cilde sıkılması çok zarar verici olsa da, cildi ovmak ve cildi gün boyu ortaya çıkarmak doğru değildir. Parfüm içeren makyaj cildinizde tahrişe, akne veya sivilceye neden olabilir. Özellikle, yüzünüze uygulayacağınız ürünlerdeki fondöten, allık ve pudra gibi parfümünüz olmadığından emin olun.

4) İzopropil Alkol:

Alkoller genellikle, cildin nem ve yağ dengesini bozdukları için kaçınılması gereken hammaddelerdir. Kullanılacak makyaj malzemesinde izopropil alkol kullanıyorsanız, bu durumu gözden geçirmelisiniz.

5) Petrolatum:

Rujun ana hammaddesi olduğu bilinen petrolatum, sağlığa zararlı bir maddedir, çünkü petrol türevi bir hammaddedir. Daha fazla bitkisel içerikli ürünler, yenilebilir ruj koşulu göz önüne alınarak seçilmelidir.

Tüm bu hammaddelere ek olarak, kozmetik ürünlerin çoğunun kimyasal hammaddeler içerdiğini ve bu kimyasalların çoğunun sentetik olduğunu aklınızda bulundurun. Özellikle hipoalerjenik cildiniz varsa, sadece bitkisel ürünleri kullanmalısınız. Makyaj kullanımı için bir dermatoloğa başvurmalısınız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü