Ketojenik Diyette Neler Yemeliyiz, Nedir? 16 Yiyecek Yemek

featured

Ketojenik diyette yemek için yiyecekler mi arıyorsunuz? Daha fazla insan kilo vermede ne kadar etkili olabileceğini keşfettikçe bu diyet çok popüler hale geliyor. Ancak yine de bu diyetten emin değilseniz, bu makale size ihtiyacınız olan bilgileri sağlayacaktır. Bu diyet hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Diyetin neyle ilgili olduğunu anlamak için önce ne olduğunu bilmelisiniz. Temel olarak, bu diyet, içinde yüksek miktarda keton bulunan yiyecekleri yemeyi ifade eder. Vücut yağ yaktığında ketonlar oluşur. Vücut ketonların üretilmesi için yeterli yağı parçalayamadığından, sonuç bir ketoz durumudur.

Bu diyette sağlıklı ve düşük karbonhidratlı yemek için bazı iyi yiyecekler var. Bununla birlikte, herhangi bir ketoasidozdan muzdarip olmadığınızdan emin olmak için bu gıdaların alımını sınırlandırmalısınız. İyi yağ kaynaklarının bazı örnekleri arasında hindistancevizi yağı, avokado ve hurma yağı bulunur.

protein miktarını dengeleyin

Ayrıca tavuk ve balık gibi yağsız et de yiyebilirsiniz. Bazı insanlar süt ürünlerini yemeyi tercih ederken, bazıları onları sevmez. Böbrek problemleriniz veya diğer sağlık sorunlarınız varsa, süt ürünlerinden kaçınmalısınız.

Keton içeren yiyeceklere ek olarak, diyetinizde bol miktarda protein almalısınız. Bunun nedeni, proteinin vücudun enerji için yağ kullanmasına yardımcı olmasıdır. Her gün tüketmeniz gereken önerilen protein miktarı, vücut ağırlığınızın her kilosu için bir gramdır.

Çok acıkmamak için düzenli aralıklarla yemek önemlidir. Bu şekilde, vücudunuz enerji için yağını daha verimli kullanmayı öğrenecektir. Diyetinize proteini dahil etmenin bir başka harika nedeni de kas kütlesi oluşturmaktır. Kas, diyetiniz sırasında daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

dengeli ve ölçülü beslenmelisiniz

Dışarıda birçok farklı ketojenik diyet planı var. Kilo vermek amacıyla diyeti kesinlikle takip etmeyi seçebilir veya daha geleneksel bir diyet planı ile karıştırabilirsiniz. Diyet planına sıkı sıkıya bağlı kalmak istiyorsanız, günlük kalorinizin yaklaşık yarısını yağ şeklinde yiyerek başlamalısınız. İlerledikçe, sıkılmadan yavaş yavaş diyetinize daha fazla yiyecek ekleyebilirsiniz.

Herhangi bir yeni diyet planına başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Kişisel durumunuza göre yemeniz gereken en iyi yiyecekler hakkında size bilgi verebilir. Diyete sadık kalabiliyorsanız, diyet çok faydalı olabilir. Diyetinize bazı yeni yiyecekler ekleyerek, hedefinize düşündüğünüzden çok daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Yiyecekleri ketojenik bir diyete dahil etmenin birkaç farklı yolu vardır. Çoğu insan bu iki diyet türünden birini yiyecektir. Bunlar arasında yüksek proteinli gıdalar ve düşük karbonhidratlı gıdalar bulunur. Dilerseniz ikisini bir arada da yiyebilirsiniz.

öncelikle bir doktora danışmalısınız

Kilo vermeye çalışıyorsanız daha fazla protein yemeniz gerekecektir. Bunun nedeni, vücudunuzun kas inşa etmek için kullandığı protein olmasıdır. Daha fazla protein yediğinizde, daha uzun süre tok hissedeceksiniz. Bu, düşük karbonhidrat diyetinde fiziksel olarak formda kalmanıza yardımcı olur.

Ayrıca çok fazla düşük karbonhidratlı yiyecekler yemeniz gerekecek. Bunlar, GI diyeti adı verilen bir diyette bulduğunuz yiyeceklerin aynısıdır. Bununla birlikte, GI diyeti, belirli karbonhidratların tüketilmesini kısıtlar.

Daha fazla protein ve karbonhidrat yemenin yanı sıra daha az yağ yemelisiniz. Çoğu insan, sağlıklı kalmak için daha fazla yağ yemeleri gerektiğine inanır. Sorun şu ki, vücudunuzun aslında yağa ihtiyacı yok. Aslında enerji için yağ yakar. Daha fazla protein ve karbonhidrat yiyerek vücudunuz enerji için yağ kullanır. Yağ oranı yüksek besinler yerine protein içeriği yüksek besinler tüketilmelidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü