Kapatıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

featured

Kapatıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mükemmel bir makyaj için kusurlarımızı gizlemek önemlidir. Peki sıklıkla akılda olan ‘doğru kapatıcı‘ nedir? Kapatıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kapatıcı seçerken; cildinizin rengine, koyu alanları ve lekeleri kapatma gücüne, cilt tonunuzu eşitleme gibi unsurları göz önünde bulundurarak kapatıcı seçtiğiniz takdirde kendiniz için uygun ve doğru kapatıcıyı seçmiş olursunuz. Mükemmel görünen bir makyaj için, kendiniz için uygun olan doğru kapatıcı seçtiğinizden emin olun.

Diğer yandan yüzdeki en hassas bölge olan gözaltları için cildinize uygun ve yüksek kaliteli kozmetik ürünleri tercih edilmeli. Düşük kaliteli kozmetik ürünler cilt sağlığı ve genel sağlığınız için düşündüğünüzden çok daha tehlikelidir. Cildinize uygulamak için seçecek olduğunuz düşük kaliteli kozmetik ürünleri, cilt hastalıkları ve bazı çok daha kalitesiz ve sağlıksız makyaj ürünleri kanserojen madde içerdiğinden cilt kanserine kadar yol açabilmekte. Unutmayın, cildiniz ve de siz çok değerlisiniz. Cildinize ve kendinize iyi bakmayı, doğal içerikli ve kaliteli kozmetik ürünleri kullanmayı hak ediyorsunuz. Dolayısıyla cildiniz için kullanacak olduğunuz kozmetik ürünlerin öncelikle kalitesine dikkat çekin. Daha az kimyasal içeren ürünleri tercih edin. Hatta mümkünse doğal malzemelerden kendinizin yaptığı kişisel bakım veya kozmetik ürünlerine şans verebilirsiniz.

Likit Kapatıcı

Kapatıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Likit Kapatıcı
Kapatıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Likit Kapatıcı

Doğru kapatıcıyı seçerken dikkate alınması gereken iki temel nokta vardır; cilt tipiniz ve cilt ihtiyaçlarınız. Kuru cildiniz varsa, kapatıcıları krem kıvamında seçmek daha uygun olur. Yağlı cildiniz ve geniş gözenekleriniz varsa mat kapatıcılar kullanmalısınız.Karma, hassas ve yağlı cilt tipleri için ideal olan likit kapatıcılardır. Özellikle kırışıklıkları gizlemekte etkilidir. Çizgileri en iyi dolduran kapatıcı türlerinden biridir. Eğer daha uzun süre kalıcı bir makyaj yapma ihtiyacınız varsa mat bitişli likit kapatıcılar diğerlerine nazaran daha uzun süre kalıcıdır. Özellikle de yağlı cilt tipi için idealdir.

İlginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Stick Kapatıcı

Kapatıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Stick Kapatıcı
Kapatıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Stick Kapatıcı

Stick kapatıcıların etkisi orta düzeydir. Çok sorunlu bir cildiniz varsa stick kapatıcılar, sorunları gizlemekte yetersiz olabilir. Bölgesel cilt sorunlarınız varsa, bu durum için stick kapatıcılar idealdir. Dikkat etmeniz gereken, stick kapatıcılar, yağlı bir içeriğe sahip olduğu için gözenekleri tıkayabilir. Dolayısıyla yağlı cilt tipleri için uygun değildir. Doğru kapatıcı seçmenin bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur da cilt tonunuzla aynı olan ya da bir ton açık olanı seçmektir. Cildinizden daha koyu renkte olan kapatıcılar, göz altılarınızda gri gölge oluşumuna neden olabilir.

Kapatıcı Nasıl Uygulanır?

Kapatıcıyı nasıl uyguladığınız, doğru kapatıcı seçmek kadar önemli bir aşamadır. Edindiğiniz kapatıcı cinsi nasıl olursa olsun uygulama aşaması çok fazla fark göstermez. Makyaja başlamadan veya kapatıcı kullanmadan önce cildinizi nemlendirmek ilk kuraldır.

Genelde makyaja başlarken ilk önce kapatıcı uygulansa da, aslında ten makyajı bittikten sonra kapatıcı uygularsanız daha iyi bir sonuç alırsınız. Tabii toz kıvamında olan kozmetik cilt ürünleri için, bu söylediğimiz geçerli değil. 

İlginizi çekecek olduğunu düşündüğümüz başka bir makale: Makyaj Teknikleri ile Gençleşin

Kapatıcıyı sadece gözaltınıza uygulamayın, biraz daha alt kısma yanağınızın başladığı yere kadar uygulayabilirsiniz. Böylece yüzünüzdeki renk eşitsizliğini eşit hale getirebilirsiniz. Kapatıcıyı sürün ve bir makyaj süngeri ya da makyaj fırçası ile yüzünüze çok bastırmadan yayın. Sonlandırmayı ise bir sabitleyici pudra yardımı ile sabitleyerek en iyi sonucu alabilirsiniz.

Bayan Güzellik

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Yorumlar kapalı.