featured
service

Fondöten Yüzünüzde Pütür pütür Duruyorsa

Fondöten sürdükten sonra yüzünüzde pul pul dökülme problemini bir çok bayan yaşıyor. Eğer fondöten yüzünüzde pütür pütür duruyorsa bu adımları takip ederek doğru makyaj yapmayı ve konumuz olan fondötenin getirdiği pütürlük problemini aşabilirsiniz.

Makyaj Yaparken Dikkat Edin

Cildinizle bütünleşmiş duran fondötenler daha doğal görünür. Pütür pütür duran fondötenler ise hem fondöten sürüldüğü çok belli olmasıyla beraber “makyajlıyken daha kötü” cümlesini duymanıza da sebep olabilir. Makyajın yüzünüzde güzel durması için oturması gerek, bütünleşmesi doğal durması gerek ki “boya badana yapılmış surat” cümlesini duymayalım. Makyajla büyük değişimler görülmesi üzerine bu sözü çok duyar olduk sizde duymuş olabilirsiniz herkesin ağzında makyajlı bayanlara ” 1 kilo boya sürmüş” söylemler hava da uçuşuyor. Bu söylemlere sebep olan şey hatalı makyaj yaparak yüzünüzden daha çok makyaj yapıldığı ortaya çıkartarak “abartılı makyaj” yerine geçmesidir. Özellikle kaşlarınızı doldururken, ruj sürerken taşırmamaya, allık sürerken doğal durmasına dikkat etmelisiniz.

Uygun Fondöten Rengini Seçin

En önemlisi ise fondöten sürerken dikkat etmelisiniz, kendi cilt renginizin tonu olmalıdır vücudunuzun, boynunuzun rengi farklı yüzünüzün rengi farklı olmasını istemezsiniz ve fondöten sürmeden önce yüzünüze fondötene hazırlamalısınız. Eğer cildinizi hazırladığınızı düşünüyorsanız ve hala pütür pütür görünüyorsa fondöten ürünü cildiniz için doğru fondöten olmayabilir.

Doğru Fondöteni Seçin

Herkesin cilt yapısı farklıdır; hassas, yağlı ciltler, karma ciltler, kuru ciltler, çok kuru ciltler ve normal ciltler. Cildiniz normal ise de bana her ürün uygundur diye düşünmeyin yağlı ciltler için ürün kullandığınızda normal olan cildinizi kurutabilirsiniz ve ya kuru ciltler için alırsınız yüzünüzü yağlandırırsınız. Her cildin ihtiyacı farklıdır cildinizi dinleyerek, tanıyarak uygun ürünleri satın alıp deneyin. Cilt bakımının en önemli kuralı da budur doğru ürünleri denemek. Doğru ürünleri uyguladığınız takdir de cildiniz de her hangi bir problem oluşmaz sivilce, akne problemleri, siyah noktalar ve diğer cilt problemleri gibi.

Fondöteni Uygulama Biçimi Doğru Olmalı

” Nasıl yani? Fondöten sürerken uygulama biçimi mi olurmuş? ” diye sormuş olabilirsiniz şuan ama evet bazı fondötenler ciltte sabitlenme hızı yüksektir. Siz fondöteni yüzünüze sıktığınız da bir kaç saniye o şekilde bekletmeniz bile yüzünüzde pütür pütür oluşturmaya sebep veriyor olabilirsiniz. Fondöten bir kaç saniye içinde cilde oturma sabitlenme özelliğinden dolayı sürdüğünüz yerde kuruyabilir bunu da dağıtmak zor olabilir. Dağıtmayı başarsanız bile hoş görünmeyebilir zaten şuan bu yazıyı okuyanlar böyle bir durum yaşıyorlarsa hemen anlatmak istediğimi anlayacaklardır. Eğer probleminiz buysa fondöteni yüzünüze hızlı bir şekilde uygulayın farkı göreceksiniz.

Cildinizi Makyaj Yapmak için Hazırlayın

 

Fondöten sürmeye başlamadan önce peeling yapılması öneriliyor çünkü ölü deriler yüzümüzdeyken cildimizin pütür pütür görünmesi çok muhtemel. Temiz bir cilde sürülen ürünler pürüzsüz görünmesi için peeling öneriliyor fakat peeling ardından sürecek olduğunuz fondöten cilde tutunamayabilir. Bu yüzden her zaman makyajın yüzünüzde mükemmel ve pürüzsüz görünmesini istiyorsanız haftada 2-3 kere düzenli cilt bakımı rutini oluşturarak uygulamalısınız. Yukarıda görmüş olduğunuz resimdeki adımlardan cilt bakım rutini oluşturabilirsiniz.

Nem Maskesi

Kendi deneyimim olduğu bir maskeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Benimde fondötenin yüzümde pütür pütür durması problemim olmuştu ve ben bir çok şey denedim öncelikle üründen kaynaklı olduğunu düşünüp sık sık fondötenimi değiştirdim fakat hepsi aynı sonucu veriyordu fondöteni cildim kabul etmeyerek pütür pütür bir görünümü oluyordu yüzümde. Daha sonra cildimde problem olduğunu düşünerek sık sık cilt bakımları yapmaya başladım fakat benim en çok memnun kaldığım kimyasal ürünlerdense bir doğal tarif vardı elimde ve beni bu sorundan kurtardı. Benim yağlıyla karma arasında gidip gelen bir cildim var. Fakat nem ve yağ farklı şeylerdir cildinizin yağlı olduğunu kabul ederek nemsiz olmadığını varsayamazsınız çünkü aynı şey değiller. Bu yüzden nem her cildin ihtiyacı olup tüm cilt tipleri için uygundur. Siz nemlendirici alırken tabi kendi cilt yapınıza uygun olanı seçmeye özen gösterin şöyle faydası oluyor, eğer cildiniz yağlı ise normale çevirmek için ayrıyetten nemlendiriciniz de savaşıyor. Kurutan nemlendiricler seçerseniz cildinizdeki yağ oranı dengeleyebilirsiniz. Ya da tam tersi, kuruysa kuru ciltler için yağ takviyesi yapan ürünleri seçerek de kuruluğu dengeleyebilirsiniz. Tarifini yazacak olduğum bal maskesi her cilt için uygun bir maskedir.

Kahve Telvesi ve Bal İkilisi Maskesi

 

Kahve telvesini yani içtiğimiz türk kahvesinin sonun da bulunan o telve, çiğ değil pişmiş.  Sıcak ya da soğuk olması farketmez ama ılık yada az sıcak olması daha avantajlıdır çünkü öncesinde peeling yapacağız. Kahve telvesiyle yüzünüze peeling yapın ardından yıkayın ve daha sonra yine kahve telvesi ve balı karıştırarak yüzünüze sürün yaklaşık 20 ya da 30 dakika yüzünüzde bekletin ve durulayın. Öncesinde peeling yapma sebebimiz ölü hücrelerden arındırarak gözenekleri açarak balın nem özelliğinden yüzümüzün daha iyi faydalanmasını amaçlamak. Bu maskenin sonucunda yüzünüzde anlık olarak yumuşaklığı ve nemi sizde fark edeceksiniz.

 

 

 

 

4
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü