Cildinizi Bahara Karşı Hazırlayın

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cildinizi Bahara Karşı Hazırlayın

Uzun süredir soğuk hava koşullarına alışmış cilt, güneşin sıcaklığıyla kesiştiğinde bazı olumsuz tepkiler gösterebilir. Bu durumda cildin mevsim geçişlerinde hava ile uyumunu sağlanmalı. Bahar kapımızda, cildinizi de bahar ile karşılaştırmak için hazırlamanızı öneririz. Taze, canlı ve pürüzsüz bir cilt için değer. Dermatoloji Uzmanı Hatice Deniz Yardımcı, 5 adımda cildinizi bahara hazırlamanın ipuçlarını anlattı.

Cildiniz Bahar için Hazır Mı?

Sağlıklı ve parlak cildin en önemli kuralı dengeli bir nem içeriğidir. Kış mevsiminin sert hava koşulları cildi hem içten hem dıştan etkiler. Özellikle soğuk ve kuru hava cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Soğuk havanın etkisinden dolayı, cildin susuz kaldığı, kurutduğu ve çatladığı cildin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamak için nem içeriğini korumak gerekir. Cildi kış uykusundan tekrar canlandırmak da zorunludur. Bunun için cilt tipine uygun ürünlerden faydalanabilir, aynı zamanda dış gıdaları doğru besinler ile de destekleyebilirsiniz.

1. Temiz Cilt için Peeling

Cildi canlandırmak, kışın etkilerinden kurtarmak ve ölü deriyi ve kiri çıkarmak için en önemli adım soyulmaktır. Bununla birlikte, cildin seçilmek üzere seçilmesi çok önemlidir. Bu noktada, cildiniz kuru ise, daha ince taneli peeling seçmelisiniz ve cildinize nazikçe uygulayın. Özellikle banyodan sonra haftada bir veya iki kez peeling uygulayabilirsiniz. Cildiniz yağlı ise, daha kaba taneli kabukları seçebilirsiniz. Hafif dairesel hareketlerle yapabileceğiniz peeling ile cilt bakımının ilk adımını gerçekleştirebilirsiniz.

2. Siyah Noktalara Dikkat Edin

Cildin en istenmeyen konuklarından biri olan siyah noktalar, ciltte biriken kir ve ölü ciltlerin eseridir. Cilt üzerinde düzgün bir şekilde temizlenemeyen ve düzenli olarak soyulmayan siyah lekeler olması neredeyse kaçınılmazdır. Bundan kurtulmak için cilt bakımını alarak siyah noktalardan kurtulabilir ve ilkbahardaki taze cilde merhaba diyebilirsiniz.

3. Cilt Koruma Kalkanı Aktif Edilsin; Güneş Kremi 

Kış aylarında, güneş güneşten uzak, baharın gelmesi ile birlikte tekrar güneşle iletişim kurmaya başladı. Bu durum olumlu gibi görünse de, güneşten yayılan zararlı ışınlar sadece fotoğrafın yaşlanmasını hızlandırmaz, aynı zamanda cilt üzerinde leke oluşumunu hızlandırır. Cildi güneşten korunma ile korumak için güneşten korunma ile güneş teması kullanılmalıdır. Güneş kremleri cilt yapısına göre seçilmelidir.

4. Cildinizi Besleyin

Cildin en önemli besin kaynağı nemlendiricilerdir. Nemlendirilmemiş bir cilt hem daha kuru hem de daha hızlı yaşlanır. Ayrıca, ciltte su kaybı nedeniyle renk değişiklikleri meydana gelir ve lekeler oluşmaya başlar. Bu noktada cilt tipine uygun bir nemlendirici sürmek için bir alışkanlık yapmak gerekir. En ideal, temiz cildin sabah ve akşam uygulanmasıdır.

5. Su ile Cilde Hayat Verin

Derinin kurumasında ana etken dehidrasyondur. Bu durumda, yaşamın ana kaynağı olan su ciltte hayati bir rol oynar ve canlı bir görünüm için belirleyici bir rol oynar. Cildin daha parlak ve taze görünmesini ve hücre yenilenmesini sağlar. Bu nedenle, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt görünümü için günde en az 8 bardak su içmek çok önemlidir.

Bu Alışkanlıklardan Kurtulun

  • Sigara kullanıyorsanız eğer önce sağlığınız için sonra güzelliğiniz için bırakmayı deneyin,
  • Alkol aynı zamanda cildi de mahveder ve  sizi erken yaşlandırır. Bu nedenle eğer alkol gereğinden fazla tüketiliyorsa, tüketimine kısıtlama getirin,
  • Hazır ve paketlenmiş gıdalardan kaçınmalı ve fastfood gibi beslenme şeklini bırakıp sağlıklı beslenme düzeni oluşturmalısınız,
  • Hareketsiz olduğunuz her dakika size ilerleyen zamanlar da kısa sürede yaşlılık belirtilerini getirebilir ve kırışıklık olarak geri dönebilir. Dolayısıyla hazır da bahar geliyor bunu fırsat tanımalı ve daha hareketli bir günlük programa geçmelisiniz,
  • Mevsim ne olursa olsun cilde güneş kremi uygulamadan dışarı çıkmamalısınız.,

Bayan Güzellik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü