Boğaz ağrısı, boğaz enfeksiyonu neden olur? Nasıl geçer, enfeksiyona iyi gelecek öneriler

Boğaz ağrısı neden olur ve belirtileri nelerdir? Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen besinler...

Hemen hemen her mevsim görülen boğaz ağrısı şikayeti özellikle mevsim geçişlerinde artış gösterir. Boğazdaki enfeksiyon artıkça kulak ve baş hastalıklarının görülme riski de artar. Bunun önüne geçmek için uzmanlar genellikle sıcak sıvı tüketimini artırmayı tavsiye eder. Ayrıca C vitaminin enfeksiyonu önlediği söylenir. Peki Boğaz ağrısı neden olur ve belirtileri nelerdir? Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen besinler

Gribal enfeksiyonla vücuda giren virüsler bağışıklığı kötü etkiler. Vücut zamanla virüslerin etkisi ile deforme olmaya başlar. Bu virüslerden en çok kulak ve boğazlar hasar alır. Tüm iltihabın bu iki yerde toplanması yeme içme, duyma ve uyumayı etkilediğinden kişinin hasta kalma süresi uzar. Yutkunmayı güçleştiren bu iltihaplanma şiddetli boğaz ağrılarına neden olur. Uzmanlar bu rahatsızlıklar için iltihap kurutucu balgam söktürücü ilaçlar önerirler. Ancak ilaç kullanma taraftarı olmayan hastalara ise bazı besinlerin tüketilmesini tavsiye ederler. Boğaz ağrısını ya da enfeksiyonunu sinüzit, alerjik rinit, sinüs yolları tıkanıklığı ve akciğer hastalıkları da tetikler. Bu yüzden boğaz ağrısı tedavisi tek yönlü yapılmaz. Hem boğazın tahribatı azaltılır hem de bunu tetikleyen durumlar tedavi edilir. 

BOĞAZ AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

En sık nedeni gribal enfeskiyondur. Bu da yaz aylarında kuluçkaya yatmış virüslerin kış aylarında hareketlenmesiyle ortaya çıkar. Bu virüsler vücuda yerleştiğinde bağışıklık sistemi antikor üreterek harekete geçer. İçeride başlayan savaş tüm vücudu ortalama 3 gün halsizleştirir. Ancak yeterli zamanda ilaç ve ek takviye yapıldığında hastalık kötüleşmede durdurulabilir. 

BOĞAZ AĞRISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Tıkalı sinüs yollarına bağlı yaşanan baş ve yüz ağrısı
   
 • Solunum yollarındaki tıkanmaya bağlı hırlama ve boğazda kuruluk
   
 • Nefes alıp verirken yaşanan göğüs ağrısı
   
 • Sürekli hapşırma ve koyu renkli sümük
   
 • Kulak arkasından boğaz altına kadar olan lenflerde şişlik
   
 • Balgamlı öksürük
   
 • Aniden çıkan yüksek ateş ve kas ağrıları
   
 • Mide kasılması ve kusma gibi belirtilerle kendini gösterir. Ancak bu belirtiler boğaz ağrısına neden olan gribal enfeksiyon hastalığının belirtileridir.

boğaz ağrısı belirtileri nelerdir

BOĞAZ ENFEKSİYONLARINA İYİ GELEN BESİNLER VAR MIDIR?

AYVA VE LİMON 

Bir adet ayva ve limonu blendırdan geçiriniz. Süzdükten sonra üzerine su ile ılıklaştıraln bal dökerek içiniz. Bu karışımı her sabah uyanır uyanmaz yapınız. Hastalıklara karşı hem sizi korur hem de olan boğaz ağrısının etkilerini azaltır. Ayva ve limon içerdikleri C vitamini sayesinde oluşan enfeksiyonlu virüsler azaltmada yardımcı olur. 

Ayva ve limon karışımı

SOĞAN SUYU

Allisin maddesi bakımından güçlü olan soğan, tam bir antibiyotik etki gösterir. Bu özelliği sayesinde vücutta biriken tüm virüs ve toksinleri vücuttan kısa sürede atar. Ayrıca içerdiği sülfür içerik balgam söktürücüdür. Özellikle hava yolu ile boğaz yerleşen enfeksiyonlu hücreleri balgam yolu ile vücuttan atar. Gün de bir bardak ılık bir şekilde soğan suyu tüketebilirsiniz. Acı tadı için içerisine bir kaşık bal ekleyebilirsiniz. 

Soğan suyu

BALLI PAPATYA ÇAYI

Papatya içerdiği yatıştırıcı sayesinde boğazdaki tahrişin etkisini azaltır. Kuru öksürük için ise kuşburnu ile karıştırılıp içerisine bir çay kaşığı bal ekleyerek tüketilebilir. Bu karışımı her gün ara öğünlerde ve akşam yemeklerinden sonra tüketebilirsiniz. 

Ballı papatya çayı

PREBİYOTİKLİ BESİNLER

Turşu ve kefir gibi besinler prebiyotik kaynaklı oldukları için boğaz enfeksiyonlarına bire bir fayda sağlar. Bu besinleri günlük beslenme rutinine ekleyerek hastalıklara karşı boğaz sağlığınızı koruyabilirsiniz. 

Turşu ve kefir

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü