Yaşlılığı Yavaşlatan Besinler Tüketerek Genç Kalın

featured

Yaşlılığı Yavaşlatan Besinler Tüketerek Genç Kalın

Güzellik kesinlikle dışardan oluşturulmaz, güzellik içten gelir. Sağlık güzelliktir. Bazı yiyecekler bolca antioksidan, B grubu, E,D,C,K vitaminleri, kolin içerdiğinden hücrelerin daha uzun süre genç kalmasına yardımcı olur. Yediklerimiz sadece içerden sağlığımızı korumakla kalmaz aynı zamanda fiziksel görünüşümüzü de etkiler. Anti-age yiyecekler mükemmel parlak bir cilt oluşumuna yardım eder. Bu yazıda geçen sağlıklı ve lezzetli ürünler aynı zamanda kanser riskini de azaltır. Üstelik bu sayılan bileşenler kalp ve damar sağlığı üzerinde de koruyucu etkiye sahiptir.

Cilt vücutta çok geniş bir yer kaplar bu yüzden de besleyici yiyeceklere herhangi bir iç organ kadar hatta daha fazla ihtiyaç duyabilir. Parlak, nemli, yepyeni görünümlü bir cilt için bu yazıda belirtilen yiyecekleri diyetinize ekleyin.

Avokado

Vücudumuz için yağ çok önemlidir. Sistemin düzgün çalışması için yağa ihtiyacı vardır. Burada önemli olan doğru yağ cinsi ile beslenebilmektir. Avokadonun içerdiği çeşitli yağlar cildi nemli tutar ve elastikiyetini arttırır. 700 den fazla kadın üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda avokadoda bulunan yağları diyetlerinde bolca bulunduran kadınların ciltlerinin daha elastik olduğu saptandı. Avokadonun içeriğindeki bazı bileşenler cildinizi güneşin zararlı etkilerinden ve UV ışınlarından korur. Avokadonun yeşil kısmını tükettiğinizde iyi bir C vitamini ve E vitamini takviyesi yapmış olursunuz. Bu bileşenler cildin oksidatif bozulmalara uğramasını önler. E ve C vitamini birlikte kolajen oluşumunu destekler.

Bitter Çikolata

Yapılan bir araştırma bitter çikolatanın kırışıkları önleyici etkisi olduğunu gösteriyor. Ayrıca bitter çikolata cildin elastikiyetini muhafaza etmesinde önemli rol oynar. Bitter çikolatada bulunan flavanoller güneşten gelen UV ışınlarının cilde zararlı etkilerini hafifleten hatta önleyen bileşiklerdir.

Domates

Domates çok önemli bir bileşik olan likopen içerir. Likopen cildin hasar görmesini önler.  Domateste bulunan antioksidatif maddeler kolajen parçalayan enzimlerin aktivitesini sınırlayarak cildin elastikiyetini mümkün olduğu kadar muhafaza etmesini sağlar. Özetle söylemek gerekirse domates cildi kırışıklardan korur.

Ayrıca domates antienflamatuvar özelliktedir. Domateste bulunan bir başka önemli madde de yaşlanma sürecini yavaşlatan flavonoidlerdir.

Fındık

Fındık yağlı bir yiyecektir.  Bolca E vitamin içerir.  E vitamininin cilde çok olumlu etkileri vardır. Bu etkilerden bazıları şunlardır:

 • E vitamini cilt dokusunu onarır
 • E vitamini güneşten gelen UV ışınlarının zararlı etkilerini önler
 • E vitamini cildin nem dengesini korumasına yardımcı olur.

Ceviz vb. diğer kabuklu kuruyemişler antienflamatuvar etkileri bulunan omega- 3  yağ asitlerini içerirler. Omega -3 yağ asitlerinin cilde faydası şunlardır:

 • Cildin güneşten hasar görmesine yardımcı olur.
 • Omega -3 yağ asitleri İnsan vücudunda hücre zarını güçlendirerek dayanıklılığı arttırır.
 • Cildin doğal yağ kalkanını koruduğu için cildin parlamasına imkan tanır.

Atıştırmalık olarak fındık ve/veya ceviz gibi kabuklu kuruyemişler tercih edilmesi vücut için çok faydalıdır.

Brokoli

Brokoli iltihap oluşumunu ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Brokoli içinde bulunan şu maddeler yardımıyla yaşlanma sürecini yavaşlatır:

 • Lutein,
 • Folat,
 • Antioksidan,
 • Kalsiyum,
 • Lifler
 • C vitamini
 • K vitaminidir.

C vitamini doğrudan kolajen yapımında etkilidir. Kolajen cildin sağlıklı ve genç kalmasını sağlayan birincil maddedir. Kolajen cildin dirençli ve elastik olmasını sağlar.

Brokoliden maksimum faydayı elde etmek için buharda pişirilerek tüketilmesi önerilir.

Su Teresi

Su teresi çok fazla faydalı bileşen içerir. Bunlar şunlardır:

 • Potasyun
 • Fosfor
 • Kalsiyum,
 • Manganez,
 • B1 vitamini
 • A vitamini,
 • C vitamini,
 • B2 vitamini
 • K vitaminidir.

Su teresi cildin altındaki katmana antiseptik etkide bulunur. Bu yüzden dolaşımın daha sağlıklı olmasına ve minerallerin hücreler tarafından daha iyi absorblanmasını sağlar.

Su teresinde bulunan A vitamini ve C vitamini vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Böylece serbest radikallerin cilt üzerinde yaratmayı hedeflediği ince kırışıkların oluşumunu önleyici antioksidatif etki göster.

Salatalara bir avuç su teresi eklenmesinde yarar vardır. Az bir miktarı su teresi dahi sağlığınızı iyileştirir ve cildinizin parlamasına yol açar.

Kapya Biber

Kapya biber gerçek bir antioksidan deposudur. Antioksidanlar vücutta yaşlanma ile mücadele eden en hayati bileşenlerdir. Bunun yanı sıra Kapya biber bolca C vitamini içerir. C vitamini kolajen oluşumunu destekleyici etkisi ile cildin kırışmasını önleyici etkiye sahiptir.

Kapya biberin bileşiminde bulunan karotenoidler de yaşlanma sürecini yavaşlatan çok güçlü antioksidanlardır.

Karotenoidler aslen meyve ve sebzelerde turuncu, kırmızı ve sarı renk oluşumundan sorumlu antioksidatif bileşiklerdir. Bunun yanı sıra karotenoidler cildin çevre kirlenmesinden, dış kaynaklı toksinlerden ve güneşin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur.

Kapya biber ciddi oranda iltihap önleyici etkiye sahiptir. Kaptya biberi çiğ ya da pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

Nar

Nar tıbbi yararları bulunan, yaşlanmayı geciktirici etkiye sahip bir meyvedir. Nar yüzyıllardan bu yana sağlık ve bereket sembolü olarak kullanılmıştır. Bunun nedeni yüksek oranda C vitamini ve güçlü antioksidatif bileşenler içermesidir.

Bu nedenle nar vücutta iltihap oluşumunu önler ve cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinde  korur. Bu özellikleri sayesinde nar cildin görünümünün mümkün olduğunca genç halde kalmasına imkan verir.

Ispanak

Ispanak çok fazla ve çeşitli miktarlarda anti oksidan içerir. Anti oksidanlar vücudun oksijenle doyurulmasını sağlar Bu nedenle de vücutta mükemmel bir nemlendirici görevi görürler. Ispanak bunların yanı sıra kolajen oluşumunu arttıran yüksek miktarda C vitaminleri içerir. Kolajen cildin sıkı ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Ispanak içeriğindeki şu maddeler nedeniyle yaşlanma sürecini yavaşlatıcı işlev görür:

 • A Vitamini, ( parlak sağlıklı saçlar oluşumuna yardımcı olur. Cildi yeniler)
 • C Vitamini
 • K Vitamini Hücrelerde iltihap oluşumunu önler
 • E Vitamini,
 • Lutein,
 • Demir
 • Magnezyum

Yaban Mersini

Yaban Mersini bolca C ve A vitamini içerir. Üstelik antosiyanin adı verilen renk maddelerine de sahiptir. Bu maddeler yaban mersinine koyu mavi mor renk verirler. Bunun yanı sıra antosiyaninler cildi çevre kirliliği, stres ve UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur.

Sabah saatlerinde bu yiyeceği tüketmenizi öneriyoruz.

Tatlı Patates

Tatlı patatesin içerdiği beta karoten tatlı patatesin turuncu renginden sorumlu ve çok yararlı bir bileşendir. Bu anti oksidan vücutta bir takım reaksiyonlarla A vitaminine dönüşür

A vitamini cildin elastikiyetini kazanmasına yardımcı olur. Böylece cilt yumuşak, parlak ve genç görünür. Yumru kök bitkiler yaşlanma karşıtı besinler listesinde yer alır. Çünkü beta karotenin yanı sıra C ve E vitaminleri de içerirler.

C vitamini ve E vitamini birlikte olduklarında cildin parlak olmasını sağlar, serbest radikallerin etkisini azaltır.

Kahvaltıda tatlı patates önerilen bir gıdadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü