Probiyotikler Sindirim Sistemi İçin Ne Kadar İyidir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Probiyotikler ve sindirim sağlığı arasındaki ilişki nedir? Probiyotikler, bağışıklık sisteminin gücünü korumak için çok önemli olan “iyi” bakterilerdir. Aslında akne, soğuk algınlığı, alerji ve gıda zehirlenmesi gibi birçok yaygın hastalığa karşı ilk savunma hattıdır. Bu nedenle, probiyotiklerin birçok sindirim sistemi sorunu için doğal ilaçlar olarak büyük potansiyele sahip olması şaşırtıcı değildir.

Probiyotikler ve gastrointestinal sistemin sağlıklı işleyişi arasındaki ilişki, son birkaç yılda kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Potansiyel olarak tehlikeli olan bazı mikrop türleri olmasına rağmen, diğerlerinin optimal bağırsak sağlığı için son derece faydalı ve hatta gerekli olduğu bir farkındalık olmuştur. Aslında araştırmalar, vücudun birçok işlevini düzenlemeye yardımcı olan belirli yararlı mikrop türlerinin hassas bir dengesi olduğunu gösteriyor. Bu “dost” mikropların belirli bir grubunun varlığı, Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve irritabl bağırsak sendromu gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları dahil olmak üzere çeşitli iltihaplı hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, probiyotiklerin inflamatuar bağırsak hastalığının hem önlenmesi hem de tedavisi için mükemmel olmasıdır. Fakat bağırsaklarımızda probiyotik dostu mikropları nasıl buluruz? En etkili yol probiyotik takviyesi kullanmaktır. Birçok çalışma, sindirim sistemine doğru dozda bir dizi faydalı mikrop sokmanın bağırsak sağlığınızda büyük bir fark yaratabileceğini göstermiştir.

Diyetinizde yeterli probiyotik almak için canlı kültürlü (asidofilus da denir) bol miktarda yoğurt yemelisiniz. Yoğurttaki probiyotikler kesildiğinde yok olur, bu nedenle bunları daha sonra eklemek, önerilen günlük dozu almanızı sağlayacaktır. Ayrıca diyetinize Metronidazol veya Clindamycin gibi birkaç damla iyi bakteri takviyesi de eklemelisiniz. Probiyotiğinizi sindirim sisteminize düzgün bir şekilde entegre ettiğinizde, gastrointestinal sisteminizin geri kalanı aracılığıyla ishali kontrol edebileceksiniz.

Ne yazık ki, bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar da dahil olmak üzere probiyotiklere tahammül edemeyen bazı insanlar var. Bu kişiler probiyotik almamalıdır çünkü içlerindeki iyi bakteriler, kötü bakterilerin agresif varlığı ile yok edilecektir. Probiyotik alamayacağınızı biliyorsanız, ishaliniz için her zaman bir antibiyotik alabilirsiniz. Antibiyotikler, mayanın neden olduğu ishali tedavi etmek ve önlemek için etkilidir, bu nedenle onlardan yine de fayda göreceksiniz.

Antibiyotikler, sindirim sistemindeki tüm bakterileri, hatta bağırsaklarınızda yaşayan gerekli bakterileri bile öldürür. Bu, bağırsak sisteminizdeki iyi bakterileri değiştirmek için probiyotik almanız gerekeceği anlamına gelir. Probiyotikler tablet şeklinde, toz veya sıvı halde bulunur ve antibiyotik alarak sisteminizden alınan sağlıklı bakterilerin yeniden vücuda girmesine yardımcı olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü