Kırık Saç Uçlarını Onarmanın 10 Yolu

featured
Kırık Saç Uçlarını Onarmanın 10 Yolu

Kırık Saç Uçlarını Onarmanın 10 Yolu

Güzel bir vintage ipek fularının olduğunu hayal et. Onu her gün yıkarsanız, kurutucuya koyar ve kurutursanız ne olacağını düşünün ve sonra bir ütü masasına koyun ve her gün ütüleyin. Eski ipeksi hali kadar süre devam edecektir? Birçok kadın bunu tam anlamıyla saçlarına yapıyor ve muhteşem ürünler kullansalar bile saçları sürekli kırılmaya devam ediyor.

Kırık uçlardan gerçekten kurtulmanın tek yolu saç kesimi gibi düşünülsede evde yapabileceğiniz bazı şeyler kırıkları azaltabilir ve gelecekte olmasını önlemek için de yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Ancak en iyi uygulamalara geçmeden önce ilk etapta kırıkların neden oluşabileceğinden bahsedelim.

Kırık uçların oluşmasında temelde iki ana neden vardır. Bazıları genellikle ısı hasarından veya saç kesimleri arasında çok fazla zaman geçmesinden kaynaklı olur. Başka bir nedense saçın üst katmanının altında, her taraftan farklı uzunluklarda büyüyormuş gibi görünmesini sağlayan bölünmüş uçlar oluşmasıdır. Bu tipik olarak metal çekirdekli veya naylon kıllara sahip taraklar yüzünden veya maşa gibi aşırı ısınmış bir aletin tekrar tekrar kullanılmasıyla saçınızın strese maruz kalmasından dolayı oluşan kırıklardır. Ayrıca saç kırıkları hormonal dengesizliklere veya tiroidinizle ilgili sorunlara işaret ediyor olabilir. Hasarın arkasındaki suçluyu bilmek, nasıl bir çözüm uygulayacağınızı bulmanıza da yardımcı olabilir.

1. Nazikçe şampuanlayın.

Kırık uçlardan kurtulmak için başlangıç ​​noktamız banyo! Sadece saç diplerini şampuanladığınızdan ve sülfatsız bir şampuan kullandığınızdan emin olun. Sülfatlı ürünler aşırı derecede saçı kurutur ve kırılgan saçlara zarar verebilir. Nazik hareketlerle saçınızı şampuanlayın.

2. Saç kremi kullanımını atlamayın.

Saç kremlerini uygularken saçınızın ortasından uçlara doğru uygulamanız gerekir. Ardından herhangi bir saç lifini koparma riski olmaması için saçlarınızı hafifçe tarayın. Sadece saçın altından taramaya başladığınızdan ve yavaşça yukarı doğru ilerlediğinizden emin olun. Ayrıca haftada bir veya iki kez saç maskesi de kullanabilirsiniz bu saçlarınızı daha elastik ve daha az kırılgan hale getirir.

3. Soğuk su kullanın.

Her zaman duştan çıkmadan önce saçınızın kütikülünü kapatmak için son olarak hızlı ve serin bir durulama yapmanız öneriliyor. Saç kütikülleri sıcak suda açılırlar bu da kırılma ihtimalini artırır ve soğuk su kütikülü kapatır. Ve uçların daha pürüzsüz olmaları için düz durmalarına yardımcı olur.

4. Hafifçe kurulayın.

Kırılgan uçlar için sert havlu kullanmaktan kaçının ve saçınızı kurutmak için mikrofiber bir havlu ya da yumuşak bir tişört kullanın. Fazla suyu sıkın ve saçınızın mümkün olduğunca kendiliğinden kurumasını bekleyin. Fön makinası kullanmak ısıdan dolayı katiküllerin açılmasına neden olur ve uçları kırılgan hale getirir.

5. Uyurkende saç uçlarınızı koruyun.

Geceleri saçlarınızın birbirine dolaşmasını önlemek için sürekli topluyorsanız takma şeklinizi değiştirmeniz önemlidir. Örneğin her zaman bir topuz yapıyorsanız saçlarınızı büktüğünüz yönü değiştirin. Ayrıca yumuşak bir topuz veya gevşek örgülere sarmadan önce saçlarınızın uçlarına ortasından başlayarak nemlendirici bir balsam veya krem ​​sürmeyi deneyebilirsiniz. Ve eğer mümkünse ipek bir yastık kılıfı kullanmak çok iyi olur.

6. Düzenli olarak kırıkları aldırın.

Genel olarak sadece bir santim olsa bile uçlarını iki ayda bir kesmelisiniz. Saçlarınız düzeldikten sonra altı ayda bir kesim yaptırmak yeterli olacaktır. Kesim yaptırmak uçların sağlıklı olmasını sağlar ve saç uzatmak istiyorsanızda en iyi çözüm düzenli aralıklarla kesim yaptırmaktır.

7. Kullanılan makasa dikkat edin.

İnceltici makaslar en kötüsüdür. Sonunda tam anlamıyla saç uçlarınız parçalanır. Ayrıca bir ustura kullanmak gibi saçınızı aydınlatmanın ve hareket vermenin farklı yolları var.

8. DIY karışımlara karşı dikkatli olun.

Saçlarınızda özellikle düzleştiriciler veya maşa gibi sıcak aletler kullanıyorsanız yemeklik yağ olarak da kullanabileceğiniz herhangi bir şeyi kullanmaya karşı dikkatli olmalısınız. Örneğin hindistan cevizi yağı gibi ürünleri kullandıktan sonra maşa uygularsanız kelimenin tam anlamıyla saçınızı kızartırsınız. Şekillendirme araçları kullanıyorsanız saçlarınızı daha fazla hasar görmemesi için laboratuvarda test edilen uygun bir ısı koruyucu kullanmak en iyisidir. Ayrıca herhangi bir tedavi ( evde hazırladığınız kürler ) işleri düzeltmeye yardımcı olabilir ancak yıpranmış uçları tamamen düzeltmez.

9. Düzenli maske uygulayın.

Haftada bir kez uçları ve kütikülleri düzeltmek için saçınızı nemlendirici bir maske ile kaplayın. Bu özellikle daha kuru olma eğilimi gösteren ve yeterli nem olmadığında bölünebilen veya kırılabilen kıvırcık veya işlem görmüş saçlarınız için önemlidir. Kalıcı bir düzeltme olmamasına rağmen saçlarınızın daha fazla kırılmasını önler.

10. Diyetinizi yeniden değerlendirin.

Avokado ve fındıkta bulunanlar gibi yeterli miktarda protein ve yağ yediğinizden emin olmanız gerekir çünkü bu vitaminler saçın inşasına ve güçlü kalmasına yardımcı olurlar. Saçlarınızın güçlenmesi için ilk önce tükettiklerinize dikkat etmelisiniz. Beslenmeniz kötü ise ne uygularsanız uygulayın etkili bir sonuç elde edemezsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü