Genç Kalmak İsteyenlere Yaşlanma Karşıtı Doğal Yağlar

featured
Kuşburnu Yağı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genç Kalmak İsteyenlere Yaşlanma Karşıtı Doğal Yağlar

Günümüzde yaşlanma karşıtı, cilt bakım ürünleri ve bu konuda yapılabilecek müdahaleler söz konusu olduğunda seçenekler sonsuzdur. Bununla birlikte yaşlanmayı geciktirici cilt bakım rutininizle, doğal bir halde güzel kalmak istiyorsanız esansiyel yağlar güvenilebilir bileşenlerdir. Esansiyel yağlar özellikle kırışıklar üzerinde çok etkilidir. Bunun sebebi, esansiyel yağların yaşlanma belirtilerini en aza indirebilen antoksidanları bolca içermesidir.

Nar Çekirdeği Yağı

nar cekirdegi yagi

Nar çekirdeği yağı son derece etkili bir topikal antioksidandır.  Nar çekirdeği yağı:

 • Anti-enflamatuar,
 • Anti-kanserojen
 • Antimikrobiyal özelliklere sahip aktif maddeler bakımından çok zengindir.

Son yıllarda yapılmış bir araştırmaya göre, nar çekirdeği yağı keratinositleri (keratin üreten epidermal hücreler) uyararak epidermisin (cildin üst katmanı) yenilenmesini destekler. Ayrıca cildin esneklik ve sıkılığını koruyucu etkisi vardır.  Nar ve nar özleri cilt için her zaman çok iyidir. Cildi UV ışınlarının tahrip edici etkisinden korur.

Limon Yağı

Limon esansiyel yağı serbest radikalleri nötralize eder. Ayrıca cildi oksidatif strese karşı koruyan antioksidanlar bakımından da zengindir. Askorbik asit, alfa-tokoferol ( yaşlanma karşıtı bir bileşendir) ve hücresel savunmanızı arttıran glutation içerir. Cildinize limon yağı uygulamak cildin savunma sistemini güçlendirir ve erken yaşlanmayı önler.

Biberiye Yağı

biberiye yağı

Biberiye yağı, dermatit, egzama ve rose ( gül hastalığı) hastalığı da dahil olmak üzere birçok  cilt problemini iyileştirebilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Cildin genel sağlığını korumak için de iyidir. Cildin yaşlanmasının önemli bir nedeni olan oksidatif stresi önler. Biberiye özleri cilt yüzeyinizin doğal yapılarında herhangi bir değişim olmasını önleyen ve cildin yaşlanmasını geciktiren güçlü antioksidanlar içerir.

Kuşburnu Yağı

Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağının cilt üzerinde iltihap önleyici etkisi vardır. Linoleik asit, karotenoidler ve tokoferol (yaşlanma karşıtı önemli bir bileşen olan E vitamini) içerir. Kuşburnu tohumu yağı, ayrıca cildin yaşlanma sürecini hızlandırabilen iltihap oluşumu ve oksidatif stresi önleyen yüksek miktarda fenolik asit içerir.

Buhur Yağı

Buhur Yağı

Bu yağ cildinizin doğal bakteri mekanizmalarını zararlı bakterilere karşı geliştirir, ayrıca buhur yağı cildin elastikiyetini de korur. Yapılan bir çalışma, buhur yağının anti-enflamatuvar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Buhur yağı doku büyümesini teşvik eder ve iltihaplanmayı önler. Derideki çatlak ve izlerin görünümünü iyileştirerek yara iyileşmesini destekleyebilir. Kırışıklar üzerinde de aynı etkiye sahip olabilir.

Ylang Ylang Yağı

Ylang Ylang Yağı

Ylang ylang esansiyel yağı antioksidan açısından zengindir. Ayrıca serbest radikalleri temizleme özelliğine sahiptir. Serbest radikallerin temizlenmesi cilt yenilenmesini teşvik eder. Yani, ylang ylang yağı antioksidan içerdiği için zararlı serbest radikallerin etkisini azaltarak cildin yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur.

Sardunya Yağı

Sardunya Yağı

Sardunya yağının cilt için çok faydası vardır. Güçlü antiseptik ve yara iyileştirici etkilere sahiptir. Sardunya yağı tahrişe neden olmaz ve herhangi bir olumsuz yan etkisi yoktur. Ayrıca egzama, dermatit vb. pek çok dermatolojik sorunu iyileştirir. Aşırı yağlanmayı azaltır. Cildinizi sağlıklı ve genç tutan antioksidatif özelliklere sahiptir.

Adaçayı Yağı

Adaçayı Yağı

Bu doğal antidepresan aynı zamanda çok etkili bir antioksidandır. Zararlı serbest radikallerin cilde zarar veren etkilerini azaltabilir. Serbest radikaller cildin DNA’sına zarar verebilir ve yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Uçucu adaçayı esansiyel yağı kullanımı, yaşlanma etkilerini minimize eder ve cildinizi genç tutar.

Sandal Ağacı Yağı

Sandal Ağacı Yağı

Eski zamanlardan bu yana sandal ağacı ayurveda şifa uygulamalarının önemli bir parçası olmuştur. Sandal ağacı anti enflamatuar etkilere sahiptir ve antioksidan özellikleri ile bilinir. Cildinizi sağlıklı tutma, oksidatif stresi azaltan serbest radikalleri temizleyerek uzaklaştırma kapasitesine sahiptir. Klinik çalışmalarda sandal ağacı yağının siğil, sedef hastalığı, akne ve egzamayı iyileştirmede etkili olduğu bulunmuştur.

Havuç Tohumu Yağı

Havuç Tohumu Yağı

Havuç tohumu yağı en iyi güneş koruyucu olarak bilinir. Antioksidatif aktivitesi çok güçlü olduğu için kozmetik formülasyonlarda yaygın olarak kullanılır. Bir çalışma, havuç tohumu içeren kozmetik emülsiyonların sağlıklı cilt hücrelerinin parçalanmasını önleyerek, cildin yaşlanmasını önleyebileceğini  gösterdi.

Kirlilik, UV ışınları, kuruluk, cildin doğal bariyerinin zamana bağlı olarak gevşemesi gibi faktörler cildin yaşlanma hızını arttırır. Esansiyel yağlar ise cilt onarımını teşvik ederek, cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

Uçucu Yağların Kullanım Şekli

Esansiyel yağları doğrudan yüzünüze kullanamazsınız. Taşıyıcı yağlar uçucu yağların yoğunluğunu azaltır. Uçucu yağları karıştırmak için aşağıdaki taşıyıcı yağları kullanabilirsiniz.

 • Jojoba yağı
 • Argan yağı
 • Avokado yağı,
 • Badem yağı,
 • Üzüm çekirdeği yağı,
 • Kayısı yağıdır.

Taşıyıcı yağınızı seçtikten sonra aşağıdaki adımları takip edin:

 • Taşıyıcı yağı ve uçucu yağı bir şişede karıştırın.
 • 5ml (yaklaşık 1 tatlı kaşığı) taşıyıcı yağ başına 10 damla esans yağı kullanın.
 • Karışımı günde 2 kez yüzünüze sürün.

Herhangi bir risk olmaması için, karışımı kullanmadan önce cildinize yama testi yapın. En az 24 saat bekleyin. Hiç bir alerjik reaksiyon olmazsa bu yağ karışımını cildinize uygulayabilirsiniz.

Esansiyel Yağların Potansiyel Alerji Riski

Esansiyel yağlar bitkilerden elde edilen en saf yağlar olsalar da bu onların tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez. Alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Uçucu yağları kullanmadan önce bilmenizde yarar olan bilgiler aşağıdadır.

Herhangi bir esansiyel yağa alerjiniz varsa yaşayabilecekleriniz şunlardır:

 • Kurdeşen,
 • Cilt kızarıklığı,
 • Kaşıntı,
 • Hapşırma,
 • Burun akmasıdır.

Ayrıca greyfurt ya da limon yağı gibi esansiyel yağları kullanıyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Cildinize narenciye yağı sürmek, cildinizi ışığa duyarlı hale getirir. Bu nedenle narenciye yağı kullanıyorsanız, güneş koruyucu losyon kullanmayı da ihmal etmeyin ve en az 12 saat süreyle doğrudan güneş ışığına çıkmayın.

Bunun yanı sıra herhangi bir yaşlanma karşıtı ürün kullanıyorsanız esansiyel yağları kullanmadan önce mutlaka dermatoloğunuzun görüşünü alın.

Esansiyel yağlar ciltle ilgili pek çok sorunu tedavi etme konusundan mucizevi etkilere sahiptirler. Bununla birlikte sabırlı olunmalıdır ve görünür sonuçları fark etmek için birkaç ay beklemek gerekir. Beklediğinize değecektir.

Bayan Güzellik / Cilt Bakımı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.