Argan Yağının Saça Faydaları Nedir? Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

featured
service

Argan Yağının Saça Faydaları Nedir? Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan yağının saça olan faydaları artık herkes tarafından biliniyor. Argan yağı, saç bakımındaki şöhreti oldukça yaygınlaştı. Argan yağının saç bakımında başarılı olduğunu biliyoruz fakat detaylı bir araştırma yaptınız mı? Sizin için argan yağının saça faydaları ve argan yağının nasıl kullanıldığını araştırdık. 

Argan yağı nedir?

Argan yağı, ülkesi Fas olan argan ağacının meyvelerinden elde edilen bir yağdır. “Sıvı altın” olarak bilinen bu sıvının saç ve cilt için birçok faydası vardır.

Argan Yağının Saça Faydaları

Argan yağı A ve E vitamini içeriğinde bol miktarda bulunur. Saçlar için bir bakım ürünü olarak bilinir. Bu yağ, saç derisini ve saçı nemlendirir, bu yüzden doğal bir nemlendirme kaynağıdır. Bu özellik ile kuru saçlara ve kepek kullanmak iyidir. Argan yağı aynı zamanda hasar görmüş saçları onarmak için kullanılır ve saç uzamasında yardımcı olur.

Öte yandan, argan yağı saç boyalarını saçlar da daha uzun süre kalıcı yapar. Mat saçlar kısa sürede doğal parlaklıkta ortaya çıkar. Saçı taramak kırılmayı en aza indirir ve kurutma sırasında saç kırılmaları ve dökülmelere önlem olur.

Argan yağı nasıl kullanılır?

Argan yağının iki farklı kullanım yöntemi vardır. Bunlardan ilki, duştan sonra ikinci duştan önce uygulanır. Argan yağını avucunuza dökün ve saçınıza masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçınızı nemli bir havlu veya streç film ile sarın, yarım saat bekleyin ve doğal bir şampuanla yıkayın.

Diğer yöntem ise; Duştan sonra nemli saçlarınıza argan yağı sürün. Çok fazla sürmemeye dikkat edin. Aksi takdirde, saçınızın yapısı bozulabilir ve hızlı bir şekilde yağlanabilir.

Seyrek ve İnce Saçlar için Gürleştiren Argan Yağı Saç Maskesi

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı argan yağı
1 parça yumurta

Hazırlanması:

Yumurtayı iyice çırpın ve argan yağı ekleyin. Saçınızı iyice ıslatın ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın ve doğal bir şampuanla yıkayın. Bu maske saçın uzamasına ve parlamasına yardımcı olur. Haftada bir kez tekrarlayabilirsiniz.

ARGAN YAĞININ DİĞER FAYDALARI

Cilt Bakımında Argan Yağı

Uzmanlar, argan yağının sivilce, egzama, enfeksiyonlar ve sedef hastalığı dahil çok çeşitli cilt koşullarını tedavi edebileceğini savunuyor. Ek olarak, argan yağının cilde uygulandığında yaşlanma nedeniyle yaşlanmayı önlediği ve / veya tersine çevirdiği söylenir. Çeşitli çalışmalar hem argan yağı hem de oral argon yağının menopoz sonrası kadınlarda cilt elastikiyetini artırabildiğini bulmuştur. Argan yağı genellikle masaj yağı olarak kullanılır.

Saç Bakımında Argan Yağı

Argan yağı kuru, yıpranmış ve kırılmış saçlar ve sağlık sorunları için (kuru kafa derisi ve kepek gibi) doğal bir tedavi olarak argan yağı uygulanır.

Tırnak Bakımında Argan Yağı

Kırılgan tırnakların güçlendirilmesi ve tedavisi için bazen argan yağı önerilir. Argan yağı, tırnak yataklarınızı çeşitli enfeksiyonlardan koruyan ve tırnaklarınızın görünümünü ve rengini artıran doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir.

İnsülin Direnci için Argan Yağı Tedavisi

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, bilim adamları argan yağı tüketiminin insülin direncine, obezite nedeniyle sağlık sorunlarına karşı koruduğunu ve kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir.

Kalp Hastalıkları Argan Yağı ile Tedavi

Argan yağının potansiyel faydalarını test etmek için yapılan birkaç klinik çalışmadan biri olan 2005 Beslenme, Metabolizma ve Kardiyovasküler Hastalıklar raporunda, argan yağı takviyelerinin kullanılması kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir. Çalışma için 60 genç erkek üç hafta boyunca her gün 25 ml argan yağı veya sızma zeytinyağı tüketmiştir. Çalışmanın sonuçları, her iki yağın da katılımcılara antioksidan durumlarını iyileştirmelerine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Argan Yağı Kanseri Önler

Argan yağı, vücudunuzdaki serbest radikallerin seviyesini doğrudan etkileyebilecek antioksidanlar ve triterpenoidlerle doludur. Serbest radikaller, sağlıklı hücrenin mutasyonuna neden olarak kansere ve diğer kronik hastalıklara neden olabilir. Prostat kanseri ve mesane kanseri, şu ana kadar çalışılan ana alanlar olmuştur, ancak argan yağının genel anti-enflamatuar özellikleri, tümörleri ve vücuttaki diğer kanserli büyümeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Argan Yağı Sindirim Artırır

Mutfak sınıfı Argan yağı, yemeğe eklendiğinde vücudun gastrik meyve sularında pepsin konsantrasyonunu ve sindirimini artıran organik bileşikler içerir. Pepsin, et, yumurta ve süt ürünlerindeki proteinleri sindiren önemli bir enzimdir. Daha iyi sindirim, daha fazla enerji, daha az açlık, daha iyi kilo kaybı ve daha sağlıklı bir vücut anlamına gelir.

Sağlıklı Bir Karaciğer için Argan Yağı

Karaciğer vücuttaki en hassas organlardan sadece biri değil, aynı zamanda en önemlilerinden biridir. Bu nedenle toksinlerin temizlenmesi karaciğerin görevlerinden biridir. Argan yağının hepatoprotektif özellikleri, öğünlerinizden birine biraz argan yağı eklediğinizde, karaciğerinizin sağlığınızı artırabileceğini gösterir.

Argan Yağı Yara İyileşmesini Hızlandırır

Cildinizde bir yara izi veya başka bir sürtünme varsa ve enfeksiyonlardan kaçınmak istiyorsanız, ancak iyileşmeyi hızlandırmak için değil, argan yağı doğrudan cildinize sürün.

Argan yağı formları

Argan ağaçları Fas’a özgü olduğundan, argan yağı ürünleri genellikle dan Fas Argan Yağı Ar olarak adlandırılır. Fas’ta, argan yağı uzun zamandır cilt problemlerinde topikal bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Argan yağı, kremler, losyonlar, serumlar, yüz maskeleri, şampuanlar ve yumuşatıcılar gibi çeşitli kişisel bakım ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılır. Ayrıca, ilave bileşenler olmadan saf argan yağı satın alabilirsiniz.

BAYAN GÜZELLİK

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü